Wskaźnik Zig Zag

2163

Dzisiaj omówimy wskaźnik Zig Zag. Mianowicie wskaźnik Zig Zag służy przeważnie jako filtr wykresów cenowych, zaznaczając tylko istotne ruchy ceny (wyszukuje szczyty i dołki, tym samym pokazując poziomy oporów i wsparć). Poniższy obraz pokazuje wygląd uruchomionego wskaźnika Zig Zag, który jest dostępny w podstawowych wskaźnikach Waszych platform transakcyjnych.

Wskaźnik ZigZag

Poruszając kwestię ustawień wskaźnika Zig Zag, warto zaznaczyć, iż generalnie tylko parametr ExtDepth ma znaczący wpływ na określanie dołków oraz szczytów. Przykładowo parametr ExtDepth = 15, macie narysowany dołek, a kurs idzie do góry to jeżeli 15 świeczek temu kurs był mniejszy od aktualnego to wówczas zaczyna być rysowana linia do szczytu. Jeżeli będziecie zwiększać ten parametr to przeważnie dołki i szczyty będą rzadsze, aczkolwiek nie zawsze, ponieważ przy ewentualnej dużej płynności panującej na rynku dołki i szczyty będą rysowane szybciej.
A teraz pokażę Wam przykładową metodę analizy wykresów cenowych, do której wykorzystamy wskaźnik Zig Zag oraz narzędzie jakim jest Fibonacci Retracement.
Wskaźnik ZigZag 1
Tak jak widzicie, nałożyłem poziomy Fibonacci’ego zaczynając od szczytu, a kończąc na dołku wyznaczonym przez wskaźnik Zig Zag. Zauważcie, że kolejny szczyt uformowany przez wskaźnik Zig Zag jest zlokalizowany w okolicy poziomu Fibonacci’ego 38,2 zatem patrząc na załączony obraz można wysnuć następujący wniosek: wskaźnik Zig Zag zlokalizował opór na poziomie Fibonacci’ego 38,2,  czyli można przypuszczać, iż kolejne odbicie od tego poziomu mogłoby być okazją do zajęcia shorta (transakcji sprzedaży).Naturalnie przedstawiona metoda analizy wykresów może być modyfikowana na różne sposoby. Generalnie chciałem Wam po prostu pokazać działanie wskaźnika Zig Zag, który jest dostępny w Waszych platformach transakcyjnych.