Bolsa de Madrid – Giełda w Hiszpanii

2840

Bolsa de Madrid (Giełda Papierów Wartościowych w Hiszpanii) jest największą i najbardziej międzynarodową z czterech hiszpańskich regionalnych giełd papierów wartościowych (pozostałe znajdują się w Barcelonie, Walencji i Bilbao), które obracają akcjami spółek akcyjnych i obligacjami zamiennymi oraz papierami wartościowymi o stałym dochodzie, a także długiem publicznym i prywatnym. Bolsa de Madrid jest własnością Bolsas y Mercados Españoles.

Bolsa de Madrid – Giełda Papierów Wartościowych w Madrycie
Rodzaj Giełda Papierów Wartościowych
Lokalizacja Madryt , Hiszpania
Założonie 1831
Właściciel BME (Bolsas y Mercados Españoles)
Waluta Euro
Indeksy IBEX 35
Latibex
IGBM
Strona internetowa bolsamadrid.es

Struktura i działalność hiszpańskiej giełdy

Reorganizacja hiszpańskiego rynku finansowego pod parasolem krajowym hiszpańskiej giełdy papierów wartościowych obejmuje rynki instrumentów typu bolsas, instrumentów pochodnych i rynków o stałym dochodzie. Handel jest połączony za pomocą elektronicznego Systemu Łączności Hiszpańskich Rynków Kapitałowych (SIBE), który obsługuje ponad 90% transakcji; wszystkie aktywa o stałym dochodzie są przedmiotem handlu za pośrednictwem SIBE.

Madrycki Indeks Ogólny Giełdy Papierów Wartościowych (IGBM) jest głównym indeksem giełdy i reprezentuje sektory budownictwa, usług finansowych, komunikacji, dóbr konsumpcyjnych, kapitałowych/ dóbr pośrednich, energii i usług rynkowych. Indeks IBEX 35 jest ważonym kapitalizacją indeksem obejmującym 35 najbardziej płynnych akcji hiszpańskich notowanych na rynku ciągłym i stanowi benchmark Bolsa de Madrid. Bolsa de Madrid oferuje również indeks FTSE-Latibex, europejski rynek akcji Ameryki Łacińskiej. Indeks Ibex New Market Index, przeznaczony dla spółek wschodzących, oferowany był w latach 2000-2007.

Rozliczenie wynosi T + 3. Obrót na SIBE odbywa się od 9:00 do 17:30; otwarcie od 10:00 do 11:30, w obie strony od poniedziałku do piątku.

Operacje giełdowe w Madrycie

Giełda zauważa, że w ciągu ostatnich dwóch dekad stworzyła „nowe środowisko handlowe charakteryzujące się otwarciem na zwiększoną konkurencję, w którym rynki regulowane współpracują z nowo powstałymi podmiotami, spośród których wyróżnia się wielostronne platformy obrotu (MTF)”. Giełda definiuje MTF-y jako „te systemy, które prowadzone przez firmę inwestycyjną lub podmiot zarządzający oficjalnym rynkiem wtórnym, mają za swój jedyny cel społeczny zarządzanie systemem, który gromadzi, zgodnie z jego nieuznaniowymi zasadami, różne odsetki od zakupu i sprzedaży instrumentów finansowych różnych osób trzecich”.

Hiszpański rynek akcji działa w oparciu o elektroniczną platformę transakcyjną SIBE, łączącą cztery hiszpańskie giełdy papierów wartościowych, do których należą również giełda w Barcelonie (Bolsa de Barcelona), giełda w Bilbao (Bolsa de Bilbao) oraz giełda w Walencji (Bolsa de Valencia). Obrót warrantami, certyfikatami i giełdowymi funduszami inwestycyjnymi (ETF), a także kontraktami terminowymi i opcjami, w tym indeksem IBEX35 (obejmującym 35 najbardziej płynnych akcji w obrocie) oraz różnymi europejskimi indeksami giełdowymi.

Giełda obsługuje transakcje o stałym dochodzie w celu zapewnienia finansowania dla sektora prywatnego, instytucji publicznych i lokalnych w Hiszpanii. „Rynek ten notuje i handluje szeroką gamą aktywów i produktów, które spełniają potrzeby emitentów i inwestorów w zakresie zadłużenia przedsiębiorstw, dając emitentom najpełniejsze możliwości w zakresie warunków i strategii pozyskiwania funduszy oraz zarządzania aktywami w przypadku inwestorów”, jak podaje giełda. Według Światowej Federacji Giełd (WFE), giełda zajmuje 8. miejsce na świecie pod względem przepływów inwestycyjnych z 40 mld euro do spółek giełdowych w 2017 roku.