Najgorsze waluty świata TOP3

waluty świata

5168
KryptowalutyPlanujesz inwestycje na rynku kryptowalut? Koniecznie sprawdź: Bitbay - Popularna giełda kryptowalut BTCCompass

Walutą nazywamy pieniądz obowiązującego w danym państwie.Najbardziej bezwartościowe waluty to te zdewaluowane, czyli waluty o obniżonej wartości względem złota lub walut zagranicznych. Jeśli odniesiemy wartość waluty względem jednego dolara, okazuje się, że czasem za jeden zielony amerykański banknot (USD)  trzeba zapłacić walizką pieniędzy w narodowej walucie.

Miejsce 1

Rial irański (IRR)

1 USD = 26 931 IRR

Gospodarka Iranu nadal odbudowuje się po wojnie iracko-irańskiej, dodatkowo dotknięta jest sankcjami z powodu irańskiego programu atomowego.

Najgorsza waluta świata
Najgorsza waluta świata

MIEJSCE 2

Dong wietnamski (VND)

1 USD = 21 388 VND

Wietnam zmaga się z trudami przejścia od gospodarki centralnie planowanej do kapitalizmu, tymczasem pół godziny drogi od większych miast, rolnictwo nadal wygląda jak za czasów średniowiecza. Dong jest utrzymany na niskim poziomie w celu zwiększenia eksportu.

Dong wietnamski (VND)
Dong wietnamski (VND)

MIEJSCE 3

Rupia indonezyjska (IDR)

1 USD = 12 336 IDR

Gospodarcze problemy Indonezji upatruje w kilku przyczynach: fatalna infrastruktura (Indonezja położona jest na ponad 18 tys. wysp), potężna biurokracja i wysoka korupcja. Nadmierne dotacje rządu np. na gaz, sprawiają, że kasa państwa jest wiecznie pusta, a żadna patia nie ograniczy niegospodarności, bo nie chce popełnić politycznego samobójstwa.

Rupia indonezyjska (IDR)
Rupia indonezyjska (IDR)
Sprawdź oznaczenia i symbole wszystkich walut na świecie