Świąteczne pożyczki

1360

„Pieniądze w 30 minut na Twoim koncie! Do kredytu sprzęt AGD gratis! Po pieniądze nie musisz nawet wychodzić z domu, pożyczka na telefon. Gotówka bez zaświadczeń, bez zabezpieczeń i poręczycieli, i żadnych ukrytych opłat.” To niektóre hasła, którymi bombardują nas banki, żeby namówić nas na kredyt.

Do reklamowanych procentów podchodźmy z dystansem. Może się zdarzyć, że bank w ulotce napisze, że oprocentowanie wynosi 8%, ale w okienku dowiemy się, że prowizja za udzielenie pożyczki to kolejne 5%, do tego doliczy nam obowiązkową składkę na ubezpieczenie w wysokości kilkuset złotych i czar szybkich, tanich pieniędzy pryska. Starając się o kredyt zawsze poproś o wyliczenie dokładnej, miesięcznej raty kredytowej zawierającej wszystkie koszty.Każdy bank ma obowiązek podania w materiałach reklamowych i w umowie wysokości rocznej rzeczywistej stopy oprocentowania oraz całkowitego kosztu kredytu.

Szybki kredyt to generalnie drogi kredyt. Decyzji o pożyczce nie warto podejmować pod wpływem chwili, po obejrzeniu kolorowego plakatu w oknie bankowym. Im szybsza procedura rozpatrzenia wniosku kredytowego tym większe ryzyko dla banku, a za ryzyko płaci kredytobiorca w postaci wyższej prowizji lub oprocentowania. Dlatego warto wcześniej zebrać oferty różnych banków i na spokojnie przeanalizować proponowane warunki. Ważna jest nie tylko szybkość przyznania pożyczki, ale również jej cena. Pamiętaj, że zgodnie z prawem maksymalne oprocentowanie pożyczki lub kredytu nie może przekroczyć czterokrotności kredytu lombardowego NBP – czyli 20% według stanu na grudzień 2009r.

Jeśli posiadasz konto w banku lub korzystasz z innych jego produktów, zapytaj na jakich warunkach Twój bank udzieli Ci kredytu. Zazwyczaj banki przychylniejszym okiem patrzą na swoich klientów ponieważ mając wgląd w historię jego rachunku potrafią określić jego możliwości finansowe. Dlatego w swoim banku możesz mieć szansę na niższe oprocentowanie.

Korzystaj z usług sprawdzonych podmiotów. W Polsce oprócz banków działa wiele firm pożyczkowych, nie podlegających żadnemu nadzorowi. Instytucje te (chociaż zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim nie mogą przekraczać określonego progu oprocentowania pożyczki), zastrzegają sobie w umowach prawo pobierania wysokich kosztów dodatkowych np. kosztów ubezpieczenia albo kosztów obsługi domowej. Zdarza się, iż rzeczywista roczna stopa oprocentowania takich pożyczek może przewyższać nawet 100% w skali roku. Listę licencjonowanych banków krajowych, nadzorowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego znajdziesz na stronie www.knf.gov.pl.

Masz alternatywę. kredyt nie jest jedyną drogą dostępu do gotówki.  Możesz skorzystać z innych produktów finansowych takich jak kredytowa „>karta kredytowa lub kredyt odnawialny. W ramach kredytu odnawialnego możesz zrobić tzw. debet na koncie i wykorzystać środki w wysokości zależnej od Twoich miesięcznych wpływów. Nie będziesz spłacał comiesięcznych rat – zadłużenie uregulujesz zgodnie z umową z bankiem. Jeżeli za zakupy zapłacisz kartą kredytową, całość zadłużenia możesz spłacić bez odsetek w terminie podanym na wyciągu. Ale jeżeli nie będziesz w stanie uregulować swojego długu w tym terminie, musisz liczyć się z wysokimi odsetkami – kredyt w karcie należy do najdroższych kredytów na rynku.

A jeżeli już dałeś się namówić na kredyt, ale zmieniłeś zdanie, masz prawo z niego zrezygnować. Klient może bez podania przyczyny odstąpić od umowy o kredyt konsumencki w terminie 10 dni od dnia zawarcia umowy.