Inwestorzy indywidualni spokojnie kupują akcje podczas wyprzedaży

1912

Inwestorzy indywidualni skłaniają się ku słynnemu cytatowi Warrena Buffetta: „Bądźcie przestraszeni, gdy inni są chciwi, i bądźcie chciwi, gdy inni są przestraszeni”, pomimo gwałtownej korekty na rynkach amerykańskich od końca lutego. Według danych handlowych Fidelity Investments i Vanguard, dwóch największych brokerów obsługujących inwestorów detalicznych, ich klienci nie wykazują oznak paniki i dodają akcje do swoich portfeli pośród gwałtownej wyprzedaży rynkowej, która spowodowała, że S&P 500 spada o blisko 20% w porównaniu z rekordowymi wynikami z 19 lutego. Dzieje się tak pomimo ciągłych obaw związanych z głębokością i dotkliwością skutków ekonomicznych koronaawirusa, który został oficjalnie okrzyknięty globalną pandemią przez Światową Organizację Zdrowia1 .

Jako że zespoły badawcze w największych bankach świata prognozują recesję i koniec jednego z najdłuższych rynków hossy w historii, większość klientów Vanguard, która zarządza ponad 5,6 bilionów dolarów, przeniosła pieniądze na akcje w przeciwieństwie do stałych dochodów, w tym gotówki, według rzecznika firmy Charlesa Kurtza. Kurtz powiedział również, że podczas gdy działalność handlowa prawie się podwoiła w ciągu ostatnich dwóch tygodni, była ona skromna w ujęciu bezwzględnym. W przybliżeniu 1% gospodarstw domowych z amerykańskiej grupy Vanguard handlowało każdego dnia w ciągu ostatnich dwóch tygodni; typowy dzień wynosi 0,4%, powiedział Kurtz.

Fidelity Investments, która zarządza aktywami o wartości 2,4 bln dolarów, również odnotowała podobny wzrost zakupów akcji przez swoich klientów. W poniedziałek, 9 marca, Fidelity odnotowała wskaźnik kupna akcji do sprzedaży w wysokości 2,11 do 1, mimo że rynki amerykańskie spadły o ponad 7%. Według Roberta Beauregarda, rzecznika prasowego firmy, Fidelity zanotowała również 57% więcej logowań w Fidelity niż średnio w poniedziałek w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

co kupują inwestorzy?

W związku z niestabilnością rynków, inwestorzy z Fidelity, która publikuje swoje najaktywniej notowane akcje i ETFy na każdej sesji giełdowej, ładują się na jedne z najpopularniejszych akcji, takich jak Amazon (AMZN), Apple (AAPL), Microsoft (MSFT) i Disney (DIS), ponieważ te mega-kapsułki widziały jak ich akcje spadają z rekordowych poziomów. Ale kupują też różne ETF-y, które śledzą główne indeksy, takie jak State Street SPDR (SPY) i Invesco’s QQQ (QQQ) Trust Series, popularny ETF, który śledzi Nasdaq 100. Niektórzy inwestorzy próbowali nawet wykorzystać intensywną zmienność rynku poprzez zdobycie akcji ETF, TVIX, który jest 2-krotnym produktem krótkoterminowej zmienności, która wzrosła z powodu gwałtownego wzrostu i spadku cen w ostatnim czasie.

Niektórzy odważni inwestorzy zbierali nawet udziały w walkach linii lotniczych, takich jak American Airlines i producent samolotów Boeing. Linie lotnicze zostały szczególnie mocno dotknięte, ponieważ koronaawirus zawiesił podróże do i z kilku krajów, a loty odwołane lub przełożone z powodu pandemii.

Kłopoty z czasem na rynku

Podczas gdy widok indywidualnych inwestorów wkraczających na wzburzone wody jest jakoś budujący, wyczucie rynku i nadzieja na jego prawidłowe funkcjonowanie są niemalże niemożliwe. Koronawirus dostarczył nowego i bezprecedensowego zestawu wyzwań, którym nigdy nie stawiała czoła wzajemnie powiązana globalna gospodarka. W ostatnich tygodniach doszło do gwałtownych huśtawek na rynku, a gdy tylko pojawiło się dno, rynki załamały się jeszcze bardziej.

Inwestorzy indywidualni nie mają tyle swobody w poruszaniu się po rynku, co kiedyś. Podczas gdy my posiadamy około 34% rynku akcji publicznych o wartości 48 trylionów dolarów, bezpośrednio lub poprzez plany określonych składek, takie jak IRA i 401(k)s, według Goldman Sachs, inwestorzy instytucjonalni, fundusze emerytalne i rządy posiadają większy udział i mają większy wpływ. Wielu z największych zarządców pieniądza i banków na świecie polega również na handlu algorytmicznym, który pozwala im na realizację wielomilionowych transakcji na akcjach w ułamkach sekundy, co przyczyniło się do niedawnej zmienności.