Z życia inwestora. Historia prawdziwa

gielda

1499

Po kilku latach „gry na giełdzie” (a przynajmniej nie byłem już tak zielony, przynajmniej tak myślałem), po doświadczeniu hossy i bessy lat (94/95) postanowiłem wyjść z zastoju braku większych zysków i sukcesów i idąc za przykładem „rekinów” z mojego POKu, idąc na skróty, probować wzbogacić się trochę szybciej.

Postanowiłem spróbować swych sił na rynku kontraktów terminowych

Część kapitału wykorzystałem na naukę gry na instrumentach pochodnych, co oznaczało 20 000 prawdziwych pieniędzy. zł. Ta kwota mogłą być utracona, z wcześniejszych doświadczeń wiedziałem, że nauka musi kosztować. Wiedząc, że pewnego dnia mityczne OFE zaczną kupować akcje, postanowiłem zacząć od długich pozycji. To był koniec 1999 r. – kontrakty sprzedawano około 1600 punktów. Zrobiłem to pomimo faktu, że miałem kilka fałszywych startów, kupując akcje właśnie w tym celu.

W POK wszyscy siedzieli na krótkich pozycjach. Przychodzę całkowicie „świeży” i na początek zajmuję 6 długich pozycji. Śmichy, chichy, wszyscy szepczą … ,że jestem leszczem ….

O ile pamiętam, cena kontraktu była wówczas poniżej spot czyli z tak zwaną ujemną bazą. Przychodzę następnego dnia … a tu na dzień dobry 50 lub 70 punktów zysku na każdym kontrakcie. Łącznie przekroczyłem próg około 4000 złotych na każdej transakcji. Postanowiłem pójść za ciosem, aby zwiększyć stawkę i kupiłem więcej kontraktów. Wszyscy szeptali, że to był wypadek przy pracy itp. … trzeciego lub czwartego dnia ponownie spadło około 100 punktów. Po tygodniu (leszcz, dawca kapitału) w moim biurze byłem już „doradcą”, miałem szacunek. Pokonałem rekiny! To oni wpłacili na moje konto dzięki czemu osiągnąłem zysk. W ciągu jednego miesiąca z 20 000 zrobiłem 120 000. Jestem dobry, a nawet bardzo dobry – to były jedyne myśli, które przyszły mi do głowy.

Dziś wiem, że byłem idiotą i przypadkiem wpadłem w silny trend.

Właściwa internetowa hossa właśnie nadchodziła,wyniki były takie sobie. Miałem złe akcje, za mało spółek z branży nowej technologii. Na kontraktach starałem się przewidzieć koniec trendu. Myślałem, że rynek nie może wznieść się w niebo. Nic bardziej błędnego. Rynek może wszystko!!!

To był początek końca

Byłem już tak pewny, że zagrałem 70 kontraktów. W tamtych czasach mało kto grał tak dużo. I wtedy przyszła ręka sprawiedliwości po “swoje”. Otworzyłem pozycję krótką, licząc na spadek notowań w następnym dniu sprzedając dużą ilość kontraktów…

Niestety rynek zdecydował, wbrew wszystkiemu (a przede wszystkim wbrew moim oczekiwaniom) mocno pójść do góry. Nocna przerwa powyżej 100 punktów spowodowała wiele szkód nie tylko w moim portfolio, ale także w ciele. Raz na wozie, raz pod wozem – stwierdziłem. Teraz nadszedł czas na dobry strzał. Chciałem się odegrać na rynku. Ponieważ portfel został podzielony na kilka części, uzupełniałem niektóre kontrakty kosztem obligacji, podwoiłem stawkę i grałem.

Błąd, ale teraz wiem o tym po drogiej nauce. Raz po raz grałem w niewłaściwy sposób „złapałem” noc „ponad 100 punktów luki”.

W ten sposób w ciągu 2 dni – a właściwie nocy – straciłem wszystko, co zarobiłem w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Nadszedł czas na kilka miesięcy, aby pomyśleć i odpocząć od umów. Grałem już w małe firmy bez „dźwigni”. W międzyczasie zrozumiałem, że przyczyną mojej porażki były:

  • próba złapania końcówki trendu,
  • reinwestowanie wszystkich zysków, co doprowadziło do przerażającej dźwigni dla mojego kapitału,
  • próby “odegrania się” po stratnej transakcji.

Te doświadczenia nauczyły mnie pokory do rynku. Teraz gram ponownie w kontrakty, starając się nie popełniać wcześniejszych błędów i określając poziom bólu do zaakceptowania przy zleceniach stop loss. Z różnymi wynikami.

Komentarz

W rzeczywistości ta historia nie wymaga specjalnego komentarza. Pokazuje jednak typową ścieżkę niemal każdego gracza, który zbyt pewnie podchodzi do rynku i po początkowych sukcesach wydaje mu się najlepszy. W tym przypadku po stronie Inwestora: znaczny kapitał (20 000 PLN to znacznie więcej niż średnia dla inwestorów na naszym rynku) i wcześniejsze doświadczenia, które znacznie przyspieszyły naukę.

Przeciwko niemu zagrał – to może paradoksalnie brzmieć – początkowy sukces. Jest to jedna z najgorszych rzeczy, jaka może przydarzyć się początkującemu (w tym wypadku na rynku terminowym). Sukces powoduje zbytni wzrost pewności siebie i utratę czujności. Konsekwencję najczęściej są bolesne.