Co to znaczy, że cena kryptowaluty osiągnie All-Time High (ATH) ?

3069

Termin All-Time High (ATH) „najwyższy w historii” odnosi się do najwyższej ceny, jaką osiągnął instrument finansowy na giełdzie, dla bieżącej pary handlowej, do której się odnosi. Na przykład, jeśli udział akcji w XYZ Corp przejdzie na pierwszą ofertę publiczną po cenie 5 USD za akcję, a cena następnie osiągnęła 20 USD za akcję, zanim spadnie do 10 USD w pewnym okresie, możemy powiedzieć, że „All- Time High ”dla ceny akcji XYZ Corp wynosił 20 USD.

Pod koniec 2017 r. Wiele kryptowalut ustanowiło nowe rekordy wszechczasów, a Bitcoin ustanowił nowy ATH w połowie grudnia. Każda giełda kryptowalut ma inną wartość ATH dla Bitcoin. Na niektórych rynkach każda moneta była handlowana powyżej znaku 20 000 USD, ale wielu uważa, że ​​ATH Bitcoina wyniosło około 19 665 USD.

All-Time High (ATH)
All-Time High (ATH)

Wartość ATH reprezentuje teoretyczną maksymalną cenę, za którą można było sprzedać dany składnik aktywów, a także reprezentuje maksymalną cenę, za którą inny przedsiębiorca był skłonny zapłacić za ten składnik aktywów w tym okresie. Biorąc jednak pod uwagę ułamkową naturę większości aktywów cyfrowych, możliwe jest, że ATH został uzyskany w drodze wymiany części aktywów, a nie pełnej monety lub tokena.

Na przykład, podczas rynku byka, trader może dokonać zakupu 0,1 BTC za 5000 $ tuż przed dużym spadkiem. Proporcjonalnie dałoby to Bitcoinowi nowy ATH w cenie 50 000 USD za jednostkę BTC, chociaż tylko 0,1 BTC kiedykolwiek handlowano po tej cenie.

Pojęcie najwyższego poziomu może być również zastosowane do wartości kapitalizacji rynkowej. Na początku stycznia 2018 r. – kilka tygodni po ATH Bitcoina – kapitalizacja całego rynku kryptowalut osiągnęła ATH w wysokości około 661,2 mld USD.

Przeciwieństwem ATH jest „All Time Low” (ATL), który jest używany w odniesieniu do najniższej ceny, w której handlowano aktywami, zwykle rejestrowanej tylko po notowaniu aktywów i rozpoczęciu inwestowania na giełdzie.