Jak otworzyć konto bankowe ?

1708

Otwarcie konta bankowego może wydawać się zastraszające. Na szczęście większość banków i unii kredytowych stosuje proces podobny do opisanego poniżej. Otwarcie konta bankowego to tylko kwestia podania pewnych szczegółów i sfinansowania konta. Po dopełnieniu formalności możesz zacząć korzystać z konta, oszczędzając czas i pieniądze.

Wybierz Bank lub Unię Kredytową

Może już wiesz, gdzie chcesz postawić bank. Jeśli nie, rozejrzyj się. Zacznij od znalezienia najlepszego dopasowania do Twoich natychmiastowych potrzeb. Porównując instytucje, zwróć szczególną uwagę na opłaty, które mogą pochłonąć Twoje oszczędności.

Trzy podstawowe kategorie banków

 • Banki, w tym banki społeczne i duże banki: Mogą to być znane marki w Twojej lokalnej społeczności (lub w całym kraju) i oferują większość podstawowych usług, których potrzebujesz. Banki lokalne i regionalne mają zazwyczaj bardziej przyjazne struktury opłat, ale w dużych bankach może być możliwe zwolnienie z opłat.
 • Unie kredytowe: Unia kredytowa jest instytucją finansową będącą własnością klienta, która zapewnia wiele z tych samych usług i produktów, które oferują banki. Organizacje te często mają konkurencyjne stawki, ponieważ nie zawsze starają się maksymalizować zyski. Ale nie zawsze tak jest, więc dokładnie przejrzyj harmonogramy opłat. Dowiedz się więcej na temat unii kredytowych i jak możesz do nich dołączyć.
 • Banki internetowe i unie kredytowe: Niektóre instytucje działają całkowicie online. Nie ma żadnego oddziału, który można by odwiedzić (lub za który można zapłacić), a większość zapytań o usługi załatwisz sam. Jeśli czujesz się komfortowo z komputerem lub urządzeniem przenośnym – a także z większością podstawowych transakcji bankowych – bank internetowy może pomóc Ci w uzyskaniu wyższych stóp procentowych od oszczędności i uzyskaniu darmowego czeku. Nie musisz jednak wybierać tylko jednego rodzaju banku – mądrze jest otworzyć konto w banku internetowym i prowadzić swój rachunek bankowy.

Odwiedź oddział banku lub stronę internetową

Najprostszym sposobem na założenie konta jest wejście na stronę internetową instytucji. Wyszukać bank w Google, lub odwiedzić stronę internetową wymienioną w materiałach marketingowych banku (należy zachować ostrożność przy wpisywaniu adresu internetowego – mogą istnieć strony internetowe o podobnych nazwach).

Zaletą otwierania kont online jest to, że można to zrobić w każdej chwili, z dowolnego miejsca. Jednak jeśli tylko komfortowo otworzysz konto osobiście, możesz pojawić się w oddziale w godzinach pracy. Zanim wyjdziesz z domu, upewnij się, że masz przygotowane poniższe pozycje:

 • Identyfikacja (dowód osobisty wydany przez rząd, taki jak prawo jazdy, paszport lub dowód wojskowy)
 • Twój numer ubezpieczenia społecznego lub podobny
 • Twój adres fizyczny i pocztowy
 • Początkowa wpłata (jeśli jest wymagana w momencie otwarcia)

Wybierz produkt, który chcesz

Każda instytucja finansowa będzie miała do wyboru różne rodzaje rachunków i usług.

Banki często nadają swoim produktom unikalne nazwy, które mogą być mylące, ale w zasadzie są one produktami w każdej instytucji:

 • Sprawdzanie rachunków pod kątem dokonywania płatności i wpłat bezpośrednich.
 • Konto oszczędnościowe, na którym można zarabiać odsetki.
 • Konta rynku pieniężnego dla nieco większych odsetek (przy zachowaniu dostępu do gotówki)
 • Świadectwa wpłat, dzięki którym można zarobić jeszcze więcej po zablokowaniu środków.
 • Pożyczki wszelkiego rodzaju (samochodowe, mieszkaniowe, osobiste i inne)

Różne nazwy to zazwyczaj różne poziomy usług (z odpowiednio wyższymi cenami lub progami, aby uniknąć opłat). Wybierz opcję, która ma odpowiedni dla Ciebie mix. Na przykład, jeśli będziesz utrzymywać niskie saldo na koncie, po prostu otwórz konto, które utrzymuje opłaty na minimalnym poziomie.

Podaj swoje informacje

Gdy otwierasz nowe konto bankowe, musisz podać bankowi poufne informacje. Aby chronić siebie i stosować się do przepisów, takich jak Patriot Act, nie mogą oni otworzyć konta bez weryfikacji Twojej tożsamości.2

Będziesz musiał podać proste dane, takie jak imię i nazwisko oraz datę urodzenia, a także numery identyfikacyjne. Powinieneś być również przygotowany na dostarczenie ważnego dowodu tożsamości (np. prawa jazdy lub paszportu).

Jeśli robisz to online, wpiszesz te informacje w pole tekstowe. Jeśli otworzysz swoje konta osobiście, przekażesz je bankierowi, który prawdopodobnie zrobi kserokopie.

Zgadzam się na warunki

Będziesz musiał wyrazić zgodę na przestrzeganie pewnych zasad i przyjąć odpowiedzialność za pewne działania na swoich kontach. Kiedy otwierasz konto w banku, tworzysz relację opartą na bardzo ważnym temacie – Twoich pieniędzy. Dlatego powinieneś wiedzieć, w co się pakujesz. Jeśli otwierasz konta bankowe online, wykonujesz ten krok, klikając przycisk „Zgadzam się” (lub podobny) i przechodząc do następnego kroku.

Chociaż ujawnianie informacji jest coraz lepsze, wiele ważnych szczegółów jest ukrytych w drobnym druku. W szczególności, będziesz chciał wiedzieć o wszelkich opłatach pobieranych na Twoim koncie oraz o tym, kiedy Twoje środki są dostępne do wypłaty.

Poza umowami bankowymi, prawo federalne dyktuje Twoje prawa i obowiązki. Na przykład, jeśli ktoś pobierze pieniądze z Twojego konta w sposób nieuczciwy (lub z powodu błędu), możesz być chroniony. Może jednak zaistnieć konieczność szybkiego zgłoszenia wypłaty w celu zapewnienia pełnej ochrony.

Drukowanie, podpisywanie i wysyłanie pocztą (jeśli wymagane)

Jeśli otwierasz konto online, być może będziesz musiał wydrukować, podpisać i wysłać dokument do banku przed otwarciem konta. Niektóre banki korzystają z elektronicznego ujawnienia i zgody, która jest prawnie wiążąca – wszystko możesz zrobić online. Ale niektóre banki nadal wymagają podpisanego dokumentu, aby otworzyć konto. Dopóki nie otrzymają tych dokumentów, Twoje konto nie jest aktywne.

Zasil swoje konto

Jeśli otwierasz konto czekowe lub oszczędnościowe, musisz dokonać pierwszej wpłaty na to konto. Czasami jest to wymagane w ramach procesu otwierania konta, a czasami można to zrobić po uruchomieniu konta. Istnieje kilka sposobów na zasilenie konta:

 • Depozyt gotówkowy, który powinien być dostępny do wydatków z karty debetowej natychmiast.
 • Wpłać czek lub przekaz pieniężny na swoje konto. Środki te powinny być dostępne w ciągu kilku dni roboczych po dokonaniu wpłaty.
 • Załóż bezpośrednią wpłatę u swojego pracodawcy. Zamiast otrzymać czek, Twoje zarobki zostaną przesłane bezpośrednio na Twoje nowe konto.
 • Przelej środki drogą elektroniczną. Przenieś pieniądze z zewnętrznego konta bankowego, aby dokonać pierwszej wpłaty.

Zacznij korzystać z konta

Gratulacje, jesteś dumnym właścicielem nowego konta! Twoje konto może być gotowe w ciągu kilku minut do kilku dni. W przypadku kont czekowych i oszczędnościowych, miej oko na kartę debetową (lub kartę bankomatową) w poczcie. Możesz również otrzymać książeczkę czekową, dzięki której będziesz mógł wypisywać czeki. Aby jak najlepiej wykorzystać swoje konto, zapisz się do funkcji, które pomogą Ci zarządzać swoimi pieniędzmi:

 • Konto bankowe pozwala na elektroniczne płacenie rachunków.
 • Aplikacja mobilna Twojego banku może pozwolić Ci na zdalną wpłatę czeków. Nie musisz podróżować do oddziału, w którym wypełniasz odcinki wpłat.
 • Zapisz się na alerty tekstowe lub mailowe, aby wiedzieć, kiedy stan Twojego konta jest niski (lub kiedy zdarzają się duże wypłaty).