Złota reguła bilansowa

Złota reguła bilansowa

5539

ZŁOTA ZASADA BILANSU

Modyfikacją „złotej zasady finansowania” jest „złota zasada bilansu” polegająca na tym, że majątek trwały może być finansowany nie tylko kapitałem własnym, ale także w części z długoterminowego kredytu obcego, z tzw. kapitału stałego ( trwałego ).

Wzór

Stąd można powiedzieć, że złota reguła bilansowa i liczy się ją według następującego wzoru:

Kapitał własny / Aktywa trwałe ≥ 1

Skąd taka reguła? Aktywa trwale to te, co do których zakładamy, że potrzeba przynajmniej 1 rok, aby je zamienić na gotówkę. Dlatego finansowane powinny być stabilnym kapitałem, który przedsiębiorstwo ma do dyspozycji przez długi okres. Ciężko sobie wyobrazić, aby np. siedziba firmy była finansowana krótkoterminowym długiem. Mogłoby się okazać, że spłata tego długu wymaga sprzedaży budynku firmy, co destabilizowałoby jej działalność.

Aktywa trwałe to te, co do których zakładamy, że potrzeba co najmniej jednego roku, aby móc je zamienić na gotówkę. Z tego powodu powinny być finansowane stabilnym kapitałem, który przedsiębiorstwo ma do dyspozycji przez długi okres. Ciężko sobie wyobrazić, aby np. siedziba firmy była finansowana krótkoterminowym długiem. W ten sposób mogłoby się okazać, że spłata tego długu wymaga sprzedaży budynku firmy, co znacząco ograniczyłoby jej działalność.