¥ Kurs Jen Japoński JPY / PLN

jpy waluta japonii

3284

Jen japoński ¥ jest oficjalną walutą Japonii. Ze względu na bardzo silną pozycję gospodarki Japonii na świecie, jen (JPY) jest uważany za jedną z najważniejszych walut. Na jeden jen składa się 100 senów.

Aktualny kurs jena japońskiego (JPY/PLN)

Wykres i notowania JPY/PLN

Prognozy i analiza jena japońskiego

Jen (JPY) to jedna z głównych wymienialnych walut świata. Jest bardzo ważny nie tylko w strefie Pacyfiku, a także istotny dla gospodarki Stanów Zjednoczonych.

Na globalnym rynku walutowym, siedem walut stanowi 80% całkowitego wolumenu handlowego. Waluta Japonii, którą jest jen japoński (JPY) jest jedną z największych walut w kwestii międzynarodowego handlu oraz tradingu. Nie jest niespodzianką fakt, że Japonia jest jedną z największych gospodarek świata, z jednym z najwyższych PKB. Japonia jest również jednym z największych eksporterów pod kątem wartości w USD.

Jen japoński JPY
Kod ISO 4217JPY
PaństwoJaponia
Podział100 senów = 1 jen
1000 rinów = 1 jen
Symbol¥
Monety1, 5, 10, 50, 100, 500 (¥)
Banknoty1000, 2000, 5000, 10000 (¥)
Bank centralnyBank Japonii
MennicaMennica Japońska
Banknot 10 000 jenów
Banknot 10 000 jenów
Monety o nominałach 1, 5, 10, 50, 100 i 500 jenów
Monety o nominałach 1, 5, 10, 50, 100 i 500 jenów

Jen japoński na giełdach walutowych

Bez wątpienia jen japoński jest jedną z najważniejszych walut świata. Jego odpowiednikami są euro, dolar amerykański, funt brytyjski i frank szwajcarski.

Jen japoński JPY jest jedną z najważniejszych rezerw banku centralnego. Kurs jena japońskiego cieszy się największym zainteresowaniem w nocy, czyli w godzinach otwarcia wymiany walut japońskich. Najbardziej popularną parą na świecie jest USD/JPY.

1 jen japoński i jego potęga

  • Japonia ma silną bazę przemysłową i jest domem dla niektórych z największych i najbardziej zaawansowanych technologicznie producentów pojazdów silnikowych, elektroniki, maszyn, stali i metali nieżelaznych, statków, chemikaliów, tekstyliów i przetworzonej żywności.
  • Przedsiębiorstwa rolnicze wykorzystują 13 procent ziemi, a Japonia stanowi prawie 15 procent światowego połowu ryb, ustępując tylko Chinom.
  • W 2010 r. Japońska siła robocza liczyła około 65,9 miliona pracowników. W Japonii stopa bezrobocia wynosi około 4%.
  • W 2007 r. Prawie co szósty lub 20 milionów Japończyków żyło w biedzie.
  • Mieszkania w Japonii podlegają ograniczonej podaży dostępnej ziemi na obszarach miejskich.

Daczego Japonia polega na słabym Jenie?

Negatywne stopy procentowe osłabiają Jena

Bank Japonii utrzymuje stanowisko mające zwiększyć wzrost i zmniejszyć inflację. W kwestii Japonii jednak, deflacja jest elementem, który zagraża stabilności gospodarki od dekad, w związku z czym Bank Japonii podjął kroki zapobiegawcze w postaci cięć stóp procentowych w nadziei na uzyskanie wzrostu gospodarczego, utrzymując stopy na negatywnym poziomie, co osłabia JPY w stosunku do USD.

Problemy demograficzne Japonii

Japonia to bogaty kraj z wieloma inwestycjami poza swoimi granicami, który jest jednak nękany sporym deficytem budżetowym, brakiem zaplecza i słabą demografią. Starzejąca się, wymierająca populacja, zależność energetyczna oraz dług publiczny powodują, że Japonia musi szukać dochodów poza krajem, co uniemożliwia podjęcie kroków wzmacniających JPY.

Środkiem zapobiegawczym na problemy Japonii byłaby imigracja, jednak rząd nie jest otwarty na masowy napływ ludności. Nawet jeśli Japonia posiadałaby siłę roboczą, brak samowystarczalności energetycznej nadal pozostałby zagrożeniem. Po wypadku w Fukushimie prawie wszystkie elektrownie jądrowe pozostają nieaktywne, pozostawiając Japonię na łasce eksporterów energii, a zarazem zmienności jej cen w zależności od podaży i popytu.

Repatriacja Jena

Wielu eksporterów przerzuca swoje działania poza granice, nadal pozostawiając główne siedziby w kraju, co wzmaga utrzymanie zysków wewnątrz Japonii. Jeśli Japonia chce uzyskać jak najlepsze wyniki w handlu międzynarodowym, w jej interesie leży utrzymanie Jena na niskim poziomie względem pozostałych walut, przez co utrzyma źródło dochodu niezbędne do zwalczania problemów wewnętrznych. Oznacza to, że Japońscy inwestorzy nadal będą uzyskiwać dochód poza krajem, co będzie przekładać się na mniej Jenów, jeśli waluta się wzmocni. W związku z tym, im słabszy Jen, tym wyższa jest wartość dochodów osiąganych za granicą, co w połączeniu z repatriacją dochodów, może pomóc w stabilizacji kraju. Dla starzejącej się Japonii, utrzymanie Jena na niskim poziomie jest teraz koniecznością.