Główne indeksy na świecie rosły

1146

Informacje gospodarcze

Z kraju

Dziś o 10:00 opublikowana zostanie wstępna dynamika PKB za 4q 2017 r. Deficyt w obrotach bieżących w grudniu 2017 r. wyniósł 1 152 mln EUR wobec konsensusu 355 mln EUR deficytu – podał NBP. Eksport wzrósł 2,1% r/r wobec konsensusu wzrostu o 6,1% r/r, natomiast import wzrósł 10,9% r/r wobec konsensusu wzrostu o 8,5% r/r. Przyspieszenie tempa wzrostu, dobra sytuacja na rynku pracy oraz poprawa sytuacji dochodowej ludności mają ograniczony wpływ na odbicie inflacji – ocenia MF. W IV kwartale obserwowano w Polsce kontynuację wzrostu cen ofertowych na rynku nieruchomości pierwotnych. W przypadku zawartych transakcji ceny nieznacznie spadły – wynika z obserwacji NBP.

Zobacz: Fork

Ze świata

Dziś o 11:00 w strefie euro opublikowana zostanie dynamika PKB za 4q 2017, rew. Dziś o 11:00 w strefie euro opublikowana zostanie produkcja przemysłowa za grudzień. Dziś o 14:30 w USA opublikowana zostanie inflacja CPI za styczeń. Dziś o 14:30 w USA opublikowana zostanie sprzedaż detaliczna za styczeń.

Ostatnia sesja

Korekta trwa

We wtorek apetyt na ryzyko pozostał na rynkach. Główne indeksy na świecie rosły, czemu towarzyszyło ponowne umocnienie euro. EUR-USD powrócił już w granice 1,2400, co w najbliższych dniach może być kontynuowane, doprowadzając do testu styczniowych maksimów. Poprawa percepcji ryzykownych aktywów na świecie sprzyjała i złotemu. We wtorek spadki zaliczył zarówno EUR-PLN jak i USD-PLN. Dobre nastroje towarzyszyły i rodzimym obligacjom, których rentowność stabilizuje się w okolicach 3,52%. Brak impulsów do gry ze strony danych sprzyjał również odreagowaniu na rynkach bazowych, choć nad rynkiem nadal krążą mocniejsze oczekiwania inflacyjne, niepozwalające na trwałe odreagowanie.

Dzisiejsza sesja

Dane w centrum uwagi

Dzisiejsza sesja, po raz pierwszy w tym tygodniu, dostarczy sporą porcję istotnych danych. Przed południem pojawią się finalne dane z Eurolandu o dynamice PKB za 4q 2017 r. oraz produkcja przemysłowa za grudzień. Mocniejsze dane mogą wzmocnić wydźwięk porannych odczytów wstępnej PKB i inflacji dla Niemiec. Te okazały się zgodne z konsensusem rynkowym, potwierdzając stabilną koniunkturę największego partnera handlowego Polski oraz wciąż umiarkowaną inflację, która będzie rzutować na oczekiwania wobec odczytu dla całej strefy euro. W USA po południu pojawią się z kolei najważniejsze w tym tygodniu dane o inflacji. Rynek spodziewa się spowolnienia CPI do 1,9% r/r, co w przypadku wyższego odczytu byłoby przesłanką do odreagowania dolara wobec mocniejszych oczekiwań na szybsze zacieśnianie polityki monetarnej przez Fed. W kraju z kolei opublikowane zostaną dane o PKB za 4q 2017 r., które mogą wesprzeć krajowe aktywa. Tym samym sesja zapowiada się ciekawie, a wyznacznikiem kierunków mają szanse stać się dziś głównie dane.