Silny raport NFP wskazuje na podwyżkę stóp procentowych

1098

Istnieje całkiem spore prawdopodobieństwo, że Fed zadecyduje w tym tygodniu o podwyżce stóp procentowych, zwłaszcza że ostatnie dane z raportu o poziomie zatrudnienia znów przekroczyły oczekiwania.

Raport NFP (Nonfarm Payrolls), czyli raport o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym, opublikowany przez Departament Pracy, pokazał, że liczba nowych miejsc pracy w lutym wzrosła do 232,000. To najlepszy wynik od siedmiu miesięcy i najprawdopodobniej ułatwi decyzję członków FOMC, by zagłosować za podwyżką stóp procentowych. Według odrębnego raportu Departamentu Pracy poziom bezrobocia nieznacznie spadł, z poziomu 4,8% do 4,7%.

Perspektywa podwyżki stóp najprawdopodobniej oznacza, że kurs dolara amerykańskiego wzrośnie, z uwagi na zastrzyk funduszy z zewnątrz. Jednak z silniejszym dolarem zawsze jest związana pewna niekorzyść, mianowicie redukcja eksportu, ponieważ przedsiębiorstwa zagraniczne będą szukać tańszych alternatyw. Według prezydenta USA inne państwa oparte na eksporcie radzą sobie lepiej, ponieważ sztucznie zaniżają swoje waluty po to, by zwiększyć swoją konkurencyjność.

Jesteśmy świadkami niezaprzeczalnego wzrostu gospodarczego w USA, a dane o poziomie zatrudnienia nie są tego jedynym dowodem. Sporą liczbę ekonomistów przekonują do tego konsekwentnie silne raporty gospodarcze. Uważają oni, że optymistyczne dane z raportu NFP z zeszłego tygodnia pozostawiają Rezerwie Federalnej niewiele miejsca na decyzję inną niż podwyżka. Jednak są też tacy, którzy twierdzą, że Fed potrzebuje kolejnych dowodów stabilności, żeby przeprowadzić w tym roku kolejne trzy podwyżki stóp. A przecież właśnie to przewidują rynki.

Prezydent Donald Trump na zachęcające dane o poziomie zatrudnienia zareagował tweetując: „Wspaniałe wieści. A jesteśmy dopiero na samym początku. Razem dojdziemy do #MAGA!” (MAGA – Make America Great Again). Przygotowane przez ADP wstępne dane pokazały, że mamy do czynienia ze wzrostem poziomu zatrudnienia w wielu sektorach, w tym tych związanych z dużymi wynagrodzeniami. Pomimo że ADP oszacowało, że liczba nowych miejsc pracy w lutym wyniesie 298,000, czyli prawie 60,000 więcej niż rzeczywiste dane NFP opublikowane w piątek, i tak skłoniło to niektórych inwestorów do podwyższenia prognoz.

https://monitorfx.pl/kategoria/forex-blog/

Fakt, że w lutym wzrósł poziom zatrudnienia, oznacza, że Trump zrealizował obietnicę pobudzenia lokalnego sektora produkcji. Do silnych danych NFP przyczyniły się także sektory takie jak budownictwo, prywatne szkolnictwo oraz opieka zdrowotna.

Jednak para EUR/USD wcale nie straciła, jak można by się spodziewać po ostatnim raporcie o zatrudnieniu. Najpopularniejsza para na świecie poszła mocno w górę po jastrzębich uwagach prezesa EBC Mario Draghiego. W piątek kurs wzrósł o 0,9% i w pewnym momencie przekroczył poziom 1.07. W perspektywie tygodniowej z kolei para wzrosła o 0,5% i zakończył tydzień na poziomie 1.06733.

Podczas konferencji prasowej po spotkaniu EBC w sprawie polityki monetarnej Mario Draghi powiedział, że dla banku centralnego wprowadzanie dodatkowych działań luzujących przestało być kluczowe i że nie była dyskutowana kwestia taniego refinansowania banków w strefie euro.