Wiedza o transakcjach bankowych w pigułce. Poznaj rodzaje przelewów dostępnych na Twoim koncie.

1084

Przelewy bankowe towarzyszą nam prawie codziennie – dzięki nim płacimy rachunki lub płacimy za zakupy w Internecie bez wychodzenia z domu. Warto przyjrzeć się bliżej tematowi transferów – aby móc w pełni wykorzystać ich właściwości. Eliksir, SEPA, Sorbnet … Czy te nazwiska kiedykolwiek przykuły Twoją uwagę? W tym przewodniku wyjaśnimy ich znaczenie i zasugerujemy, kiedy użyć określonego rodzaju przeniesienia.

Czym jest przelew?

Przelew bankowy to operacja polegająca na przekazywaniu pieniędzy z jednego konta na drugie – jest to rozliczenie bezgotówkowe. Wykonujemy przelew przy użyciu konta bankowego, zarówno online, jak i w oddziale bankowym – operacja ta polega na wystawieniu dyspozycji dotyczącej przelewu określonej kwoty pieniędzy na inny rachunek przez właściciela danego rachunku rozliczeniowego.

Zlecenia przelewu są nie tylko wygodne, ale także szybką formą płatności za usługi lub produkty, systemy zarządzania płatnościami są ciągle modernizowane, a dziś pozwalają na przelew pieniędzy na konto beneficjenta w rekordowym czasie, a dzięki ciągłemu rozwojowi tych platform, możemy liczyć na to, że czas ten zostanie jeszcze skrócony.

Rodzaje przelewów bankowych

Transfery bankowe można grupować według różnych kryteriów, mogą to być np. wewnętrzne, zewnętrzne, krajowe, międzynarodowe lub bezpośrednie. Spójrzmy na konkretne typy tych operacji i dowiedz się, jakie są między nimi różnice.

Przelew Natychmiastowy Internetowy

Biorąc pod uwagę, że standardowe przelewy są rozliczane w sesjach – kwota, którą zamówiliśmy dla przelewu, może pojawić się u adresata nawet następnego dnia roboczego. Jeśli jednak chcemy szybko przelać pieniądze, możemy skorzystać z natychmiastowego przelewu. Jest to wygodne i proste rozwiązanie, a przekazane środki mogą dotrzeć na konto w innym banku nawet w ciągu kilku sekund. W ten sposób możemy przelać maksymalnie 5000 PLN, a natychmiastowy przelew będzie związany z niewielką opłatą.

Warto wiedzieć, że z takiego transferu można korzystać codziennie – nawet w soboty i niedziele, ale należy pamiętać, że są one realizowane do godziny 20:00. Jak wykonać natychmiastowy przelew? Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać opcję „przelew natychmiastowy” podczas wypełniania danych przelewu – jest ona dostępna zarówno w bankowości mobilnej, jak i internetowej.

Przelew Krajowy ELIXIR

Nazwa ta dotyczy przelewu, z którym najczęściej mamy do czynienia – jest to najpopularniejsza forma przelewu bezgotówkowego. Ten rodzaj przelewu jest ustawiony jako domyślny w aplikacji mobilnej i bankowości internetowej.

Przelew standardowy rozliczany jest w systemie „Elixir”. Operacje przeprowadzane są w złotych, w ramach cyklicznych sesji, które przeprowadzają rozliczenia między wszystkimi bankami. Sesje te odbywają się trzy razy dziennie w dni robocze (z wyjątkiem 24 i 31.12).

Przelew Wewnętrzny (na rachunek wewnątrz banku)

Przelew wewnętrzny realizowany jest w ramach jednego banku, dzięki czemu pieniądze natychmiast pojawiają się na koncie odbiorcy (jeśli przelew zostanie zamówiony do 20:30). Ta forma operacji może być wykonywana nawet między kontami w różnych walutach.

Przelew Europejski SEPA

Jeśli potrzebujemy wykonać przelew na konto działające w Europie (lub w Szwajcarii, Islandii, Liechtensteinie i Norwegii), możemy wybrać przelew SEPA (pojedynczy obszar płatności w euro). Aby wykonać tę operację, muszą być jednak spełnione następujące warunki:

  1. bank zlecającego, jak i odbiorcy, powinny być członkami SEPA,
  2. waluta, w której realizujemy przelew to Euro,
  3. wymagane jest posiadanie numeru rachunku odbiorcy IBAN i kodu BIC (SWIFT) banku, do którego kierowana jest płatność.

Koszt wysłania pieniędzy jest dzielony między dostawcę i odbiorcę. Przelewu można dokonać zarówno z rachunku walutowego, jak i złotowego (w takim przypadku kwota zostanie przeliczona na euro). W niektórych bankach możesz zamówić przelew walutowy SEPA za darmo. Operacja zamówiona do godziny 11:30 zostanie przeprowadzona tego samego dnia roboczego.

Przelew zagraniczny – SWIFT

Ta forma przelewu pozwala przesyłać pieniądze do banków na całym świecie i w dowolnej walucie. Wiadomość jest realizowana przez organizację pośredniczącą – Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication. Jako zleceniodawca przelewów SWIFT możesz wybrać jedną z trzech opcji podziału kosztów:

  • OUR (koszty pokrywa nadawca),
  • SHA (koszty podzielone są między nadawcę i odbiorcę),
  • BEN (koszty pokrywa odbiorca).

Czas dostawy tego przelewu wynosi zwykle do 3 dni roboczych, ale można go skrócić, wybierając opcję pilnej realizacji (przelew jest dostarczany następnego dnia po złożeniu zamówienia) i ekspresowy (przelew jest dostarczany tego samego dnia).

Przelew SORBNET

SORBNET to rodzaj przelewu ekspresowego dedykowanego do przelewów o wysokiej wartości (maksymalna kwota jest nieograniczona). SORBNET to system rozliczeniowy Narodowego Banku Polskiego, którego niewątpliwą zaletą jest możliwość szybkiego transferu środków (zwykle do 1 godziny). Warto jednak wziąć pod uwagę wysokie prowizje związane z wyborem tej formy transmisji. Zazwyczaj wysokość opłaty zależy od przekazanej kwoty – za przelewy do 1 mln PLN i powyżej tej kwoty. Koszty różnią się w zależności od banku. Pamiętaj – zamówienia SORBNET są realizowane tylko w złotych i nie obejmują przelewów na rachunki urzędów skarbowych i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Rodzaje przelewów – możliwości dla Ciebie

Obecnie przelewy bankowe są bez wątpienia prostą i wygodną formą płatności. Warto wiedzieć, jakiego rodzaju przelewów możesz użyć – abyś mógł w pełni wykorzystać potencjał swojego konta i banku. Są sytuacje, w których chcemy, aby środki natychmiast dotarły do odbiorcy lub musimy przelać pieniądze na konto w innym kraju. Mamy nadzieję, że ten przewodnik rozwiał Twoje wątpliwości i już wiesz, jaki rodzaj przelewu wybrać podczas następnej transakcji.