Wybierz swój styl inwestowania, czyli dokąd zmierzasz?

1539

Jednym z najtrudniejszych zadań, jakie stało przede mną w swoistym czasie było wybranie stylu inwestycyjnego. Opcji, które musisz rozważyć jest kilka.

Jeśli Twój czas jest bardzo cenny i masz go niewiele możesz z powodzeniem posłużyć się skalpingiem. Polega on na zajmowaniu bardzo krótkich (w czasie) pozycji trwających od kilkunastu sekund do kilu minut zgodnie z założeniami własnego trading planu. Skalping obarczony jest sporym ryzykiem, ponieważ nie dość, że za każdym razem, gdy zamykasz pozycję płacisz spread to Twój system musi mieć stosunek P/W taki, aby owo ryzyko zrównoważyć. Zazwyczaj skalper szuka zysku w przedziale 1-15 pipsów. No i trzeba mieć żelazną dyscyplinę oraz anielską cierpliwość, aby skutecznie na nim zarabiać. Nieuchronnie osoby, które są niecierpliwe szybko z niego zrezygnują ze względu na stres i dozę emocji, które serwujemy sobie samemu. Sekretem I TAK jest Twój Trading Plan. Kiedyś czytałem też książkę w której chłopak mówił o skalpach tickowych. Sam uważam to za szaleństwo, ale jemu przynosiło to wystarczające zyski.

Jeśli z kolei stać Cię na luksus i możliwość spędzenia kilku godzin w ciagu dnia przed monitorem to wybierz day-trading lub tzw. trading jednosesyjny, gdzie wszystkie pozycje otwierane i zamykane są w trakcie jednego dnia. Więc przynajmniej noc masz spokojną. Polecam mimo wszystko spędzić przed monitorem 4-5 godzin, ponieważ w pewnym momencie dochodzi do zapętlenia i osoba, która chciała się uwolnić od tzw. normalnej pracy nagle budzi się z ręką w nocniku spędzając przed monitorem godzin 8 i więcej pamiętając, że nadgodziny płaci sam sobie.

Jeśli dysponujesz z kolei niewielką ilością czasu, ale nie musisz aż tak bardzo wszystkiego kontrolować, chociażby ze względu na posiadany temperament wtedy możesz śmiało wybrać strategię 4H lub dzienną. Mówiąc inaczej, wykres sprawdzasz tylko 1-2 razy dziennie lub co 4 godziny. A to jest w stanie wykonać prawie każdy mając także tzw. normalną pracę. Chyba, że pracujesz przy obsłudze klienta, to o ile klientów zainteresowanych giełdą posiadasz, zrozumieją, z innymi będzie trudno.

Strategii dziennych i dedykowanych 4h jest wiele, trzeba tylko poświęcić odrobinę czasu, aby coś dla siebie znaleźć oraz najważniejsze, aby nam odpowiadało mentalnie, bo każdy system, choćby najlepszy może skutecznie obrzydzić człowiekowi pracę, i o ile w pracy nie masz specjalnego wyboru (chyba, że jesteś prezesem) o tyle na forexie masz ocean możliwości.

Przy wyborze swojego stylu inwestycyjnego powinieneś kierować się kilkoma zasadami:

  • czytelny i zrozumiały dla Ciebie wykres bez względu na to jaka sława go reklamuje i pokażę Ci pewien przekręt jaki na tym zrobiono,
  • ile czasu jesteś w stanie poświęcić na monitorowanie rynku ?
  • jakie ryzyko jesteś w stanie zaakceptować a ile gotowy jesteś oddać brokerowi w formie prowizji ? pamiętaj, ze przy transakcjach długich w czasie trwania prowizje płacisz tylko raz.
  • zgodność systemu z Tobą – miałem w swoich rękach kilka systemów owianych sławą, które niestety lub na szczęście długo ze mną nie zostały, mimo, że innym przynosiły wiele korzyści,
  • na ile będziesz w stanie psychicznie zostawić inwestycje bez kontroli (mimo ustawionego StopLoss) śpiąc ?