System D’Alembert

2587

System ruletkowy d’Alembert

W przypadku przegranej podnosimy stawkę o jedną jednostkę, gdy wygrywamy obniżamy stawkę o 1 jednostkę. Wypadnięcie 0 także traktujemy jako przegraną i zwiększamy stawkę.

System D’Alembert jest także progresywnym systemem ruletki. Jego podstawowym założeniem jest obniżenie stawki po wygranej i podniesienie w przypadku przegranej. Może to brzmi dziwnie, ale system jest oparty na teorii, że w długim okresie całkowita liczba strat i wygranych się wyrównują, czyli będzie taka sama. Używając tego systemu należy się upewnić, że bierze się pod uwagę jedynie zakłady zewnętrzne 50/50, jak pola Czarne lub Czerwone, liczby parzyste lub nieparzyste, przedział „1 do 18” lub „19 do 36”.

Jak rzeczywiście działa system D’Alembert?

Pierwszą rzeczą jaką musisz zrobić przed zastosowaniem system D’Alembert, to decyzja o wysokości początkowego zakładu. Zakład początkowy musi być wyższy niż wymagane przy stole minimum. Ma to miejsce ponieważ później będziesz musiał zmniejszać zakłady w przypadku wielokrotnych wygranych. Następną sprawą jest określenie wysokości zwiększenia lub zmniejszenia stawki w przypadku wygranej lub przegranej. Po określeniu tych dwóch zmiennych możesz rozpocząć grę.

Oto przykład ilustrujący działanie tego systemu: Zakładamy, że zakład początkowy to 20 $ a kwota zwiększenia/zmniejszenia to 1 $.

  • Stawiasz 20 $ – wygrana (następny zakład zmniejszenie o 1 $)
  • Stawiasz 19 $ – wygrana (następny zakład znowu zmniejszenie o 1 $)
  • Stawiasz 18 $ – wygrana (następny zakład zmniejszenie o 1 $)
  • Stawiasz 17 $ – strata (pierwsza strata, więc w następnym zakładzie musisz zwiększyć stawkę o 1 $)
  • Stawiasz 18 $ – strata (następny zakład wzrost stawki o 1 $)
  • Stawiasz 19 $ – wygrana (jeszcze jedna wygrana; czas zmniejszyć stawkę o 1 $ w następnym zakładzie)
  • Stawiasz 18 $ – strata (w ten sposób postępuj zgodnie z zasadą zwiększenie/zmniejszenie stawki przez następne rundy…)
  • Stawiasz 19 $ – strata
  • Stawiasz 20 $ – strata
  • Stawiasz 21 $ – strata
  • Stawiasz 22 $ – strata

Jak widać system D’Alembert jest prosty w użyciu. Aby kontynuować nie potrzeba nawet papieru i ołówka.

Przykład gry

Działanie systemu D’Alembert najlepiej wytłumaczymy na przykładzie. Wybieramy sobie np. czarny kolor i stawiamy tylko na niego, a wygląda to następująco:

  • Stawka 1 żeton na czarny. Przegrana.
  • Stawka 2 żetony i znowu przegrana. Na koncie mamy – (minus) 3 żetony.
  • W następnej rundzie stawiamy 3 żetony i znowu przegrana. Stan konta -6 żetonów.
  • Stawiamy 4 żetony i wkońcu udaje nam się wygrać. Jesteśmy ciągle w minusie, ale już tylko -2 żetony.
  • Stawiamy 3 żetony i udaje nam się wygrać. Karta się odwróciła, stan konta jest +1 żeton.
  • Stawiamy zatem 2 żetony i wygrywamy. Stan naszego konta to +3 żetony. Przy czym liczba zwycięstw i porażek jest podobna.

Wady systemu d’Alembert

Jak każdy system gry w ruletkę online, również system d’Alembert posiada swoje minusy. Wymaga więcej cierpliwości, a na początek gry wyższy pakiet żetonów. Jeżeli już na początku spotka Cię seria porażek, to bardzo szybko możesz się dostać do negatywnej spirali finansowej. Da się tego oczywiście uniknąć. Na początek przygotuj średni pakiet żetonów, a w ten sposób ograniczysz swoją stratę w przypadku wystąpienia złej serii.

Patrząc globalnie, system d’Alembert jest bardzo popularnym systemem, przede wszystkim wśród okazjonalnych graczy, którzy bardzo starają się chronić swój budżet. Dla nich strategia ta przedstawia rozsądny poziom ryzyka i perspektywę małej straty, o ile będą w stanie trzymać się jej reguł. Zachęcamy do kombinowania tej strategii z innymi.

Przeczytaj więcej o wybranych rodzajach ruletki!

Czy z systemem D’Alembert można naprawdę wygrywać?

Najbardziej pozytywnym aspektem tego progresywnego systemu jest to, że wzrost poszczególnych stawek nie jest tak agresywny jak w systemie Martingale’a. Jednak tutaj wygrana pokrywa jedynie ostatni zakład i nie ma praktycznie żadnego zysku. Oznacza to, że nawet z kilku wygranymi twój budżet gry opróżni się raczej szybko.

Na przykład załóżmy, że masz budżet odpowiedni na pokrycie kolejnych 20 przegranych. Używając systemu D’Alemberta, załóżmy, że w jednej sesji ruletkowej pojawią się takie rezultaty: pierwszych 5 kręceń – przegrana, 1 kręcenie – wygrana, następne 5 kręceń – przegrana, 1 kręcenie – wygrana, następne 5 kręceń – przegrana, 1 kręcenie – wygrana, 5 kręceń – przegrana, 1 kręcenie – wygrana, 4 kręcenia – przegrana. Jak wyraźnie widać, twój budżet stopniałby do zera w przypadku takich rezultatów.

Niestety w realnej grze przegrane i wygrane nie rozkładają się równomiernie (np. 10 wygranych, potem 10 przegranych, potem 10 wygranych, potem 10 przegranych, itd.). Gdyby tak było, system ten byłby niesamowity i bardzo zyskowny, ale faktem jest, że wyniki w każdej sesji ruletkowej są losowe i nierówne (np. 1 wygrana, później 2 przegrane,potem 1 wygrana, 3 przegrane itp.). To sprawia, że system D’Alembert jest wysoce ryzykowny na dłuższą metę. Może da krótkoterminowe wygrane, ale w żaden sposób nie zabezpiecza przed znacznymi stratami w dłuższym okresie.

Podsumowanie – System D´Alembert

Zasada tego system polega na obstawianiu kolorów, czy padnie czerwony czy czarny.  Stawiasz na swój ulubiony kolor 1 dolar. Jeżeli przegrasz, następnym razem stawiasz o dolar więcej. Jeżeli wygrasz, następnie stawiasz o dolar mniej, nim w poprzedniej stawce. Ogólnie rzecz biorąc, system ten wychodzi z tego, że kiedy wygrywasz, to z wyższą kwotą,  a kiedy przegrywasz, to z kwotą niższą.

Przykład: Obsatwiasz dolar i przegrywasz, następnym razem stawiasz dwa, znowu przegrywasz, więc w dalszym rzucie stawiasz 3 dolary, tym razem wygrywasz, więc potem stawiasz 2 dolary i znowu wygrywasz, więc następna stawka  wynosi 1 dolar, jeżeli wygrasz, seria jest zakończona i rozpoczynasz ponownie z 1 dolarem.

Ten system jest bardzo prosty i dużo ostrożniejszy niż np. Martingale,  ponieważ zamiast podwajania stawek, tylko dodajesz 1 dolar. Owszem może  nadejść długotrwała zła seria, dlatego polecam, używaj tego systemu z umysłem!

System d’Alembert dotyczy tylko gry na zakłady proste: czerwone/czarne – Colour Bet, parzyste/nieparzyste – Even/Odd, niskie/wysokie – Low/High Number.
Dla pozostałych zakładów: pojedyńczy numer – Straight, dwa numery – Split, trzy numery – Street, cztery numery – Corner, linie – Six Line, Tuzin – Dozen, Kolumny – Column program podpowiada wg systemu a’la Martingale.

Odwrócona Strategia D’Alembert

W odwróconym systemie D’Alembert postępuje się dokładnie odwrotnie niż w tradycyjnym. Stawkę podnosi się o jednostkę przy wygrywanej i obniża o jednostkę przy przegranej.
W tym przykładzie, założymy jedną jednostkę równą $ 1:

  • Stawiasz 5 $ i wygrywasz.
  • Zwiększasz stawkę o 1 jednostkę, czyli 1 $. Stawiasz $ 6 i wygrywasz.
  • Zwiększasz stawkę o 1 jednostkę, czyli 1 $. Stawiasz $ 7 i przegrywasz.
  • Zmniejszasz stawkę o 1 jednostkę, czyli 1 $. Stawiasz $ 6 i przegrywasz.
  • Zmniejszasz stawkę o 1 jednostkę, czyli 1 $. Stawiasz $ 5 i wygrywasz.
  • Zwiększasz stawkę o 1 jednostkę, czyli 1 $. Stawiasz $ 6 i wygrywasz.
  • Zwiększasz stawkę o 1 jednostkę, czyli 1 $. Stawiasz $ 5 i przegrywasz.

Na końcu tej progresji masz taką samą liczbę wygranych i przegranych, ale sumarycznie jesteś 5 $ na minusie.

Rzućmy okiem na to, co się dzieje, jeśli masz dobrą passę.

  • Stawiasz 5 $ i wygrywasz.
  • Zwiększasz stawkę o 1 jednostkę, czyli 1 $. Stawiasz $ 6 i wygrywasz.
  • Zwiększasz stawkę o 1 jednostkę, czyli 1 $. Stawiasz $ 7 i wygrywasz.
  • Zwiększasz stawkę o 1 jednostkę, czyli 1 $. Stawiasz $ 8 i przegrywasz.
  • Zmniejszasz stawkę o 1 jednostkę, czyli 1 $. Stawiasz $ 7 i wygrywasz.
  • Zwiększasz stawkę o 1 jednostkę, czyli 1 $. Stawiasz $ 8 i wygrywasz.
  • Zwiększasz stawkę o 1 jednostkę, czyli 1 $. Stawiasz $ 9 i przegrywasz.
  • Zmniejszasz stawkę o 1 jednostkę, czyli 1 $. Stawiasz $ 8 i wygrywasz.
  • Zwiększasz stawkę o 1 jednostkę, czyli 1 $. Stawiasz $ 9 i wygrywasz.

W tym przypadku było znacznie więcej wygranych niż przegranych i udało się Tobie zyskać $33. Oczywiście, takie szczęśliwe serie nie zdarzają się zawsze.

To, czy odwrócona strategia D’Alembert okaże się opłacalna czy nie, będzie zależało od szczęścia w danym momencie. Dlatego warto zawsze mieć na uwadze jedną z porad dotyczących gry w ruletkę, która mówi, aby zawsze podchodzić do gry z ustalonym budżetem strat i docelową wygraną, zarówno w kasynach tradycyjnych, jak i w kasynie internetowym.