Fed spełnia oczekiwania rynków i podnosi stopy procentowe o 0,25 pkt

1096

Rezerwa Federalna (Fed) postanowiła wykonać kolejny krok w ramach zacieśniania polityki monetarnej Stanów Zjednoczonych i podjęła decyzję o podwyżce stóp procentowych o 0,25 puntków bazowych, do poziomu 0,75% – 1%. Ten ruch został już zdyskontowany przez rynki, ponieważ Fed od dawna wysyłała inwestorom jastrzębie sygnały.

Wedle barometru stóp procentowych Fed, udostępnianego przez Investing.com, szansa podwyżek była wyceniana na ponad 90%. Sama Rezerwa Federalna poinformowała po grudniowym spotkaniu, że zamierza podwyższyć stopy procentowe (tylko w 2017 roku) trzy razy.

W ostatnich tygodniach wielu członkow Fed wysyłało podczas swoich przemówień i udzielanych wywiadów, jastrzębie sygnały, przygotowując rynki na szybsze tempo zacieśniania polityki monetarnej kraju.

Należy również zwrócić uwagę na fakt, że wiele danych wskazywało siłę amerykańskiej gospodarki, co tylko ułatwiło Fed’owi podjęcie dzisiejszej decyzji.

https://monitorfx.pl/kategoria/forex-blog/

Dzisiejsza podwyżka jest trzecią taką w ciągu ostatnich 10 lat i drugą w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Za mniej niż pół godziny, bo o 19.30, głos zabierze Janet Yellen, która uzasadni dziś podjętą decyzję i odpowie na pytania dziennikarzy.