Co to jest Wirus Komputerowy?

1904

Wirus komputerowy to program komputerowy lub fragment kodu, który ma zdolność replikacji, podobnie jak prawdziwy wirus, stąd jego nazwa. Wirus potrzebuje do działania systemu operacyjnego, aplikacji i tożsamości użytkownika komputera.

Wirusy komputerowe to złośliwe i małe programy zwykle pisane przez złośliwe osoby, dołączające do innego programu lub rezydujące w systemie operacyjnym jako demony, najczęściej są nieświadomie uruchamiane, gdy inne pliki są wywoływane lub nawet w tej chwili. W chwili pisania tego skryptu na świecie jest już kilka tysięcy wykrytych wirusów, z czego ponad dwa tysiące wirusów może infekować tak zwane makropolecenia znajdujące się głównie w plikach DOC i XLS, ale jeszcze więcej wirusów atakuje systemy operacyjne.

Nie jest prawdą, że do tworzenia wirusów nie jest potrzebna żadna wiedza, nawet jeśli do tego celu wykorzystywany jest jeden z generatorów wirusów, z których wiele można znaleźć w Internecie, taki wirus praktycznie nie jest niebezpieczny i można go łatwo wykryć. Aby stworzyć wirusa, potrzebujesz i znasz języki programowania – wirusy są tworzone przez programistów, często leczących ich kompleksy.

Skąd się biorą wirusy komputerowe

Wirusy są zwykle ukryte w powszechnie używanych programach, takich jak gry lub przeglądarki plików PDF, zainfekowany plik można również otrzymać w załączniku do wiadomości e-mail lub razem z innym plikiem pobranym z Internetu. Gdy tylko wejdziesz w interakcję z plikiem (uruchomisz program, klikniesz załącznik lub otworzysz plik), wirus uruchomi się automatycznie. Kod można następnie skopiować do innych plików i wprowadzić zmiany w komputerze.

Jak rozpoznać wirusa komputerowego

Twoje połączenie internetowe może być wolne lub nawet przestać działać. Typowe zachowanie to także wyłączanie antywirusa lub zapory ogniowej. Komputery zainfekowane wirusami mogą nawet działać samodzielnie, wykonując czynności bez Twojej wiedzy.

Jak usunąć wirusa komputerowego

Usuń wszystkie pliki tymczasowe i uruchom skanowanie antywirusowe za pomocą oprogramowania antywirusowego. W przypadku wykrycia wirusów usuń je.

Jak zapobiegać wirusom komputerowym?

  • Unikaj programów z nieznanych źródeł.
  • Nie otwieraj załączników z niechcianych wiadomości e-mail lub na Facebooku.
  • Pobieraj aplikacje tylko z oficjalnych sklepów Google na Androida.
  • Zabezpiecz swój telefon za pomocą oprogramowania antywirusowego.

Chroń się przed wirusami

Nie ma lepszego sposobu na rozpoznanie, usunięcie i zapobieganie wirusom niż użycie antywirusa.

Miejsca szczególnie narażone na ataki wirusów komputerowych:

 * programy typu EXE , COM;
* pliki z rozszerzeniem OVL, BIN, SYS;
* biblioteki DLL;
* pliki systemowe COMMAND.COM, IBMBIO.COM, IBMDOS.COM;
* tablica partycji dysku stałego;
* boot sektor dysku lub dyskietki;
* tablica partycji dysku twardego FAT;
* sektory zaznaczone jako uszkodzone tzw. bad sectors;
* zagubione klastery tzw. lost clusters;
* dokumenty programu WORD FOR WINDOWS;
* skoroszyty programu EXCEL FOR WINDOWS;
* bazy danych programu ACCESS FOR WINDOWS.