Saudi Electricity Company

718

Akcje Saudi Electricity Company — kurs i wykresy

Saudyjska firma energetyczna produkuje i dystrybuuje energię elektryczną, opracowuje innowacyjne rozwiązania, które mają na celu wyróżnić produkcję Saudi Electricity od konkurencyjnej. Firma została założona w 2000 roku, z siedzibą w Arabii Saudyjskiej, w Rijadzie. Jednostkami zależnymi Saudi Electricity Company są: Dawiyat Integrated Telecommunications and Information Technology, National Grid SA, Saudi Electricity Global Sukuk, Dawiyat Telecom i inne.

W kontekście poprawy wydajności dzięki nowym technikom SEC stworzyła innowacyjny inkubator energii i centra badawcze na podstawie King Abdulaziz City for Science and Technology. Projekty stanowią podstawę rozwoju przedsiębiorstw w pięciu głównych obszarach. Należą do nich: inteligentne wykorzystanie energii, wydajny przemysł, niezawodność i stabilność systemu, energia odnawialna i ochrona środowiska.

W Dolinie Technologicznej Dahran znajduje się Saudi Electricity Digital Modeling Research Center, w którym mieści się laboratorium z największym symulatorem sieci elektrycznej. Składa się ze sterowników do kompensatorów dynamicznych i układu DC.

Wspólne projekty z Abdulaziz City for Science and Technology znajdują się w Rijadzie i reprezentują szereg ośrodków badawczych w różnych dziedzinach energii. Istnieje dział energii odnawialnej, który tworzy technologie w dziedzinie oszczędzania energii. Inna instytucja badawcza opracowuje dystrybucje i inteligentne sieci. Posiada laboratorium Smart Grid, które testuje i bada najnowsze technologie automatyzacji sieci i dystrybucji generacji.

Ponadto King Abdulaziz City for Science and Technology utworzyło również dział wytwarzania i efektywności paliw. Celem centrum badawczego jest wprowadzenie przyjaznych dla środowiska technologii produkcji energii elektrycznej.

Istnieje również dział zarządzania projektami badawczymi oraz ośrodek inkubacji i przedsiębiorczości. W pierwszym z nich wszystkie powyższe projekty są monitorowane i śledzone, a w drugim wdrażają się projekty dla sektora energetycznego Arabii Saudyjskiej.

Transakcje i wyniki finansowe Saudi Electricity Co

Na początku 2019 roku spółka zależna SEC, Dawiyat Integrated Telecommunications and Information Technology, podpisała memorandum z Nokią. Mówi się w nim o wprowadzeniu sieci 5G w Arabii Saudyjskiej. Współpraca odbyła się w ramach programów rozwoju NTP 2020 i Saudi Vision 2030. Umowa potwierdza zgodę firm na udział w rozwoju 10 mln inteligentnych liczników dla sieci telekomunikacyjnych.

W 2019 roku otwarto kolejną elektrownię z inwestycjami w wysokości 220 mln SAR. Projekt został wdrożony w celu wspierania strategicznych celów Arabii Saudyjskiej i zmniejszenia zależności od kursu i notowań ropy naftowej.

W tym samym roku inna spółka zależna Dawiyat Telecom zakończyła jeden z etapów wdrażania sieci światłowodowych w Dżuddzie, Dammam, Sudair i Harjah. Projekt został zrealizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Przemysłu i ma na celu promocję infrastruktury cyfrowej do korzystania z 5G i Internetu Rzeczy.

Raporty Saudi Electricity Co za drugi kwartał 2019 roku pokazują, że zysk netto spadł o 57,28% i wynosi 789 mln SAR. W drugim kwartale ubiegłego roku zysk wyniósł 1,84 mld SAR. Spółka wiąże spadek zysków ze spadkiem sprzedaży i wzrostem kosztów finansowania projektów badawczych.

Od kwietnia do czerwca 2019 roku przychody SEC spadły o 38,04% do 1,82 mld SAR, a w pierwszej połowie roku firma oszacowała straty na 700 mln SAR w porównaniu z zyskiem w wysokości 633 mln SAR. Przychody spadły o 4,07% do 27,91 mln SAR.