Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii jest na minimalnym poziomie od 44 lat

553

Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii w okresie od listopada 2018 roku do stycznia 2019 roku spadła do minimum od 1975 roku i wynosi 3,9%, wWobec 4,1% w poprzednich 3 miesiącach. Takie dane zostały zgłoszone przez Krajowy Urząd Statystyczny ONS w oparciu o metodę obliczeń Międzynarodowej Organizacji Pracy. Liczba bezrobotnych wyniosła 1 mln 340 tys. ssób, spadając o 112 tys. w ciągu roku. Wskaźnik zatrudnienia osiągnął rekordowy poziom w 76,1%. W tym okresie liczba miejsc pracy również osiągnęła rekordowy poziom w 32 mln 710 tys., czyli o 473 tys. więcej niż w poprzednich trzech miesiącach. Od 2008 roku roczny wzrost średniej płacy tygodniowej, który obejmował bonusy bez premii, również osiągnął rekordowe poziomy. Odpowiedni wskaźnik wzrósł o 3,4%.

Zaufanie inwestorów do gospodarki Niemiec w marcu wzrosło bardziej niż oczekiwano

ZEW Research Institute opublikował dane na temat poziomu zaufania inwestorów do niemieckiej gospodarki w marcu. Odpowiedni wskaźnik obliczony przez instytut wyniósł minus 3,6 pkt, wzrastając z minus 13,4 pkt w lutym. Wartość indeksu w marcu przekroczyła prognozę ekonomistów, którzy zakładali wskaźnik na minus 11 pkt. Jednocześnie spadek wskaźnika bieżącej sytuacji w gospodarce kraju do 11,1 pkt z 15 pkt był silniejszy niż prognozowali eksperci, którzy oczekiwali wskaźnika na poziomie 13 pkt. Prawdopodobne odroczenie Brexitu i postęp osiągnięty w negocjacjach handlowych między Stanami Zjednoczonymi a Chinami miały pozytywny wpływ na nastroje inwestorów i analityków w marcu. Eksperci ZEW zgłosili także wzrost zaufania przedsiębiorców do gospodarki strefy euro w marcu do minus 2,5 pkt z minus 16,6 pkt miesiąc wcześniej.

Wartość palladu po raz pierwszy przekroczyła 1 tysiąc 600 dolarów za uncję

Dane o transakcjach we wtorek w Londynie pokazały, że cena spotowa palladu wzrosła do 1601 dolarów 52 centów za uncję. W stosunku do poprzedniej sesji handlowej metal wzrósł o 1,4%, a jego wartość przekroczyła 1 tys. 600 dolarów za uncję po raz pierwszy w historii. Światowe dostawy palladu nadal spadają, co spowodowało wzrost jego ceny o 27% od początku 2019 roku. Ten metal jest bardzo potrzebny w przemyśle motoryzacyjnym, gdzie jest używany do produkcji katalizatorów do oczyszczania spalin samochodowych. Zwiększony popyt na pallad ponownie doprowadzi do jego deficytu w 2019 roku. Bank of America spodziewa się, że w tym roku cena palladu wzrośnie średnio do 1 tys. 800 dolarów za uncję i może nawet przekroczyć granicę 2 tys. dolarów za uncję na krótki okres.

Walt Disney zakończyła przejęcie 21st Century Fox

Walt Disney, jedna z największych spółek w branży rozrywkowej na świecie, ogłosiła zamknięcie transakcji nabycia aktywów 21 st. Century Fox za 71 mld dolarów. Umowa na zakup tych aktywów, zawarta w 2017 roku, oszacowała transakcję na 52 mld dolarów. Disney jest obecnie właścicielem 20 st Century Fox, Fox TV, sieci kablowych FX i National Geographic. Dzięki tej transakcji Disney będzie mógł uruchomić własną usługę strumieniowania Disney Plus pod koniec tego roku. Firma wzmocni swoją pozycję w konkurencji z gigantami technologicznymi, takimi jak Amazon i Netflix. Teraz Disney będzie mógł sterować programami telewizyjnymi i filmami w całym łańcuchu ich postępu – od stworzenia po dystrybucję za pośrednictwem różnych kanałów.

Wyniki fiskalne FedEx okazały się gorsze od oczekiwanych

FedEx Express Delivery Corporation zgłosiła spadek zysku netto w kwartale, który zakończył się pod koniec lutego, do 739 mln dolarów z 2 mld 70 mln dolarów w tym samym kwartale poprzedniego roku obrotowego. Rok wcześniej dochód netto obejmował jednorazowy dochód odnotowany w ramach reformy podatkowej w Stanach Zjednoczonych. Wskaźnik zysku z wyłączeniem czynników jednorazowych spadł do 3 dolarów 3 centów za akcję z 3 dolarów 72 centów za akcję w tym samym okresie poprzedniego roku. Ekonomiści oczekiwali, że cena wyniesie 3 dolary 11 centów za akcję. Przychody wyniosły 17 mld dolarów, co stanowi wzrost o 3%. Ze względu na słabe wyniki kwartalne FedEx obniżyła prognozę wyników na ten rok finansowy. Teraz spodziewa się rocznej wartości w zakresie od 11 dolarów 95 centów do 13 dolarów 10 centów za akcję.

Francuski dom mody Hermes w 2018 roku zwiększył zysk netto o 16%

Francuski dom mody Hermes International poinformował o wynikach z 2018 roku. W okresie sprawozdawczym zysk netto wzrósł o 16% do 1 mld 410 mln euro, przy przewidywaniach ekonomistów w 1 mld 370 mln euro. Minimalną stopę wzrostu od 9 lat wykazał zysk operacyjny przy osłabieniu dolara amerykańskiego i chińskiego juana wobec 1 euro. Wskaźnik wzróśł o 6%, osiągając 2 mld 50 mln euro. Hermes utrzymał pozycję lidera wśród producentów luksusowych w Europie pod względem rentowności, która wyniosła 34,3%, przekraczając prognozę spółki. Przychody osiągnęły 5 mld 970 mln euro, wzrost wyniósł 7,5%. Hermes postanowił zwiększyć dywidendy za rok do 4 euro 55 centów za akcję w porównaniu z 4 euro 10 centów za akcję w 2017 roku.

Inflacja w Wielkiej Brytanii wyniosła w lutym 1,9%

W lutym inflacja w Wielkiej Brytanii przyspieszyła do 1,9% z 1,8% w styczniu, podaje urząd statystyczny ONS. Eksperci przewidywali, że ceny konsumpcyjne w lutym utrzymają roczny wzrost o 1,8%. W ujęciu miesięcznym ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,5%, podczas gdy miesiąc wcześniej ich spadek odnotowano na poziomie 0,8%. Ekonomiści przewidywali wzrost o 0,5%. Stopa inflacji, która nie uwzględniając kosztów nośników energii, żywności, alkoholu i tytoniu, wzrosła o 1,8%, spowalniając w porównaniu ze wzrostem o 1,9% w styczniu. Urząd statystyczny odnotował także wzrost cen detalicznych o 2,5% w poprzednim miesiącu w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej i 0,7% w porównaniu ze styczniem. Ceny mieszkań wzrosły o 1,7% w ujęciu rocznym, odnotowując minimalne tempo od 2013 roku.