The Guardian

820

The Guardian, dawniej (1821-1959) The Manchester Guardian, wpływowa gazeta codzienna wydawana w Londynie, powszechnie uważana za jedną z wiodących gazet w Zjednoczonym Królestwie.

Gazeta powstała w Manchesterze w 1821 roku jako tygodnik „Manchester Guardian”, ale stała się dziennikiem po zniesieniu przez rząd brytyjski podatku skarbowego od gazet w 1855 roku. „Manchester” został usunięty z nazwy w 1959 r., aby odzwierciedlić pozycję gazety jako ogólnokrajowego dziennika o pozytywnej międzynarodowej renomie, a w 1964 r. jego redaktor i redakcja przeniosła się do Londynu.

The Guardian
Częstotliwośćdziennik
PaństwoWielka Brytania
WydawcaGuardian Media Group
Pierwszy numer5 maja 1821 jako The Manchester Guardian
Średni nakładok. 400 tys. egz.
Format315 × 470 mm (midi, berliner)

Historycznie „The Guardian” był chwalony za dziennikarstwo śledcze, beznamiętną dyskusję o sprawach, literackie i artystyczne relacje i krytykę oraz korespondencję zagraniczną. Postawa redakcyjna The Guardian jest uważana za mniej konserwatywną niż The Daily Telegraph i The Times, którzy są głównymi konkurentami The Daily Telegraph i The Times w Londynie, ale jego sprawozdawczość charakteryzuje się również niezależnością. Gazeta nosiła kiedyś nazwę „Nonkonformistycznego sumienia Wielkiej Brytanii”.

Jego podejście redakcyjne przypisuje się 57-letniej kadencji Charlesa Prestwicha Scotta, która rozpoczęła się w 1871 r., kiedy to pismo obejmowało zarówno stronę pruską jak i francuską w wojnie francusko-niemieckiej. Jak Scott opisał kiedyś filozofię wydawniczą swojej pracy, „Komentarz jest wolny”. Fakty są święte… Głos przeciwników, nie mniej niż przyjaciół, ma prawo być usłyszany.”

Papier jest własnością Scott Trust, który jest również właścicielem Guardian Media Group. Dochody z tej grupy wspierają gazetę i pozwalają jej zachować bezpieczeństwo finansowe. Struktura własnościowa funduszu powierniczego uniemożliwiła wykupienie gazety przez większych właścicieli mediów.