Poker Omaha

1820

Poker Omaha

Poker Omaha to pasjonująca gra, wywodząca się z odmiany Texas Hold’em. Każdy gracz otrzymuje tu do ręki cztery zakryte karty (tzw. „karty własne”), które należą tylko do niego. Pięć odkrytych kart wspólnych jest wykładanych na stół. Do stworzenia swojego najlepszego układu pokerowego w grach Omaha każdy z graczy musi użyć trzech z pięciu kart wspólnych i dwóch spośród kart własnych. Dokładnie w tych proporcjach. Ranking układów pokerowych stosowany w odmianie Omaha znajdziesz na naszej stronie.

Rodzaje gier w odmianie Omaha

 • Pot Limit Omaha – zakład gracza nie może przekroczyć aktualnej wysokości puli (np. 100 $ przy puli 100 $); jest to najpopularniejsza forma Omahy;
 • No Limit Omaha – wysokość zakładów gracza jest ograniczona tylko posiadaną przy stole kwotą; może on postawić nawet wszystkie swoje żetony;
 • Fixed Limit Omaha – w każdej grze i każdej rundzie licytacji obowiązuje z góry ustalona wysokość zakładów.

Poniżej zamieszczono objaśnienie sposobu gry w odmianę Omaha. Podstawowe zasady gry są takie same niezależnie od struktury obstawiania, która jest jedynym zmiennym czynnikiem. Informacje o tych różnicach znajdziesz poniżej.

Jak grać w pokera Omaha

Podstawowe strategie

W grach Pot Limit i No Limit Omaha stawki określa się na podstawie wysokości ciemnych (np. w grze 1 $/2 $ mała ciemna będzie wynosiła 1 $, a duża – 2 $).
Licytacja rozpoczyna się od gracza siedzącego na lewo od dużej ciemnej.

W grach Fixed Limit Omaha duża ciemna posiada taką samą wartość, jak mały zakład, a mała ciemna stanowi zazwyczaj połowę dużej ciemnej, ale na niektórych stawkach jej wartość może być wyższa. Na przykład, w grze 2 $/4 $ Fixed Limit Omaha mała ciemna wynosi 1 $, a duża – 2 $; a w grze 15 $/30 $ mała ciemna to 10 $, a duża – 15 $. w grze Limit 15 $/30 $ mała ciemna wynosi 10 $, a duża – 15 $.

Po zapłaceniu zakładów w ciemno każdy gracz otrzymuje cztery karty zakryte. Następuje licytacja, którą rozpoczyna gracz siedzący na pozycji zwanej „under the gun” („na muszce”) czyli bezpośrednio za dużą ciemną i odbywa się zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Dowiedz się więcej o pokerze na pieniądze!

Przed flopem (Pre-Flop)

Po obejrzeniu swoich kart zakrytych każdy gracz ma możliwość sprawdzenia dużej ciemnej lub jej przebicia. Jak wspomniano wyżej, licytacja zaczyna się na lewo od dużej ciemnej, która w tej rundzie traktowana jest jako tzw. „live bet” (co oznacza, że osoba wpłacająca ten zakład nadal ma możliwość przebicia, gdy znów nadejdzie jej kolej ruchu, a nikt inny nie przebił). Pierwszy licytujący gracz może spasować, sprawdzić lub przebić. Na przykład, jeśli duża ciemna wyniosła 2 $, żeby sprawdzić ten zakład, trzeba wpłacić 2 $, a żeby przebić, co najmniej 4 $. Licytacja dalej toczy się zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Uwaga! Struktura obstawiania może różnić się w zależności od rodzaju gry. Objaśnienie zasad licytacji w grach Omaha o stałej wysokości zakładów, bez limitu obstawiania i z limitem równym puli znajduje się poniżej.

W każdej turze licytacja toczy się do momentu, w którym wszyscy aktywni gracze (którzy nie zrzucili kart) wyrównają swoje zakłady.

Flop

Po zakończeniu pierwszej tury licytacji, na stół wykładany jest „flop”. Są to trzy karty wspólne, dostępne dla wszystkich graczy nadal uczestniczących w rozdaniu. Grę rozpoczyna pierwszy aktywny (pozostający nadal w rozdaniu) gracz siedzący za rozdającym zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Odbywa się kolejna tura licytacji. W odmianie Fixed Limit Omaha kolejne zakłady i przebicia na tym etapie stanowią powielenie małego zakładu (np. 2 $ w grze 2 $/4 $).

Turn

Gdy zakończy się licytacja po flopie, na stół wykładana jest kolejna odkryta karta wspólna, tzw. „turn”. Jest to czwarta karta wspólna w odmianie Omaha. Grę rozpoczyna pierwszy aktywny (pozostający nadal w rozdaniu) gracz siedzący za rozdającym zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Odbywa się kolejna tura licytacji. W odmianie Fixed Limit Omaha kolejne zakłady i przebicia na tym etapie stanowią powielenie dużego zakładu (np. 4 $ w grze 2 $/4 $).

River

Gdy zakończy się licytacja po turnie, na stół wykładana jest kolejna odkryta karta wspólna, tzw. „river”. River to piąta i ostatnia karta wspólna w odmianie Omaha. Następuje ostatnia runda licytacji, znów zaczynająca się od pierwszego aktywnego gracza siedzącego za rozdającym.

Wykrycie i porównanie kart

Jeżeli po zakończeniu ostatniej tury licytacji w grze pozostaje więcej niż jedna osoba, ostatni gracz, który postawił lub przebił, pierwszy wykrywa swoje karty. Jeśli w ostatniej rundzie licytacji nie został postawiony żaden zakład, swoje karty jako pierwszy pokazuje gracz znajdujący się bezpośrednio za rozdającym (zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Pulę wygrywa posiadacz najlepszego 5-kartowego układu. Pamiętaj, że w odmianie Omaha gracze muszą wykorzystać dwie, i tylko dwie, ze swoich trzech kart zakrytych w kombinacji z dokładnie trzema kartami ze stołu. W przypadku wystąpienia identycznych układów pula jest dzielona równo między ich posiadaczy.

Chciałbyś zagrać bez wychodzenia z domu? Dowiedz się więcej o pokerze online!

Po przekazaniu puli zwycięzcy można rozpocząć koleje rozdanie. Żeton wskazujący symbolicznego rozdającego przechodzi do kolejnego gracza przy stole zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Pot Limit, No Limit, Fixed Limit Omaha

W grach Fixed Limit, No Limit i Pot Limit Omaha obowiązują takie same zasady, ale z kilkoma wyjątkami:

 • Pot Limit OmahaW grach Pot Limit Omaha minimalny zakład ma taką wysokość jak duża ciemna, ale ich wysokość ograniczona jest do aktualnego rozmiaru puli.Minimalne przebicie: Przebicie nie może być mniejsze niż poprzedni zakład lub przebicie w tej samej rundzie licytacji. Na przykład, jeśli pierwszy gracz stawia 5 $, następny musi przebić o co najmniej 5 $ (zakład wyniesie minimum 10 $).

  Maksymalne przebicie: Wysokość puli, która jest definiowana jako suma wszystkich żetonów już znajdujących się w puli, wszystkich zakładów leżących już na stole i kwoty, za jaką aktywny gracz musi wejść (sprawdzić), zanim sam przebije.

  Przykład: Jeśli w puli jest 100 $ i nikt w tej turze licytacji jeszcze nie stawiał, gracz może postawić nie więcej niż 100 $. Po tym zakładzie decyzję podejmuje kolejny gracz zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Może on spasować, sprawdzić za 100 $ lub przebić. Przebicie to musi mieścić się pomiędzy kwotą minimalną (100 $) a maksymalną, która wyniesie tu 400 $ – przebijający najpierw sprawdza za 100 $, podnosząc pulę do 300 $, a następnie przebija o 300 $, więc cały jego zakład to 400 $.

  W grach Pot Limit Omaha nie obowiązuje ograniczenie ilości zakładów.

 • No Limit OmahaW grze Omaha bez limitu minimalna wysokość zakładu odpowiada dużej ciemnej, ale gracze zawsze mogą postawić więcej, a ogranicza ich jedynie ilość posiadanych w danej chwili żetonów.Minimalne przebicie: W grach No Limit Omaha przebicie nie może być mniejsze niż poprzedni zakład lub przebicie w tej samej rundzie licytacji. Na przykład, jeśli pierwszy gracz stawia 5 $, następny musi przebić o co najmniej 5 $ (zakład wyniesie minimum 10 $).

  Maksymalne przebicie: Wszystkie posiadane aktualnie przez danego gracza żetony (ilość żetonów znajdujących się przed nim na stole).

  W grach No Limit Omaha nie obowiązuje ograniczenie ilości zakładów.

 • Fixed Limit OmahaW grach Fixed Limit wysokości zakładów są z góry ustalone. Przed flopem i na flopie wszystkie zakłady i przebicia mają tę samą wysokość, co duża ciemna. Na turnie i riverze wszystkie zakłady i przebicia ulegają podwojeniu. W odmianie Limit Omaha w każdej turze licytacji dozwolone są maksymalnie cztery zakłady na gracza. Są nimi: (1) postawienie zakładu, (2) przebicie, (3) ponowne przebicie i (4) tzw. „cap” (ostatnie przebicie).

Być może zechcesz również odwiedzić inne strony poświęcone pokerowi. Znajdziesz wśród nich następujące działy:

 • Zasady gry w pokera
 • Strategia gry w pokera