Po danych z tego tygodnia pokazujących duże problemy w Japonii dziś PKB z Niemiec pokazało minus stwarzając realne niebezpieczeństwo stagnacji

wskaźniki makro

1191

Po danych z tego tygodnia pokazujących duże problemy w Japonii dziś PKB z Niemiec pokazało minus stwarzając realne niebezpieczeństwo stagnacji w Europie. Teraz jedynie gra „risk on” i „risk off” będzie sterować kursem eurojena.

Japonia zapowiedziała, że w ciągu najbliższych miesięcy może uruchomić nowy program stymulujący gospodarkę, jeśli dane nie poprawią się. Nie spodziewam się, że stanie się cud i wskaźniki makro ulegną poprawie, dlatego należy mieć na uwadze, że jen nie będzie się naturalnie umacniać. Euro też ma problemy i de facto po dzisiejszym odczycie PKB dla całej Eurostrefy będziemy mogli ocenić na ile są one poważne. Jeśli odczyt PKB pokaże, że cala Eurostrefa zbliża się wyniku blisko 0 to pierwszą reakcją na EURJPY powinna być sprzedaż. Obecnie na rynku notowania oscylują przy 137,00. Z technicznego punktu widzenia EURJPY powinien spaść poniżej 136,74, żeby wrócił do układu spadkowego widocznego z początku tygodnia. Dopiero wtedy będzie szansa na ponowny sygnał spadkowy z celem na 136,30.