Price Action- wprowadzenie

strategia Price Action

2815

Co oznacza pojęcie Price Action?

Zmieniające się ceny na rynkach pozostawiają po sobie ślady. Naniesienie tych wartości na wykres, daje nam szeroki obraz tego, w jaki sposób zmieniała się cena waloru w przeszłości, oraz w którym miejscu, względem cen historycznych, znajduje się bieżąca cena. Te ruchy ceny (ślady) to jest właśnie Price Action. W analizie technicznej stosuje się kilka rodzajów wykresów:
  • wykres liniowy (ang. line chart),
  • wykres barowy, inaczej zwany OHLC (ang. bar chart),
  • wykres świecowy (ang. candlestick chart)

Dowiedz się więcej na temat Price Action

W naszych analizach będziemy posługiwali się wykresem świecowym. Jest to najbardziej zaawansowany rodzaj wykresu. W porównaniu do wykresów liniowych i barowych, cechuje się przejrzystością i czytelnością, a sygnały generowane przez wykresy świecowe pojawiają się o wiele szybciej niż na innych wykresach.
Świece japońskie zbudowane są z prostokąta zwanego korpusem oraz z wystających z niego na górze i na dole linii, zwanych cieniami.
co to jest price action czym jest price action
Podstawą strategii handlu na rynkach finansowych opartej na Price Action, jest obserwacja poziomu bieżącej ceny względem jej wartości historycznych, oraz wyszukiwanie wskazówek odnośnie tego, gdzie pójdzie rynek w następnych krokach.
Historyczny wykres cen niesie ze sobą wiele informacji takich jak poziomy wsparcia i oporu, linie trendu, czy tzw. swing high i swing low, czyli naprzemienne szczyty i dołki. Informacje te, wykorzystujemy do znalezienia punktu wejścia na rynek, który daje wysokie prawdopodobieństwo sukcesu. Sygnały te, często nazywane są setupami Price Action.

Przykład analizy Price Action

GOLD
Złoto po silnej serii spadków, w styczniu bieżącego roku wyrysowało dno na poziomie 1180 USD za uncję. Od tego momentu znajduje się w konsolidacji w obszarze 1180-1432. Po wyrysowaniu szczytu w połowie marca na poziomie 1389 cena spadła do poziomu 1274, gdzie nastąpiło odbicie w górę do poziomu 50% poprzedniego spadku. Tam z kolei cena znowu zawróciła do poziomu poprzedniego dołka, czyli poziomu 1274, gdzie nastąpiło chwilowe zatrzymanie. Cena w krótkim terminie znajduje się w trendzie spadkowym, na co wskazuje przebywanie ceny poniżej 8-dniowej średniej kroczącej. Czekamy na tym poziomie na sygnały price action sygnalizujące dalsze spadki lub odbicie w kierunku poprzedniego szczytu.
USDJPY
Para USD/JPY znajduje się również w konsolidacji pomiędzy poziomami 100.00 a 104.00. Po wyrysowaniu ostatniego szczytu na poziomie 104.10 cena spadła do poziomu 101.30, gdzie nastąpiło odbicie w górę. Obecnie cena odrobiła 50% spadków, docierając do poziomu, gdzie w trwającej konsolidacji, była już wielokrotnie zawracana do dołu (niebieska linia). W tych okolicach powinniśmy wypatrywać sygnałów price action wskazujących nam dalszy kierunek. Możliwe, że cena cofnie się trochę od tego poziomu, aby potem przebić i opór i zaatakować szczyt w okolicach 104.00
Rozwinięcie tematu związanego z Price Action Trading, znajdziesz klikając w ten link.