Poker Texas Hold’em

2558

Poker Texas Hold’em

Dzięki popularności telewizyjnych transmisji z rozgrywek odmiana Texas Hold’em (zwykle zwana po prostu „Hold’em”) stała się najbardziej rozpowszechnioną odmianą pokera zarówno w tradycyjnych kasynach, jak i w Internecie (tutaj przeczytasz więcej o pokerze online). Poniżej znajdziesz więcej szczegółów, ale w skrócie zasady wyglądają następująco:

 • Każdy gracz otrzymuje dwie karty (tylko on może je obejrzeć).
 • Krupier wykłada pięć kart – najpierw trzy, potem jedną i na koniec jeszcze jedną – do dyspozycji wszystkich graczy, którzy mają za zadanie uzyskać jak najlepszy 5-kartowy układ.
 • Po każdym wyłożeniu kart następuje tura licytacji. Żeby pozostać w rozdaniu i zobaczyć następną kartę, gracze muszą włożyć do puli tyle samo żetonów, co pozostali.
 • Przy porównaniu kart pulę wygrywa posiadacz najlepszego układu pokerowego.

Zasad gry łatwo się nauczyć, ale uzyskanie biegłości wymaga opanowania niezliczonych strategii, złożonej taktyki oraz mnóstwa niuansów.

Zasady gry w Texas Hold’em

Zanim zaczniesz grać w odmianę Hold’em, musisz opanować jej zasady. W Hold’emie każdy gracz otrzymuje na rękę dwie zakryte karty (zwane „kartami własnymi”), które są widoczne tylko do niego. Pięć odkrytych kart wspólnych jest wykładanych na środek stołu.

Wszyscy uczestnicy gry używają tych kart w połączeniu ze swoimi kartami zakrytymi do ułożenia możliwie najlepszego 5-kartowego układu pokerowego. W tym celu każdy z nich może wykorzystać dowolną kombinację kart spośród dostępnych siedmiu – tak by utworzyły one najlepszy możliwy 5-kartowy układ – może to oznaczać wykorzystanie obu, tylko jednej lub nie użycie żadnej z zakrytych kart z ręki. Opis wartości układów pokerowych można znaleźć na naszej stronie z hierarchią układów.

Cztery główne warianty Hold’ema różnią się między sobą limitami zakładów:

 • Limit Texas Hold’em: w każdej rundzie licytacji obowiązuje z góry ustalona wysokość zakładów.
 • No Limit Texas Hold’em: wysokość zakładów gracza jest ograniczona tylko posiadaną przy stole kwotą; może on postawić dowolną ilość żetonów.
 • Pot Limit Texas Hold’em: wysokość zakładów gracza jest ograniczona do bieżącej wysokości puli.
 • Mixed Texas Hold’em: gry toczą się na zmianę – Limit Texas Hold’em przeplata się z odmianą No Limit Texas Hold’em.

Ciemne

W grze Hold’em specjalny żeton zwany „button” lub „dealer button” wskazuje w każdym rozdaniu symbolicznego rozdającego. Przed rozpoczęciem rozdania osoba siedząca bezpośrednio za rozdającym (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) wpłaca „małą ciemną” – pierwszy obowiązkowy zakład w ciemno. Gracz bezpośrednio za nim wkłada do puli „dużą ciemną”, czyli kolejny wymuszony zakład – zwykle dwa razy większy niż „mała ciemna”. Jednak wysokość ciemnych uzależniona jest od stawek i struktury konkretnej gry.

W grach Limit niski zakład odpowiada dużej ciemnej, a mała ciemna stanowi zwykle połowę dużej, ale przy niektórych stawkach może być inaczej. Na przykład, w grach Limit 2 $/4 $ mała ciemna wynosi 1 $, a duża – 2 $; Z kolei w grze 15/30 $ Limit mała ciemna to 10 $, podczas gdy duża ciemna wynosi 15 $.

W grach typu Pot Limit i No Limit wysokość ciemnych określona jest w nazwie konkretnej gry (na przykład, w grze 1 $/2 $ Hold’em mała ciemna wynosi 1 $, a duża – 2 $).

Czasem struktura gry wymaga też wpłacania do puli przez wszystkich graczy „ante” (innego obowiązkowego zakładu, zwykle mniejszego niż ciemne).

Następnie każdy gracz otrzymuje dwie zakryte karty własne. Rozpoczyna się licytacja, przebiegająca wokół stołu zgodnie z ruchem wskazówek zegara, począwszy od gracza siedzącego na pozycji „under the gun” (czyli bezpośrednio na lewo od dużej ciemnej).

Opcje obstawiania w Texas Holdem

W Hold’emie, tak jak w innych odmianach pokera, można „spasować”, „zaczekać”, „stawiać”, „sprawdzić’” lub „przebić”. To, które z powyższych opcji są aktualnie dostępne, zależy od działań graczy wypowiadających się wcześniej. Jeśli nikt dotąd nie stawiał, można albo zaczekać (zachować swoje karty bez wkładania żetonów do puli), albo postawić. Jeśli ktoś włożył już żetony do puli, kolejne osoby mają do wyboru: spasowanie, sprawdzenie lub przebicie (zwane też podbiciem). Sprawdzenie to wyrównanie poprzedniego zakładu. Natomiast żeby przebić, trzeba wpłacić do puli wyższy zakład, niż poprzednik.

Dowiedz się więcej o pokerze na pieniądze!

Przed flopem (Pre-Flop)

Po obejrzeniu swoich kart zakrytych każdy gracz ma możliwość sprawdzenia dużej ciemnej lub jej przebicia. Jak wspomniano wyżej, licytacja zaczyna się na lewo od dużej ciemnej, która w tej rundzie traktowana jest jako tzw. „live bet” (co oznacza, że osoba wpłacająca ten zakład nadal ma możliwość przebicia, gdy znów nadejdzie jej kolej ruchu, a nikt inny nie przebił). Pierwszy licytujący gracz może spasować, sprawdzić lub przebić. Na przykład, jeśli duża ciemna wyniosła 2 $, żeby sprawdzić ten zakład, trzeba wpłacić 2 $, a żeby przebić, co najmniej 4 $. Licytacja dalej toczy się zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Uwaga! Struktura obstawiania może różnić się w zależności od rodzaju gry. Wyjaśnienia zasad licytacji w odmianach Limit Hold’em, Pot Limit Hold’em i No Limit Hold’em znajdziesz poniżej.

W każdej turze licytacja toczy się do momentu, w którym wszyscy aktywni gracze (którzy nie zrzucili kart) wyrównają swoje zakłady.

Flop

Następnie na stół wykładane są trzy karty odkryte, zwane „flopem”. W grze typu Hold’em trzy karty na flopie to karty wspólne, dostępne dla wszystkich graczy nadal uczestniczących w rozdaniu. Licytację po flopie rozpoczyna pierwszy (pozostający nadal w rozdaniu) gracz, siedzący za rozdającym zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Możliwości są podobne jak przed flopem, ale zanim ktokolwiek postawi, gracze mają na tym etapie możliwość zaczekania i tym samym przekazania ruchu kolejnej osobie na lewo.

Turn

Gdy zakończy się licytacja po flopie, na stół wykładana jest kolejna odkryta karta wspólna, tzw. „turn”. Niektórzy nazywają ją także „fourth street”. Kolejną turę licytacji rozpoczyna pierwszy (pozostający nadal w rozdaniu) gracz, siedzący za rozdającym zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

River

Gdy zakończy się licytacja po turnie, na stół wykładana jest kolejna odkryta karta wspólna, tzw. „river” lub „fifth street”. Jest to piąta, i ostatnia, karta wspólna w odmianie Hold’em. Licytacja znów zaczyna się od pierwszego aktywnego gracza siedzącego za rozdającym i obowiązują takie same zasady obstawiania jak po flopie i turnie.

Wykrycie i porównanie kart

Jeżeli po zakończeniu ostatniej tury licytacji w grze pozostaje więcej niż jedna osoba, ostatni gracz, który postawił lub przebił, pierwszy wykrywa swoje karty. Jeśli w ostatniej rundzie licytacji nie został postawiony żaden zakład, swoje karty jako pierwszy pokazuje gracz znajdujący się bezpośrednio za rozdającym (zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Przy porównaniu kart pulę wygrywa posiadacz najlepszego 5-kartowego układu. W przypadku wystąpienia identycznych układów pula jest dzielona równo między ich posiadaczy. Zasady Hold’ema mówią, że wszystkie kolory są traktowane równo.

Po przekazaniu puli zwycięzcy można rozpocząć następne rozdanie. Żeton wskazujący rozdającego jest przesuwany do kolejnej osoby, wpłacane są ciemne i ante, a każdy gracz otrzymuje nowe karty.

Limit, No Limit, Pot Limit i Mixed Texas Hold’em

W grach Limit, Pot Limit i No Limit Hold’em obowiązują takie same zasady, ale z kilkoma wyjątkami:

 • Limit Texas Hold’em
  W grach Limit Hold’em wysokości zakładów są z góry ustalone.  Przed flopem i na flopie wszystkie zakłady i przebicia mają tę samą wysokość, co duża ciemna.  Na turnie i riverze wszystkie zakłady i przebicia ulegają podwojeniu. W grze Hold’em ze stałym limitem zakładów w każdej rundzie licytacji graczy obowiązuje ograniczenie do maksymalnie czterech zakładów. Są nimi: (1) postawienie zakładu, (2) przebicie, (3) ponowne przebicie i (4) tzw. „cap” (ostatnie przebicie).
 • No Limit Texas Hold’em
  W grze Hold’em bez limitu minimalna wysokość zakładu odpowiada dużej ciemnej, ale gracze zawsze mogą postawić więcej, a ogranicza ich jedynie ilość posiadanych w danej chwili żetonów.Minimalne przebicie: w grach No Limit Hold’em przebicie nie może być mniejsze, niż poprzedni zakład lub przebicie w tej samej rundzie licytacji. Na przykład, jeśli pierwszy gracz stawia 5 $, następny musi przebić o co najmniej 5 $ (zakład wyniesie minimum 10 $).Maksymalne przebicie: wszystkie posiadane aktualnie przez danego gracza żetony (ilość żetonów znajdujących się przed nim na stole).W grach No Limit Hold’em nie obowiązuje ograniczenie ilości zakładów, tzw. „cap”.
 • Pot Limit Texas Hold’em
  W grach Pot Limit Hold’em minimalny zakład ma taką wartość jak duża ciemna, ale maksymalna wysokość zakładu ograniczona jest do aktualnego rozmiaru puli.Minimalne przebicie: przebicie nie może być mniejsze niż poprzedni zakład lub przebicie w tej samej rundzie licytacji. Na przykład, jeśli pierwszy gracz stawia 5 $, następny musi przebić o co najmniej 5 $ (zakład wyniesie minimum 10 $).Maksymalne przebicie: wysokość puli, która jest definiowana jako suma wszystkich żetonów już znajdujących się w puli, wszystkich zakładów leżących już na stole i kwoty, za jaką aktywny gracz musi wejść (sprawdzić), zanim sam przebije.Przykład: Jeśli w puli jest 100 $ i nikt w tej turze licytacji jeszcze nie stawiał, gracz może postawić nie więcej niż 100 $. Następnie decyzję podejmuje kolejny gracz po jego lewej stronie. Może on spasować, sprawdzić za 100 $ lub przebić. Przebicie to musi mieścić się pomiędzy kwotą minimalną (100 $) a maksymalną, która wyniesie tu 400 $ – przebijający najpierw sprawdza za 100 $, podnosząc pulę do 300 $, a następnie przebija o 300 $, więc cały jego zakład to 400 $.

  W grach Pot Limit Hold’em nie obowiązuje ograniczenie ilości zakładów, tzw. „cap”.

 • Mixed Texas Hold’em
  W grze mieszanej – Mixed Hold’em – rozgrywane są z określoną częstotliwością naprzemiennie odmiany Limit Hold’em oraz No Limit Hold’em. Ciemne standardowo rosną, kiedy gra zmienia się z No Limit na grę Limit Hold’em, aby zapewnić równowagę średniej wysokości puli w obu odmianach. Zasady licytacji w każdej rundzie zgodne są z normalnymi regułami danej odmiany, jak opisano powyżej.

 

Inne odmiany pokera

Oprócz odmiany Texas Hold’em oferujemy też inne, jak Omaha, Stud czy gry mieszane. Zapoznaj się z całą ofertą. Zobacz rodzaje pokera .