Robak komputerowy

1400

Robaki komputerowe są zagrożeniami, które mogą się powielać i drastycznie spowalniać komputer. Nie padnij ofiarą złośliwego oprogramowania!

Główna różnica między wirusem komputerowym a robakiem polega na tym, że podczas gdy wirus potrzebuje nosiciela (hosta) – najczęściej pliku wykonywalnego (chociaż istnieją wirusy napisane w językach skryptowych, które przylegają do dokumentu lub arkusza kalkulacyjnego), który modyfikuje się poprzez dołączenie do niego kodu wykonywalnego, robak jest niezależny w tym względzie i rozprzestrzenia się po wszystkich sieciach podłączonych do zainfekowanego komputera, wykorzystując luki w systemie operacyjnym lub naiwność użytkownika. Oprócz replikacji, robak może również wykonywać dodatkowe funkcje, takie jak niszczenie plików, wysyłanie poczty (zazwyczaj spamu) lub pełnienie roli backdoora lub konia trojańskiego.

Czym jest robak komputerowy

Robaki to programy, które się replikują i rozprzestrzeniają w sieci komputerowej.

Skąd biorą się robaki komputerowe

Typowe sposoby przekazywania robaków to załączniki, sieci udostępniania plików oraz linki do złośliwych stron.

Jak rozpoznać robaka komputerowego

Ponieważ robaki pochłaniają dużo pamięci komputera lub pasma z sieci, serwerów, serwerów sieciowych i poszczególnych komputerów, często powodują, że urządzenia przestają reagować na polecenia.

Jak się pozbyć robaka komputerowego

Aby usunąć robaka komputerowego, wystarczy uruchomić skanowanie w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania przy użyciu oprogramowania antywirusowego. Po wykryciu i usunięciu robaka, komputer powinien być całkowicie bezpieczny w użyciu.

Jak zapobiegać robakom komputerowym

  • Należy zachować ostrożność podczas korzystania z sieci udostępniania plików i podejrzanych załączników i/lub łączy.
  • Upewnij się, że Twoja obecna ochrona antywirusowa jest zawsze aktualna i najlepiej byłoby, gdyby miała zaporę ogniową.

Chroń się przed robakami komputerowymi

Nie ma lepszego sposobu rozpoznawania, usuwania i zapobiegania robakom komputerowym, niż zastosowanie programu antywirusowego i narzędzia do usuwania robaków komputerowych.