TRON (TRX)

1385

TRON (TRX) stara się budować przyszłość prawdziwie zdecentralizowanego Internetu i globalnego systemu rozrywki z bezpłatnymi treściami, który wykorzystuje technologię blockchain. Protokół TRON reprezentuje architekturę systemu operacyjnego opartego na blockchain, który może umożliwić programistom tworzenie inteligentnych umów i zdecentralizowanych aplikacji, swobodne publikowanie, posiadanie i przechowywanie danych i innych treści. Według fundacji TRON ekosystem otaczający tę sieć specjalizuje się w oferowaniu ogromnej skalowalności i stałej niezawodności zdolnej do przetwarzania transakcji z dużą szybkością za pomocą obliczeń o dużej przepustowości.

Tronix (TRX), podobnie jak Ethereum i EOS, dąży do stworzenia ekosystemu umożliwiającego programowanie zdecentralizowanych aplikacji (dApps) i inteligentnych umów na własnym blockchainie. Ostatecznie TRON chce zapewnić pełną skalowalność, dając możliwość wykonywania ponad 2000 transakcji na sekundę (TPS), umożliwiając uniwersalne i wygodne korzystanie z platformy.

TRON
SkrótTRX
TwórcaJustin Sun
Rok powstania2018
ICOTak
TechnologiaBlockchain
Ogólna ilość monet99 000 000 000

Twórcą i pomysłodawcą projektu Tronix oraz założycielem Fundacji TRON jest Justin Sun – były członek zespołu projektowego Ripple Cryptocurrency (XRP) i właściciel chińskiej aplikacji konwersacyjnej PEIWO, która rzekomo ma aż 10 milionów aktywni użytkownicy. W czerwcu 2018 roku Justin Sun przejął najstarszą platformę p2p o nazwie BitTorrent, najprawdopodobniej chcąc w przyszłości zintegrować ją z ekosystemem TRON.

Chociaż TRON jest dopiero na wczesnym etapie rozwoju, Justin Sun twierdzi, że projekt wkrótce stanie się lepszą wersją Ethereum i jego następcy.

Maksymalna podaż TRX (liczba tokenów) została ustalona na 100 miliardów jednostek.

ICO projektu Tronix (TRON)

TRON zaczął zbierać fundusze potrzebne do rozwoju platformy w formie ICO (Initial Coin Offering), która rozpoczęła się 31 sierpnia 2017 r. I zakończyła 2 października tego samego roku. ICO otrzymało bardzo pozytywne recenzje i odniosło sukces. Podczas sprzedaży tokenów zebrano planowane 70 milionów USD, co stanowi 40% dostępnych 100 miliardów sztuk na sprzedaż. W ramach ICO każdy token TRX został sprzedany za 0,0019 USD, a depozytów można dokonywać za pomocą Ethereum (ETH) i Bitcoin (BTC). Token TRX został oparty na technologii ERC20 najczęściej wykorzystywanej do tego celu, działającej do 25 czerwca 2018 r. Na blockchainie Ethereum.

Jak działa TRON?

TRON jest tokenem ERC20, opartym na blockchainie Ethereum, od uruchomienia ICO aż do przejścia na mainnet (25 czerwca 2018 r.). Moment przejścia do własnej sieci bloków nazwali twórcy Dzień Niepodległości. Sieć testowa została uruchomiona i udostępniona do testowania 31 maja 2018 r. Proces konwersji tokenów TRX (token swap) z ERC20 na zastrzeżoną kryptowalutę miał miejsce w dniach 21 czerwca – 25 czerwca 2018 r.

Aby zapewnić zarówno wysoką skalowalność, jak i decentralizację, TRON korzysta z algorytmu konsensusu Delegated Proof of Stake (na przykład Lisk i EOS). Oznacza to, że TRX nie może zostać wyrzucony, a transakcje sieciowe nie są potwierdzane przez górników. W sieci TRON transakcje są zatwierdzane i dodawane do nowych bloków przez 27 delegatów, tzw. Super przedstawicieli, którzy zostali wybrani w wyborach proporcjonalnych przez posiadaczy tokenów TRX. Siła głosu każdego inwestora zależy od liczby posiadanych tokenów. Głosowania można dokonać przy użyciu oficjalnego portfela TRX. Super Przedstawiciele otrzymują nagrodę w wysokości 32 TRX za każdą zatwierdzoną nagrodę blokową. Czas blokowania w sieci TRON wynosi obecnie pół sekundy.

Jaki portfel (wallet) do TRON (TRX)?

TRON ma własny oficjalny portfel wieloplatformowy o nazwie Tron Wallet. Jest dostępny w formie portfela internetowego (obsługiwanego w oknie przeglądarki internetowej), wtyczki przeglądarki Chrome, oprogramowania portfela dla systemu operacyjnego Windows, a także aplikacji mobilnej na urządzenia z systemem iOS (iPhone, iPad) i Android.

Należy pamiętać, że po przejściu na własną sieć bloków TRX przestał być tokenem ERC20, co oznacza, że nie jest on kompatybilny z portfelami obsługującymi Ethereum, takimi jak: MyEtherWallet, MetaMask, Jaxx lub portfele sprzętowe (sprzętowe)) takich jak Ledger Nano S i Trezor.

Notowania TRON (TRX)

Obecnie TRX jest jednym z najlepiej skapitalizowanych projektów kryptowalutowych o wartości ponad 1,7 miliarda dolarów, co daje mu 11 miejsce według rankingu witryny CoinMarketCap. 5 stycznia 2018 r. Najwyższa odnotowana do tej pory cena TRX (najwyższa w historii – ATH) wyniosła 0,25 USD przy kapitalizacji prawie 17 mld USD.

TRX jest szczególnie popularny w Korei Południowej, co potwierdza najwyższy obrót w tandemie z koreańską wygraną (TRX / KRW) na giełdach takich jak Upbit i Bithumb. TRX jest również dostępny na najpopularniejszych giełdach kryptowalut, takich jak Binance, OKEx i Bittrex (TRX jest dostępny na prawie 90 giełdach).

Od września dostępna jest również TRX, w tym w połączeniu z polską złotówką na giełdzie BitBay (TRX / PLN).