Co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym?

1203

Na rynku trwa boom na nieruchomości. Co można skredytować za pomocą kredytu hipotecznego? Co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym i jak uzyskać go na najkorzystniejszych warunkach?

Kredyt hipoteczny służy przede wszystkim do sfinansowania zakupu domu czy też mieszkania. Jest to rodzaj kredytu bankowego, którego zabezpieczenie stanowi hipoteka. Bank fizycznie, w sądzie, w wydziale Ksiąg wieczystych widnieje jako wierzyciel. Kredyt hipoteczny może zostać udzielony także przedsiębiorcom.

Kredyt hipoteczny dzielimy przede wszystkim na kredyt:

  • klasyczny,
  • budowlano-hipoteczny,
  • konsolidacyjny,
  • refinansowany.

Choć w ujęciu procentowym kredyty hipoteczne są tanie to jednak ich długoterminowy charakter oraz wysoka wartość zadłużenia sprawiają, że w ujęciu nominalnym płacimy za nie sporo pieniędzy. Decyzja o podpisaniu z bankiem umowy kredytowej wiąże najczęściej kredytobiorcę z bankiem na długie lata. Kredyt hipoteczny dostępny jest na polskim rynku od kilkunastu lat, ale dopiero w 2017 roku doczekał się osobnej ustawy.

Warto pamiętać, że kredyt hipoteczny to podobne produkty finansowe, ale nie takie same. Pozyskiwanie kredytu możemy podzielić na kilka etapów, do których warto odpowiednio się przygotować. Wiele osób nie wie na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszą ofertę oraz jak je porównać, aby wybrać rzeczywiście tą najkorzystniejszą. Starając się o kredyt hipoteczny będziemy musieli mieć oszczędności. Aby otrzymać kredyt należy dysponować własnymi środkami.

Do czynników, które odgrywają kluczowe role, zaliczyć możemy:

  • kwotę kredytu,
  • wysokość stóp procentowych,
  • wysokość stawek WIBOR,
  • wysokość wkłady własnego,
  • zdolność kredytowa,
  • historia kredytowa.

Zdolność kredytowa to pierwsza rzecz, na którą powinniśmy zwrócić uwagę ubiegając się o kredyt. W przypadku pracy na podstawie umowy o pracę, banki wymagają najczęściej, aby potencjalny kredytobiorca pracował na tej umowie od przynajmniej trzech miesięcy. Oczywiście im większe dochody tym zdolność kredytowa będzie również większa. Warto przemyśleć czy nasza praca jest stabilna oraz że jesteśmy jej pewni. Zanim w banku dokona tego analityk finansowy, możemy samodzielnie wyliczyć jaką kwotę jesteśmy w stanie otrzymać od banku. Warto skorzystać z praktycznych kalkulatorów zdolności kredytowej. Poziom zdolności kredytowej określa maksymalną kwotę jaką możemy otrzymać od banku. Oprocentowanie to najważniejszy – ale nie jedyny – koszt kredytu hipotecznego. Banki stosują czasami promocje dotyczące obniżenia oprocentowania.

Podejście banków zmienia się z roku na rok. Na polskim rynku mamy kilkadziesiąt instytucji finansowych, które oferują kredyt hipoteczny. Rozpoczynając od tych największych jak PKO BP, Pekao SA, ING Bank Śląski, Deutsche Bank, Raiffeisen Bank, a kończąc na tych mniej popularnych jak Bank Millenium, Polbank, Bank Pocztowy, Alior Bank, Citi Handlowy, Lukas Bank, Getin Bank, WBK lub BPH.

Wycieczki do banku, nieznane nam dotąd zapisy w umowie, teczka dokumentów, stres… Sam proces ubiegania się o kredyt hipoteczny jest dość skomplikowany i wymaga dopięcia na ostatni guzik kilku etapów. Aby podjąć dobrą decyzję należy wcześniej poznać najważniejsze zagadnienia, które przedstawione zostały powyżej.

Więcej informacji
Artykuł powstał we współpracy z firmą http://skup-nieruchomosci24.pl/ oferującą pożyczki pod zastaw.