Czym jest Spam ?

1198

Podobnie jak okna z wyskakującymi oknami reklamowymi, nikt nie lubi spamu. Wraz z rozwojem mediów społecznościowych spam rozprzestrzenił się na wiele kanałów, ułatwiając zainfekowanie komputera.

Spam ( ang.spam „mielonka” ) są to niepotrzebne i niechciane wiadomości elektroniczne. E-mail jest najbardziej rozpowszechnionym sposobem wysyłania spamu. Niektórzy użytkownicy spotykają spam w komunikatorach, a także w SMS-ach. Zwykle (choć nie zawsze) jest wysyłany luzem.

Aby kwalifikować się jako spam, musi spełniać jednocześnie następujące trzy warunki:

  • treść wiadomości jest niezależna od tożsamości odbiorcy;
  • odbiorca nie wyraził zamiaru otrzymania tej wiadomości;
  • treść wiadomości stanowi podstawę do przypuszczenia, że nadawca może w wyniku wysłania uzyskać zyski nieproporcjonalne do korzyści odbiorcy.

Szkodliwość spamu

  • Zatyka połączenia i blokuje miejsce na dyskach twardych.
  • Przetwarzanie spamu wymaga czasu na spowolnienie serwerów.
  • Powoduje to stratę czasu dla poszczególnych użytkowników Internetu – muszą oni czytać i usuwać niepotrzebne wiadomości. Utrudnia to czytanie „normalnych” wiadomości e-mail i stwarza ryzyko ich utraty, np. przepełnienie skrzynki pocztowej) lub niezauważony (z powodu „zakrycia” przychodzącego spamu). Zwiększa koszty pracy osób profesjonalnie korzystających z poczty elektronicznej.

Skąd bierze się spam

Spamerzy tradycyjnie atakują swoje konta e-mail, ale spam można również znaleźć na blogach, portalach społecznościowych, takich jak Facebook i telefony.

Jak rozpoznać spam

Twoje urządzenie regularnie otrzymuje niechciane wiadomości spamowe, często w dużych ilościach. Spamerzy udają biznesmenów, przyjaciół lub członków rodziny.

Jak pozbyć się spamu

Ustaw filtr spamu w swojej skrzynce pocztowej i zgłaszaj wszystkie podejrzane wiadomości jako spam. Anuluj subskrypcję wszystkich niechcianych subskrypcji i / lub reklam oraz zablokuj trwające oszustwa.

Jak zapobiegać spamowi

  • Rejestrując się na kontach lub usługach internetowych, usuń zaznaczenie dodatkowych opcji, które są domyślnie zaznaczone.
  • Podążając za linkami lub odpowiadając na e-maile ze spamem, potwierdzasz, że Twój adres e-mail jest poprawny, a to spowoduje, że będziesz otrzymywać więcej śmieci, więc staraj się go unikać.
  • Zarejestruj się na stronach internetowych chroniących przed spamem.
  • Otwórz drugi adres e-mail specjalnie dla sklepów internetowych, pokojów czatowych, loginów usług itp., Aby zmniejszyć ryzyko spamu i załadować główną skrzynkę odbiorczą.

Chroń się przed spamem

Nie ma lepszego sposobu na rozpoznanie, usunięcie i zapobieganie spamowi niż użycie narzędzia antywirusowego i antyspamowego.