System Fibonacci

2180

System Fibonacci

System Fibonacci jest również progresywnym systemem obstawiania i jest to jeden z najprostszych systemów do zrozumienia i nauki. Podstawowa zasada to dostosowanie Twoich zakładów w oparciu o słynny Ciąg Fibonacciego oraz zmianę zakładów w przypadku wygranej lub przegranej. W czasie korzystania z tego systemu, stawiaj tylko na zakłady 50/50 poza liczbami, takie jak Czerwone lub Czarne, Parzyste lub Nieparzyste, „1 do 18” lub „19 do 36”.

Czym jest Ciąg Fibonacciego?

Ciąg Fibonacciego został stworzony wieki temu przez włoskiego matematyka o tym samym nazwisku. Być może spotkałeś się z tą nazwą czytając powieść Dana Browna Kod Leonarda da Vinci, w której Ciąg ten odgrywa istotną rolę. Ciąg Fibonacciego to seria liczb, która wygląda następująco: 0,1,1,2,3,5,8,13,21,34,55,89,144,… (w teorii ciągnie się ona aż do nieskończoności).

Za wyjątkiem pierwszych dwóch liczb (0 oraz 1), każda kolejna liczba jest sumą dwóch poprzedzających liczb: 1=0+1; 2=1+1; 3=2+1; 5=2+3; 8=3+5; 13=5+8; 21=8+13, 34=13+21, i tak dalej, i dalej, i dalej, i dalej…

Jak Korzystać z Systemu Fibonacci?

Musisz po prostu dostosować swoje zakłady do Ciągu Fibonacciego. Jeśli przegrasz, podnosisz swoją stawkę o kolejną liczbę z ciągu, a jeśli wygrasz, odejmujesz ostatnie 2 postawione sumy.

Oto przykład:

 • stawka 1 USD – przegrana (to Twoja z góry ustalona stawka początkowa; ponieważ pierwsza liczba w ciągu to 0, podnosisz teraz stawkę o 0+1=1, tj. w następnym spinie znowu stawiasz 1 USD)
 • stawka 1 USD – przegrana (teraz podnosisz stawkę o 1+1=2, jak sugeruje Ciąg Fibonacciego)
 • stawka 2 USD – przegrana (dodajesz kolejną liczbę z ciągu, tj. 1,1,2; liczą się tylko dwie ostatnie, więc stawiasz 3 USD)
 • stawka 3 USD – przegrana (idziesz dalej z sekwencją i dodajesz kolejną liczbę: 1,1,2,3, gdzie liczą się tylko dwie ostatnie, tj. kolejny zakład wynosi 5 USD)
 • stawka 5 USD – wygrana (znajdowałeś się w miejscu 1,1,2,3 w sekwencji; w następnym spinie odejmujesz ostatnie dwie liczby, tj. wracasz do miejsca 1,1 i w kolejnym spinie stawiasz 2 USD)
 • stawka 2 USD – wygrana (byłeś w miejscu 1,1 w sekwencji; ponieważ znowu wygrałeś, odejmujesz te dwie liczby i wracasz do miejsca 0; oznacza to, że wracasz do swojej początkowej ustalonej kwoty 1 USD)
 • stawka 1 USD – wygrana (nie ma nic więcej do „odjęcia”, więc dalej w kolejnym spinie stawiasz sumę początkową)
 • stawka 1 USD – wygrana (kontynuujesz z sumą początkową)
 • stawka 1 USD – przegrana (teraz sekwencja znowu idzie dalej do miejsca 0,1 i cykl powtarza się; następny zaklad wyniesie 0+1=1, tj. pozostajesz przy zakładzie 1 USD)
 • stawka 1 USD – przegrana (podążasz dalej z sekwencją, liczą się tylko dwie ostatnie liczby, tj. 1,1, więc w następnym spinie stawiasz 2 USD)
 • stawka 2 USD – wygrana (byłeś w miejscu 1,1, tj. znowu usuwasz dwie liczby, wracasz do miejsca i przez to – do zakładu początkowego)
 • stawka 1 USD – wygrana (byłbyś teraz znowu w miejscu 0,1; teraz zgadnij jaką sumę postawisz w kolejnym zakładzie – zgadza się, to 1 USD)

Wzór:

 1. Obstawiasz 1 żeton i przegrywasz                 1                              -1 żeton
 2. Obstawiasz 1 żeton i przegrywasz                 1-1                           -2 żetony
 3. Obstawiasz 2 żetony i przegrywasz                1-1-2                       -4 żetony
 4. Obstawiasz 3 żetony i wygrywasz                  1-x-x                       -1 żeton
 5. Obstawiasz 1 żeton i przegrywasz                  1-1                          -2 żetony
 6. Obstawiasz 2 żetony i przegrywasz                 1-1-2                      -4 żetony
 7. Obstawiasz 3 żetony i przegrywasz                 1-1-2-3                   -7 żetonów
 8. Obstawiasz 5 żetonów i wygrywasz                1-1-x-x                   -2 żetony
 9. Obstawiasz 2 żetony i przegrywasz                 1-1-2                       -4 żetony
 10. Obstawiasz 3 żetony i wygrywasz                    1-x-x                      -1 żeton
 11. Obstawiasz 1 żeton i przegrywasz                   1-1                         -2 żetony
 12. Obstawiasz 2 żetony i wygrywasz                    x-x                         +0 żetonów
 13. Obstawiasz 1 żeton i wygrywasz                     stop                        +1 żeton

Ogólnie można powiedzieć, że System Fibonacciego jest bardzo ostrożny. Nie niszczy graczy psychicznie ani finansowo. Jeżeli nie jesteś graczem, który kocha adrenalin podczas gry, i chcesz się bawić grą, mogę ci ten system polecić.

Czy naprawdę można wygrać z systemem Fibonacci?

Jak już pewnie zauważyłeś, jedna wygrana przekreśla dwie przegrane. Oznacza to, że strategii Fibonacci można użyć do długoterminowego wygrywania, ale tylko jeśli wygrywasz częściej niż przez 33% czasu. Możesz teraz stwierdzić, że obstawianie Czerwone/Czarne (czy też Parzyste/Nieparzyste, itd.) statystycznie daje 48,6% szans na wygraną (18 podzielone przez 37 x 100% = 48,6%), ale nadal istnieje wiele innych powodów, z których system Fibonacci może zawieść.

Dużą przeszkodę w przypadku systemu Fibonacci może przykładowo stanowić maksymalna suma zakładu dozwolona w danej ruletce online (tu przeczytasz więcej o jej rodzajach). Chociaż stawka zakładu nie wzrasta tak szybko jak w systemie Martingale, po 11 przegranych i tak musiałbyś postawić 144 jednostki – a te 11 przegranych nie musi nawet wystąpić kolejno po sobie. Wynika to z faktu, iż wygrana w systemie Fibonacci niweluje tylko dwie przegrane, a możesz skończyć z 11 przegranymi nawet w takim przypadku: 5 przegranych, 1 wygrana, 3 przegrane, 1 wygrana, 5 przegranych, 1 wygrana, 4 przegrane (to w sumie 17 przegranych minus 6 przegranych, które zostały zamortyzowane przez 3 wygranych).

Kolejną wadę tej strategii stanowi związana z nią kompletna nuda. Przez większość czasu Twoje konto nie będzie na plusie. To przez to, że 1 wygrana amortyzuje tylko 2 przegrane. Poprzez wygrywanie i przegrywanie spinów możesz poruszać się do przodu i do tyłu w Ciągu Fibonacciego całymi godzinami, co może być bardzo monotonne. Nie wspominając o tym, że musisz zachować koncentrację przez cały czas, aby nie zgubić się w Ciągu (inaczej zepsujesz cały system).

Podsumowanie – System Fibonacci

W ciągu Fibonacciego każda liczba jest sumą dwóch poprzednich: 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233 itd.
Jeżeli przegrywamy przesuwamy się w ciągu liczb o jeden poziom w prawo, jak wygrywamy o dwa poziomy w lewo. Wypadnięcie 0 także traktujemy jako przegraną .
System Fibonacci dotyczy tylko gry na zakłady proste: czerwone/czarne – Colour Bet, parzyste/nieparzyste – Even/Odd, niskie/wysokie – Low/High Number.
Dla pozostałych zakładów: pojedyńczy numer – Straight, dwa numery – Split, trzy numery – Street, cztery numery – Corner, linie – Six Line, Tuzin – Dozen, Kolumny – Column program podpowiada wg systemu a’la Martingale.