Co to jest Trojan

1562

Trojan czyli “Koń trojański” jest typem wirusa, który udaje, że jest przydatny lub pomocny, gdy faktycznie niszczy komputer i kradnie dane.

Trojan (lub koń trojański) jest złośliwym programem, który jest najczęściej używany do infiltracji słabo chronionych systemów i generowania złośliwej aktywności na nich. Najczęściej ten typ oprogramowania jest używany do kradzieży danych osobowych, rozpowszechniania innych wirusów lub po prostu przeszkadzać użytkownikowi. Dodatkowo, hakerzy mogą używać ich do zdalnego dostępu do komputera ofiary, zainfekowania jej plików i wyrządzenia szkody systemowi. Jak tylko koń trojański wejdzie do komputera, zaczyna….ukrywać się przed ofiarą. Konie trojańskie są dość podobne do zwykłych wirusów, więc są trudne do wykrycia. Jest to jeden z głównych powodów, dla których powinieneś używać sprawdzonego antyszpiegowca. Trojany nie są w stanie się rozprzestrzeniać. Dlatego też najnowsze wersje zawierają dodatkowe komponenty, które pozwalają na ich dystrybucję. Działalność tego typu koni trojańskich zależy głównie od intencji twórcy oprogramowania.

Skąd pochodzą trojany?

Trojany często rozprzestrzeniają się poprzez zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail lub pliki do pobrania. Ukrywają się w darmowych grach, aplikacjach, filmach wideo i kartach okolicznościowych.

Jak rozpoznawać trojany

Komputer może pracować wolniej z powodu obciążenia procesora.

Jak pozbyć się trojana?

Korzystaj z niezawodnych rozwiązań antywirusowych, które mogą wykryć i usunąć wszystkie trojany z Twojego urządzenia. Podczas ręcznego usuwania trojanów, upewnij się, że usuwasz wszystkie programy, które mogą być powiązane z trojanami.

Jak zapobiegać powstawaniu trojanów?

  • Unikaj otwierania nieznanych plików dołączonych do wiadomości e-mail. Te z rozszerzeniami .exe, .vbs i .bat.
  • Upewnij się, że Twoja obecna ochrona antywirusowa jest zawsze aktualna i najlepiej byłoby, gdyby posiadała zaporę ogniową.

Chroń się przed trojanami

Nie ma lepszego sposobu na rozpoznanie, usuwanie i zapobieganie trojanom niż używanie antywirusa i narzędzia do usuwania trojanów