Znaczenie systematyczności w profesjonalnym tradingu

4258

Bycie pilotem myśliwca to praca wymagająca szczególnych, złożonych umiejętności, dla większości z nas wydaje się bardzo trudna, i słusznie. Jednak dla pilotów nie jest to nic więcej niż zachowanie rutynowe, które wykonują setki, a nawet tysiące razy. Ma to także zastosowanie w przypadku chirurgów lub w innych zawodach wymagających specjalnych umiejętności, które mogą wydawać się ekstremalnie trudne dla reszty z nas. To prowadzi mnie do następnej kwestii – dla zewnętrznego obserwatora profesjonalny trader może wyglądać jak wysoko uzdolnione indywiduum, które robi coś, czego on (obserwator) nie pojmuje. Co mają ze sobą wspólnego wszyscy ci trzej ludzie?

Odpowiedź brzmi: Systematyczność.

Większość z was wie, że na zdjęciu po prawej [w oryginalnej wersji artykułu – przyp. tł.] znajduje się Arnold Schwarzenegger, uosabia on fakt, że systematyczność opłaca się pod względem fizycznym, mentalnym oraz finansowym.

Prawdopodobnie czytałeś o nawykach i o tym, że są one kluczem do sukcesu w tradingu, a właściwie w każdej dziedzinie życia. Jednak założę się, że masz o wiele mniej informacji o tym, JAK osiągnąć wszystkie te cenne nawyki. W dzisiejszej lekcji zrobię krótki przegląd tego, jaką siłę mają efektywne nawyki tradingowe i pokażę DOKŁADNIE JAK JE OSIĄGNĄĆ, więc możesz znaleźć się na drodze do dobrego tradingu JUŻ TERAZ.

Powiększanie handlowego rachunku jest jak powiększanie muskułów

Systematyczne chodzenie na siłownię, nawet wtedy kiedy naprawdę nie masz na to ochoty, będzie skutkowało tym, że staniesz się lepszy pod względem fizycznym i mentalnym. Systematyczne jedzenie zdrowego pożywienia sprawi, że staniesz się zdrową osobą, zarówno fizycznie, jak i mentalnie. Dla kogoś, kto nie ma kondycji i ma słabo wykształcony nawyk zdrowego jedzenia oraz ćwiczeń fizycznych, może to być trudne i niekomfortowe, by konsekwentnie zacząć zdrowo się odżywiać oraz ćwiczyć… bo ma już negatywne nawyki lenistwa i jedzenia niezdrowej żywności. Jednak dla zdrowej osoby ćwiczenia fizyczne oraz odpowiednie odżywianie się będą PRZYJEMNOŚCIĄ, bo robiła to systematycznie od dłuższego czasu, więc stało się to jej nawykową częścią codziennego życia, a nawet częścią jej tożsamości.

Podobnie jeśli stale wcześnie wstajesz do pracy czy szkoły, to wiesz, że to staje się nawykiem. Przeciwnie, jeśli zwykle późno kładziesz się spać, to wiesz, że to zachowanie także przekształca się w końcu w nawyk, co sprawia, że będzie naprawdę trudno wstać następnego dnia wcześnie rano. Ogólnie mówiąc, pójście spać wcześnie i wstanie wcześnie rano czyni człowieka bardziej produktywnym, więc powinniśmy wykorzystać siłę systematyczności na swoją korzyść do wdrażania pozytywnych nawyków takich jak wystarczająca ilość snu oraz bardziej produktywne dni, a wszystko to dzięki pójściu spać o tej samej porze co wieczór.

Systematyczna nauka oraz samoedukacja przekształcą cię w bardziej wyedukowaną osobę, która prawdopodobnie więcej zarobi i odniesie większy sukces niż osoba, która nie poświęca czasu na systematyczne poszerzanie swojej wiedzy.

Mój punkt widzenia jest taki: Systematyczność w każdym aspekcie życia, prywatnym i zawodowym, ostatecznie wykształca nawyki, a nawyki są tym, co definiuje każdego z nas, prawda? Parafrazując jednego z moich ulubionych mówców motywacyjnych, Napoleona Hilla: „Jesteśmy tym, o czym ciągle myślimy oraz co robimy”. O czymkolwiek systematycznie myślisz i co robisz, staje się nawykiem, ale jesteś w stanie decydować, czy tworzysz pozytywne czy negatywne nawyki poprzez wpływ na to, o czym myślisz i co robisz. Jeśli stale palisz papierosy, to prawdopodobnie rozwiniesz w sobie nawyk palenia, co oczywiście jest złym zwyczajem. Jeśli systematycznie prawidłowo zarządzasz ryzykiem na rynku, trzymasz się swojej strategii i nie popadasz w overtrading, to możesz rozwinąć wiele bardzo pozytywnych i mających duże znaczenie nawyków tradingowych, co w rezultacie sprawi, że staniesz się traderem odnoszącym sukces.

WSZYSTKO jest możliwe dzięki SILE SYSTEMATYCZNOŚCI.

Systematyczność tworzy nawyk

Jako autor oraz strateg biznesowy, Eric V. Holtzclaw napisał w swoim artykule zatytułowanym Siła systematyczności: 5 zasad:

„Nie możesz zdecydować, czy coś działa czy nie, zanim nie spróbujesz robić tego systematycznie. Jak zmierzysz efektywność działania, jeśli to, co mierzysz, nie jest robione systematycznie? Zwykle daję nowym inicjatywom, procesom oraz strukturom organizacyjnym przynajmniej pół roku, zanim ocenię, czy były sukcesem czy porażką. Często to niewielkie ulepszenia zamiast istotnej zmiany, która robi różnicę”.

Systematyczność w trzymaniu się efektywnej metody handlu pomoże ci opanować swoją strategię i da ci realną szansę zobaczenia, czy strategia jest naprawdę coś warta czy nie. Przeskakiwanie z jednej metody do drugiej, kiedy nie widać dobrego setupu to coś, co w dłuższej perspektywie podkopie twoje wyniki. Jak będziesz w stanie ocenić, czy strategia działa, jeśli nie będziesz się jej trzymać i nie dasz jej wystarczająco dużo czasu, by mogła przynieść owoce? Daj jej przynajmniej 6 miesięcy SYSTEMATYCZNOŚCI, jak powiedział Eric Holtzclaw w artykule, który przywołałem niedawno. Jeśli nie zdobędziesz się na dyscyplinę i odwagę, żeby podążać za wybraną strategią systematycznie przez przynajmniej pół roku, to będzie ci trudno osiągnąć na rynku sukces.

Systematyczność w zarządzaniu ryzykiem jest kluczowa… ustalenie stałej kwoty ryzyka pozwoli ci trzymać straty oraz emocje pod kontrolą. Traderzy, którzy zmieniają ryzyko z transakcji na transakcję, nieuchronnie kończą na emocjonalnym roller-coasterze, co sprawia, że oddają na rynek swoje zyski i palą konta. Utrzymywanie stałego ryzyka po dużym zysku lub dużej stracie jest naprawdę ważne i może być najważniejszą rzeczą różniącą profesjonalistów i amatorów.

Systematyczne zapisywanie własnych transakcji i prowadzenie dziennika to coś, co koniecznie musisz robić, by rozwinąć w sobie pozytywne nawyki handlowe. To nie zajmuje wiele czasu, ale jest trochę monotonne i być może jest tą rzeczą w tradingu, która najbardziej przypomina pracę. Niestety wiele osób nie prowadzi dziennika, co powoduje, że schodzą z dobrej ścieżki i tracą dyscyplinę, nigdy nie rozwijając pozytywnych nawyków, które są potrzebne do odniesienia sukcesu na rynku.

Ponownie cytując Holtzclawa:

„Rozwój biznesu wymaga monitorowania działań. Nie będziesz w stanie tego zrobić, jeśli stale zmieniasz strategię lub próbujesz nowej taktyki. Wiele inicjatyw kończyło się niepowodzeniem, jeszcze zanim przekroczyły linię mety, ale nie dlatego, że taktyka miała jakieś niedociągnięcia lub cele nie były jasne. Problem często polega na tym, że zespół nie pozostaje na drodze do osiągnięcia celu”.

Systematyczność jest katalizatorem sukcesu w tradingu

Pilot myśliwca zaczyna uczyć się latania prawdopodobnie jeszcze w szkole lotniczej, potem przechodzi na symulator, a następnie, pewnie po latach treningu i edukacji, zaczyna praktykować swój fach poprzez latanie prawdziwym odrzutowcem.

Podobnie jest z chirurgiem, najpierw zaczyna od edukacji i treningu, potem może praktykować w laboratorium na zwłokach lub towarzysząc mentorowi w realnych warunkach, a w końcu po latach ćwiczeń jest gotowy do samodzielnego prowadzenia operacji na pacjentach.

Z profesjonalnym traderem jest tak samo (a przynajmniej powinno tak być): edukacja, praktyka (handel na demo), a kiedy jest już gotowy – u każdego wymaga to różnej ilości czasu, czasem zajmuje to nawet lata – w końcu zaczyna być prawdziwym traderem.

„Paliwem” lub katalizatorem umożliwiającym wszystkim tym trzem osobom wybić się w trzech różnych dziedzinach, jest systematyczność. Bez systematyczności nie ma sukcesu w tradingu, latania odrzutowcami, stania się chirurgiem lub zrobienia innej kariery. Nawet jeśli pracowałbyś w McDonald’s (bez lekceważenia osób, które tam pracują), to mógłbyś zostać zwolniony, jeśli nie pokazywałbyś, że pracujesz systematycznie.

Przepis na sukces w tradingu

Zakończę ten artykuł bardzo prostą formułą:

Systematyczność = Nawyk = Rezultaty

Jeśli będziesz systematycznie handlował zgodnie z własną strategią (nie popadając w overtrading), zarządzał ryzykiem oraz zachowywał spokój po każdej transakcji, zakończonej porażką lub zyskiem, dasz sobie najlepszą szansę, by systematycznie zarabiać na rynku. Jednak jeśli będziesz zachowywał się niekonsekwentnie i odchodził od strategii (oraz wpadał w overtrading), za dużo ryzykował oraz popadał w hazard, to rozwiniesz w sobie nawyki niszczące konto. Większość traderów traci, bo posiadają bardzo nielogiczne nawyki i nigdy nie postępują zgodnie ze swoją strategią oraz nie zarządzają ryzykiem w odpowiedni sposób.

Dobrą wiadomością jest to, że MASZ siłę do kontrolowania swojego zachowania oraz tego, na czym się koncentrujesz. Masz zdolność decydowania, czy chcesz zachowywać się na rynku w sposób nielogiczny, czy raczej nauczyć się wykorzystywać siłę systematyczności i użyć jej, by wdrożyć pozytywne tradingowe nawyki. Dobry trading składa się z efektywnej metody oraz dyscypliny, co sprawi, że nauczysz się prawidłowych nawyków, a to doprowadzi do systematycznego zarabiania na rynku. Tutaj nie ma drogi na skróty… to działa WŁAŚNIE W TAKI SPOSÓB.