Prezes FED potwierdza szansę na podwyżkę stóp federalnych

giełda forex

1370

Janet Yellen potwierdza szansę na podwyżkę stóp federalnych

Janet Yellen, prezes Rezerwy Federalnej, zasygnalizowała większą szansę na drugą w tym roku podwyżkę stóp procentowych. Podczas corocznego sympozjum w Jackson Hole wsparła wstępne plany FED na stopniowe podwyżki oraz potwierdziła prawdopodobieństwo kolejnej.

Prezes FED zwróciła uwagę na umacnianie się sytuacji na rynku pracy oraz lepsze prognozy dla aktywności gospodarczej i inflacji. Stwierdziła, że w związku z tym umocniły się podstawy do podwyżki stóp federalnych. Jednak zaznaczyła przy tym, że przyszłe decyzje będą zależały od napływających danych z gospodarki.

Piątkowe przemówienie Yellen nie wyklucza prawdopodobieństwa kolejnej podwyżki stóp już w przyszłym miesiącu, zwłaszcza jeśli raport o poziomie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) pokaże dalsze umacnianie się amerykańskiego rynku pracy. Raport ten ma zostać opublikowany w piątek 2 września o godzinie 12.30 czasu uniwersalnego. Podczas poprzednich pięciu posiedzeń FOMC jego członkowie zadecydowali o pozostawieniu stóp na dotychczasowym poziomie. Ostatnie protokoły z posiedzeń ujawniły obawy związane z globalną niepewnością gospodarczą wywołaną decyzją Wielkiej Brytani o opuszczeniu UE.

Według Yellen niskie stopy procentowe mogą być przeszkodą w przyszłej walce z recesją. Jednak dzięki pozostawieniu ich na niskim poziomie, zarówno przedsiębiorstwa, jak i konsumenci, będą bardziej skłonni raczej do wydawania pieniędzy niż do trzymania ich na koncie, wspierając w ten sposób gospodarkę zastrzykiem gotówki. Biorąc pod uwagę, że stopy są i tak bardzo niskie, nie ma wiele miejsca na dodatkowe cięcia, takie jak w przeszłości. Niemniej z jej wypowiedzi wynika, że pomimo niskich stóp FED stoi na stanowisku, że będzie podejmować działania wraz z rozwojem scenariusza.

Z opublikowanych w piątek danych wynika, że wydatki konsumenckie wzrosły z poziomu 4,2% do 4,4%, natomiast poziom bezrobocia spadł o 1000 (dane na 20 sierpnia). Z drugiej jednak strony PKB za II kwartał zmniejszył się o 0,1%.

Z powodu większych szans na podwyżkę stóp kurs euro do dolara amerykańskiego spadł o 0,8%. W perspektywie tygodniowej natomiast najpopularniejsza na świecie para zanotowała spadek o 0,9%.

Przed oświadczeniem Janet Yellen parkiety nie miały większej nadziei na podwyżkę stóp procentowych w przyszłym miesiącu i inwestorzy przygotowali się na to, że ich poziom do końca roku raczej się nie zmieni. Ostatnia decyzja o podwyżce stóp (o 0,25%) miała miejsce pod koniec 2015 roku. A bardzo prawdopodobne jest, że FED chce skłonić rynki do kształtowania cen w kierunku podwyżki stóp jeszcze w tym roku. Ciekawe, co przyniesie raport NFP, który ma zostać opublikowany w piątek?

Najważniejsze artykuły