Wydatki konsumpcyjne w Wielkiej Brytanii w listopadzie spowolniły wzrost

548

Wydatki konsumpcyjne w Wielkiej Brytanii w listopadzie wzrosły o 0,5% w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku, podaje brytyjski konsorcjum BRC. Roczne tempo stopy wzrostu spadło w porównaniu z 1,3% w październiku i było najwolniejszym od ponad roku. Negatywny wpływ na wskaźnik ma sytuacja wokół opcji wycofania się państwa z bloku zatwierdzonej przez Unię Europejską. Dane z Barclaycard wskazywały również na najwolniejszy wzrost wydatków konsumpcyjnych w marcu, który wzrósł o 3,3%. Nawet zniżki oferowane przez sprzedawców detalicznych w “Czarny piątek” nie pomogły podnieść wskaźnik. Według ekspertów Barclaycard zaufanie konsumentów spadło do minimum od 2015 roku.

PKB RPA w trzecim kwartale wzrósł po spadku w poprzednich dwóch kwartałach

Gospodarka RPA w trzecim kwartale wyszła z recesji, wykazując wzrost o 2,2% w porównaniu z drugim kwartałem. Wskazują na to oficjalne dane. W poprzednich dwóch kwartałach PKB w kraju spadało. W porównaniu do trzeciego kwartału ubiegłego roku wzrost PKB wyniósł 1,1%, przyśpieszając w porównaniu ze wzrostem o 0,4% kwartał wcześniej. Do kwartalnego wzrostu przyczynił się wzrost w sektorze produkcyjnym i rolniczym. Wzrost w sektorze wytwórczym wyniósł 7,5%. Sektor rolny zwiększył się o 6,5%. Pod koniec roku bank centralny RPA spodziewa się wzrostu gospodarki nie mniej niż o 1% w porównaniu do 2017 roku.

Tempo wzrostu aktywnosci biznesowej w strefie euro spowolniło w listopadzie do minimalnej wartości od września 2016 roku

Według firmy badawczej IHS Markit, złożony indeks aktywności biznesowej strefy euro w listopadzie wyniósł 52,7 punktów, w porównaniu z październikiem na poziomie 53,1 punktów. Listopadowe stopy wzrostu były minimalne od września 2016 roku. Wskaźnik aktywności biznesowej w sektorze usług spadł w listopadzie do minimum od 2 lat, jego wartość w 53,4 punktów była niższa od październikowych 53,7 punktów. Raport IHS Markit wskazuje, że spadek indeksu złożonego wynika z dynamiki nowych zamówień, których wzrost spowolnił w listopadzie do minimum od 27 miesięcy. W zeszłym miesiącu odnotowano również minimalny wzrost zatrudnienia od początku 2017 roku. Negatywny wpływ na nastroje był spowodowany niepewnością polityczną i handlową. Oczekiwania co do przyszłej aktywności firm pozostały na minimalnym poziomie od 4 lat.

Wysokie ceny na energię elektryczną zaszkodziły przemysłowi stalowemu w Wielkiej Brytanii

Energia elektryczna w Wielkiej Brytanii ostatnio gwałtownie wzrosła. Według agencji Reuters energochłonne sektory brytyjskiej gospodarki odczuwają różnicę cen prądu w Wielkiej Brytanii i krajach UE, która rośnie trzeci rok z rzędu. Brytyjskie firmy muszą płacić za energię elektryczną 2 razy więcej niż ich francuscy konkurenci, i 50% więcej niż producenci stali w Niemiec. Przywódcy brytyjskich przedsiębiorstw stalowych uważają, że rząd brytyjski powinien podjąć pilne działania w celu ochrony przemysłu stalowego, który stracił 7000 miejsc pracy lub prawie jedną czwartą siły roboczej w okresie wielkiego kryzysu od września 2015 roku do marca 2017 roku. Rządowe środki ochronne są szczególnie potrzebne przemysłowi w okresie przygotowań do Brexitu.

Fitch podniosła prognozę cen na ropę Brent na 2020 i 2021 rok

Eksperci Międzynarodowej Agencji Ratingowej Fitch Ratings oczekują, że kraje członkowie OPEC i ich partnerzy będą w stanie utrzymać ceny ropy Brent powyżej 60 dolarów za baryłkę. Zostało to zgłoszone na portalu finansowym finversia.ru. Niemniej jednak ciągłe zwiększanie produkcji w Stanach Zjednoczonych uniemożliwi wzrost cen powyżej 70 dolarów za baryłkę. Dlatego Fitch przewiduje, że w 2020 roku cena Brent będzie wynosić średnio 62,5 dolarów za baryłkę, a w 2021 roku spadnie do 60 dolarów. Prognoza na 2019 rok została utrzymana na poziomie 65 dolarów za baryłkę. Oceniając długoterminową perspektywę na rynku ropy, eksperci agencji uważają, że koszt Brent spadnie do 57 dolarów za baryłkę, a WTI do 55 dolarów za baryłkę.

Cena palladu przekroczyła notowania złota po raz pierwszy od 16 lat

Cena palladu w handlu na rynku spotowym w środę osiągnęła rekordowy poziom w 1 tysiąc 236 dolarów 48 centów za uncję, po raz pierwszy od 16 lat, przekracając notowania złota na poziomie 1 tysiąca 235 dolarów 37 centów za uncję. Zapotrzebowanie na pallad w produkcji samochodów z silnikami benzynowymi znacznie wzrosło, ponieważ konsumenci przestali kupować samochody z silnikami Diesla. To służyło powodem do wzrostu cen palladu, którego zapasy na rynku globalnym są ograniczone. Przez cztery miesiące ceny metali szlachetnych wzrosły o jedną czwartą. Jednocześnie złoto ostatnio wykazuje słabą dynamikę.

BC Kanady pozostawił podstawową stopę na poziomie 1,75% rocznie

Po spotkaniu w środę Centralny Bank Kanady utrzymał podstawową stopę na niezmienionym poziomie – 1,75% rocznie. Poprzednia zmiana stopy miała miejsce w październiku tego roku, kiedy Bank Centralny podniósł ją z 1,5% do 1,75%. Regulator wyjaśnił decyzję nie zmieniać stopę przez fakt, że w ostatnich latach większość głównych gospodarek świata spowolniła wzrost, a na rynku ropy zaobserwowano znaczący spadek cen. Jednocześnie kanadyjski regulator uważa, że ​​sytuacja z konfliktami handlowymi nadal nie została rozjaśniona. Wszystkie te czynniki wpłynęły na decyzję o pozostawieniu stopy bez zmian.