W czerwcu stopa bazrobocia w Polsce wyniosła 3,8 %

1594

Za czerwiec 2019 r. stopa bezrobocie w Polsce pozostała bez zmian w porównaniu z poprzednim miesiącem, na poziomie 3,8 %. Takie dane podaje urząd statystyczny Eurostat. W maju odnotowano 650 tys. Bezrobotnych , wobec 643 tys. Miesiąc wcześniej. W Unii Europejskiej stopa bezrobocia w tym ujęciu wyniosła w czerwcu 6,3 %.

Mierzenie zharmonizowanej stopy bezrobocia przez Eurostat odbywa się przez odniesienie procentu osób w wieku 15-74 lata pozostających bez pracy, zdolnych podjąć zatrudnienie w ciągu najbliższych dwóch tygodni, którzy aktywnie poszukiwali pracy w ciągu ostatnich tygodni w odniesieniu do wszystkich osób aktywnych zawodowo w danym kraju.

PMI dla Polski spadł do 47,4 pkt w lipcu w ujęciu miesięcznym

W lipcu Indeks Menedżerów Zakupów Markit PMI w Polsce odnotował najgorszy wynik od czerwca 2013 r. i wynosił 47,4 pkt w poróswnaniu z 48,4 pkt miesiąc wcześniej. Przedsiębiorstwa, które uczestniczyły w badaniu odnotowały osłabienie popytu na swoje produkty zarówno na rynku krajowym, jak i na rynkach zagranicznych. Ekonomista IHS Markit David Owen poinformował, że lipcowe wyniki badań wróżą dalsze kłopoty dla polskiego sektora wytwórczego. W komunikacie mówi się również, że oprócz osłabienia napływu nowych zamówień, przedsiębiorstwa zaraportowały spadek produkcji i zatrudnienia. Ceny gotowych wyrobów nieznacznie wzrosły, a inflacja kosztów produkcji osłabła.

Notowania ropy są pod wpływem obniżek Fed

Amerykańska Rezerwa Federalna nie zamierza przeprowadzać dalsze obniżki stóp procentowych w USA. Ta wiadomość wpłynęła na notowania ropy. Ropa Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie spadła o 1,08 % i kosztuje obecnie 64,35 USD. Ropa WTI  jest wyceniana po 57,85 USD po spadku ceny o 1,36 %. Na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Shanghaju ropa staniała o 1 % do 441,8 juanów za baryłkę. Jej zapasy w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 8,5 mln baryłek do 436,55 mln baryłek, jak informuje amerykański Departament Energii. Zapasy benzyny natomiast w ubiegłym tygodniu spadły o 1,79 mln baryłek do 230,73 mln baryłek, a rezerwy paliw destylowanych spadły o 894 tys. Baryłek do 135,92 mln baryłek.  W trakcie ostatniej sesji ropa na NYMEX w USA zyskała 53 centy.

Prezydent RZ podpisał nowelizację dot. Prostej Spółki Aktywnej

Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych, która ma obowiązywać os 1 marca 2020r. została podpisana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Nowelizacja przewiduje m.in. sprowadzenie Prostej Spółki Akcyjnej, która ma łączyć cechy spółki z o.o. z zaletami spółki akcyjnej.  Głównymi cechami tej ustawy są m.in.: brak barier finansowych (1 zł kapitału na początek); uproszczenie i elektryzacja procedur, takich jak możliwość podejmowania uchwał za pomocą poczty elektronicznej albo w czasie wideokonferencji; możliwość szybkiej rejestracji elektronicznej (w 24 h za pomocą formularza, jak również rejestracja metodą tradycyjną); łatwiejsze dysponowanie środkami; uproszczona likwidacja PSA. Ustawa jest ostatnią z pakietu 100 zmian przygotowanych przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Echo Investment sprzedała 99 mieszkań w lipcu wobec 56 rok wcześniej

W wynikach za lipiec spółka Echo Investment poinformowała o sprzedaży 99 mieszkań, w porównaniu do 56 rok wcześniej. Obecnie klientom przekazano 60 mieszkań wobec 66 w zeszłym roku. W skali rocznej, od początku 2019r. Echo Investment sprzedało 741 mieszkanie wobec 609 rok wcześniej. Klientom natomiast przekazano 137 mieszkań w porównaniu do 243 mieszkań w analogicznym okresie rok wcześniej. Za cały 2019 rok spółka planuje sprzedać 1300 mieszkań i przekazać 1250 klientom.

W lipcu liczba miejsc pracy w USA wzrosła o 164 tys.

W swoim komunikacie Amerykański Departament Pracy podaje, że w lipcu liczba miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 164 tys. Szacunki zakładały wzrost o 165 tys. Liczba miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym w tym samym okresie wzrosła o 148 tys. wobec 179 tys. miesiąc wcześniej. Wynagrodzenia godzinowe wzrosły w lipcu o 0,3 % w ujęciu miesięcznym i o 3,2 % w ujęciu rocznym. Stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych składała w lipcu pozostała na poziomie w czerwca – 3,7 % wobec oczekiwanych 3,6 %.

Spadek ropy w Stanach Zjednoczonych

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 55,07 USD, spadając o 1,06 %.

Ropa Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 61,13 USD za baryłkę, po spadku notowań o 1,23 %.

W czwartek prezydent USA zagroził nowymi cłami dla towarów z Chin w wysokości 10 % od września. W piątek Donald Trump dodał, że może je podnieść do „znacznie wyższej liczby”

Tymczasem irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej przejął w Zatoce Perskiej zagraniczny tankowiec „szmuglujący ropę naftową do kilku państw arabskich”. Poinformowała o tym w niedzielę irańska telewizja państwowa. Tankowiec przewoził 700 tys. litrów paliwa.

Juan koło najtańszych poziomów w historii

W poniedziałek juan spadł do 11-letniego minimum i przebił kluczowy poziom wsparcia, co odebrano jako sygnał, że Chiny są gotowe tolerować słabszą walutę w obliczu gróźb nałożenia nowych taryf przez USA.

Wojna handlowy między USA a Chinami nabrała obrotów, po tym jak prezydent Donald Trump powiedział o podniesieniu od 1 września kolejnych taryf na chińskie towary o wartości 300 mld dolarów. Od tego czasu juan spadł o 3,4%.

We wtorek kurs juana na rynkach zagranicznych odbił z najniższych poziomów w historii, po tym jak USA zapowiedziały nałożenie kolejnych ceł na chińskie towary.