Wymiana gotówki w kantorze internetowym – wady i zalety

978

Internet zmienia oblicze wielu branż i nie inaczej jest w przypadku wymiany walut. Tradycyjne kantory powoli ustępują miejsca kantorom online, które nie tylko oferują znacznie korzystniejsze warunki cenowe, ale także oferują wygodę i oszczędność czasu. Jeszcze kilka lat temu, aby kupić lub sprzedać obcą walutę, musieliśmy udać się na tradycyjny kantor lub do banku. Wiązało się to z koniecznością zabrania ze sobą całej gotówki przeznaczonej na wymianę, a następnie dotarcia do kantora, co w przypadku mniejszych miast mogło oznaczać nawet kilkukilometrową podróż. Drogie, czasochłonne i niebezpieczne. Z drugiej strony posiadacze kredytów denominowanych w walutach obcych mają kilka opcji. Mogą spłacać pożyczki w złotych, płacąc bardzo szeroki spread oferowany przez bank, lub mogą bezpośrednio zasilać bank we frankach szwajcarskich lub euro, co ponownie każe nam rozważyć minusy tradycyjnych kantorów. Internetowy kantor wymiany walut – jakie zalety i wady? Dowiedzmy Się!

Internetowe rozwiązanie wymiany walut dla wielu problemów

Kilka lat temu pojawiły się internetowe kantory wymiany walut, całkowicie zmieniając oblicze wymiany walut. Są to specjalne strony internetowe oferujące możliwość wymiany jednej waluty na drugą bez wychodzenia z domu. Wszystko odbywa się w całkowicie elektroniczny sposób i nie musimy ryzykować podróżowania z większą ilością gotówki. To z kolei stanowi ważną oszczędność czasu, oprócz niższych kosztów wymiany, i jest istotnym atutem w tego typu transakcjach.

Jak działa internetowy kantor wymiany walut

W tradycyjnym kantorze wymiany właściciel ustala stawki, według których możemy kupić lub sprzedać daną walutę. Różnica między nimi nazywana jest spreadem i stanowi zysk kantora. Mówiąc najprościej, kupujemy obcą walutę droższą i sprzedajemy ją taniej. Internetowa usługa wymiany walut to strona internetowa z klientami po obu stronach transakcji. Więc jeśli chcemy kupić dolary lub euro, kupimy je od innej osoby, która chce je sprzedać. Jeśli takie osoby zgromadzą się wystarczająco duże, powstaje giełda podobna do tej. Tam, gdzie wystawiana jest bardzo duża liczba ofert kupna i sprzedaży, co zapewnia możliwość sprawnej transakcji. Kluczem jest tutaj to, że obie strony mają dokładnie ten sam cel – zminimalizować koszty transakcji. Dlatego zarówno sprzedający, jak i kupujący daną walutę składają oferty możliwie najbliżej bieżącego rynkowego kursu walutowego. Nie ma czegoś takiego jak minimalny spread w kantorze lub banku. Dlatego transakcje są dokonywane z dokładnością do setnych centów.

Metoda dokonywania transakcji w internetowym kantorze wymiany walut

Aby wymienić walutę, musimy najpierw utworzyć konto w internetowym kantorze wymiany walut. Zwykle nie zajmuje to więcej niż kilka minut. Ważne jest, abyśmy podawali nasze prawdziwe dane kontaktowe, w tym numer telefonu. Będą one wykorzystywane do potwierdzania wszelkich płatności na konto prywatne. Następnym krokiem jest przekazanie pieniędzy, które chcesz wymienić, do kantoru. Jeśli kupujemy obcą walutę, przekazujemy złote, a jeśli chcemy dokonać transakcji odwrotnej, przekazujemy dolary, euro lub inne środki, które posiadamy. Następnie musimy wystawić naszą ofertę wymiany na stronie. Możemy wybrać zamówienie o określonej cenie, a następnie poczekać, aż ktoś zdecyduje się na transakcję według naszego kursu. Możemy również natychmiast wykonać zamówienie, decydując się na kurs wydany przez innego użytkownika. Warto pamiętać, że różni klienci wydają zamówienia o różnych rozmiarach. Jeśli więc będziemy musieli wymienić więcej pieniędzy, możemy zaakceptować nieco gorszy kurs wymiany lub transakcja potrwa nieco dłużej. Po zakończeniu procesu wymiany otrzymujemy pewną ilość pieniędzy, którą możemy następnie wypłacić z powrotem na nasze prywatne konto bankowe. W tym celu składamy zamówienie w internetowym panelu wymiany walut, wskazujemy docelowy numer konta i po kilku godzinach środki są już na naszym koncie.

Zalety kantorów internetowych

Popularność tej nowej formy wymiany walut wynika z wielu korzyści, jakie oferują. Przede wszystkim nie musimy przeprowadzać się z domu, wszystko odbywa się drogą elektroniczną przez Internet. Nie nosimy gotówki, nie marnujemy czasu i pieniędzy na dojazdy do pracy. Wymiana może odbywać się przejściowo w ramach naszej codziennej obecności w sieci. Drugą i najważniejszą zaletą tej formy wymiany są z pewnością koszty. Są one tym ważniejsze, im więcej pieniędzy musimy kupić lub sprzedać. Na przykład obecnie spread walutowy dla pary EUR / PLN wynosi 30 groszy za jedno euro w jednym z dużych banków. W jednym ze stacjonarnych kantorów w Warszawie jest to 5 groszy, podczas gdy w internetowym kantorze to tylko 0,5 grosza. Możesz zobaczyć, jak duża jest różnica. Chcąc więc sprzedać 10 000 euro (równowartość ok. 43 100 zł), w banku zapłacimy za taką operację 1500 zł, w tradycyjnym kantorze 250 zł, zaś w kantorze internetowym 25 zł. Muszę przyznać, że różnica jest kolosalna. Należy wspomnieć, że internetowe kantory pobierają stałą prowizję od każdej transakcji, która wynosi maksymalnie ok. 0,2% wartości transakcji, która dla powyższego przykładu kosztuje 86 zł. To rozwiązanie jest jednak zdecydowanie tańsze niż tradycyjny kantor wymiany walut, a nawet więcej niż prawie złodziejowskie spready bankowe. Niskie koszty i łatwość dokonywania transakcji to główne zalety internetowych kantorów wymiany walut.

Internetowa wymiana walut – wady

Jedną z wad internetowych kantorów wymiany walut, które mogą znacznie przeszkadzać wielu osobom, jest fakt, że w rzeczywistości przelewamy pieniądze na konto podmiotu zagranicznego. On nie jest bankiem i nie jest instytucją finansową. Chociaż podmioty te najczęściej posiadają licencję Komisji Nadzoru Finansowego na świadczenie usług płatniczych, dla niektórych może to być niewystarczające bezpieczeństwo. Pomimo tego, że do tej pory nie było żadnych przypadków kwestionujących wiarygodność internetowych kantorów wymiany walut, dla bezpieczeństwa naszych pieniędzy można to zrobić w taki sposób, aby nasze środki pozostawały na koncie kantora tylko przez kilka godzin . Drugim minusem jest potrzeba posiadania konta w walucie obcej w banku. Internetowe biuro wymiany walut nie przeprowadza transakcji gotówkowych, dlatego potrzebujemy odpowiedniego konta, aby móc przenosić z niego obcą walutę. Może to być pewna uciążliwość i dodatkowy koszt, ale jeśli regularnie wymieniasz walutę, np. w związku z kredytem hipotecznym warto wybrać to rozwiązanie. Trzecim minusem jest fakt, że internetowy kantor wymiany walut opiera się głównie na użytkownikach dokonujących wymian, a zatem oferta ma zwykle tylko kilka głównych, najbardziej popularnych walut, takich jak dolar amerykański, euro, frank szwajcarski i funt brytyjski. Rzadko można znaleźć kantor obsługujący inne waluty, nie mówiąc już o bardziej egzotycznych. Z tego powodu nie każdy może skorzystać z proponowanego rozwiązania.

Podsumowanie

Zakupy online znacznie osłabiły branżę komercyjną, np. w dziedzinie elektroniki i sprzętu gospodarstwa domowego. Podobnie kantory internetowe zmieniły oblicze nowoczesnej wymiany walut. Brak kosztów związanych z posiadaniem oddziałów w centrach miast pozwolił na znaczne obniżenie marż. Umożliwiło to również klientom dokonywanie transakcji przy minimalnych prowizjach. Łącząc ten fakt z wygodą i brakiem konieczności podróżowania po mieście z dużą ilością gotówki, można powiedzieć, że kantory internetowe są rozwiązaniem, z którego warto regularnie korzystać.