Bosh inwestuje 4 miliardy EUR w tworzenie bezzałogowych samochodów

642

Jeden z wiodących światowych dostawców komponentów samochodowych zainwestuje 4 miliardy EUR w rozwój bezzałogowych pojazdów do końca 2022 roku.

W ciągu następnych pięciu lat Bosch zatrudni 25 000 specjalistów do opracowania nowego oprogramowania. Firma planuje także do końca 2021 roku zwiększenie liczby pracowników, specjalizujących się w sztucznej inteligencji do 4000.

Bosch tradycyjnie osiąga zyski ze sprzedaży silników wysokoprężnych. Jednak do 2025 r. firma planuje zwiększyć przychody w segmencie pojazdów elektrycznych 10 razy. CEO Bosch jest przekonany, że w przyszłości firma będzie w stanie konkurować z Waymo – oddziałem macierzystej firmy Alphabet, która produkuje drony.

Wzrost PKB Francji spowolnił w czwartym kwartale 2018 roku

PKB Francji wzrósł o 0,3% w ostatnim kwartale 2018 r., według szacunków biura statystycznego Insee.

Spowolnienie wzrostu drugiej największej gospodarki Unii Europejskiej wiąże się z protestami antyrządowymi. Deficyt budżetowy we Włoszech spowodował konflikt z Brukselą. Ten sam problem może stanąć przed Macronem, jeśli zdecyduje się walczyć z protestami „żółtych kamizelek” przy pomocy wydatków rządowych. W tym przypadku Francja przekroczy deficyt budżetowy w wysokości 3% ustalony przez Unię Europejską.

Eksport strefy euro będzie zagrożony, jeśli Wielka Brytania opuści UE bez umowy. Na wynik finansowy wpływa również wojna handlowa między Chinami i USA. Gospodarka Chin rośnie powoli i to widać po imporcie ze strefy euro.

Prognozy wzrostu dla gospodarki UE w 2019 r. zostały już skorygowane przez analityków. Oczekuje się, że europejska gospodarka wzrośnie o 1,5%, co będzie najniższym wskaźnikiem od 2014 roku.

Zysk i przychody Alibaba wzrosły o jedną trzecią w trzecim kwartale

Alibaba Group Hodling Ltd. zwiększył zysk netto o 37% w trzecim kwartale fiskalnym. Wskaźnik wzrósł do 33,05 miliardów CNY w porównaniu do 24,07 miliardów CNYw ubiegłym roku. Przychody na akcję wzrosły z 9,2 CNY do 12,64 CNY, poinformowała firma w komunikacie prasowym.

Wyłączając czynniki jednorazowe, zysk wyniósł 12,19 CNY za akcję, wobec 10,61 CNY w ubiegłym roku. Eksperci oceniani przez FactSet przewidywali zysk w wysokości 11.45 CNY za papier.

Wielkość przychodów z operacji e-commerce wzrosła o 40% do 102,84 miliardów CNY, przychody z biznesu w chmurze wzrosły o 84% do 6,61 miliarda CNY. Segment rozrywki i mediów cyfrowych zwiększył przychody o 20% do prawie 6,5 miliarda CNY.

W ubiegłym roku 666 milionów osób korzystało z usług Alibaba. W 2018 roku ich liczba wzrosła do 699 milionów. Firma jest właścicielem największych platform e-commerce w Chinach. 80% e-commerce w kraju pochodzi z produktów Alibaba.

Spółka zależna NASDAQ kupuje giełdę w Oslo

Córka amerykańskiej spółki NASDAQ kupuje wszystkie akcje Giełdy Papierów Wartościowych w Oslo. Cena akcji Oslo Boers VPS Holding ASA wyniesie 152 EEK za akcję, a cała giełda wyceniona jest na 770 mln USD.

Transakcja została potwierdzona rzekomo 4 lutego. Amerykański operator jest już właścicielem udziałów na giełdach w Danii, Szwecji i Finlandii.

Euronext NV pod koniec grudnia złożył ofertę zarządowi Oslo Boers na transakcję o wartości 625 milionów EUR. Firma uzyskała poparcie prawie połowy akcjonariuszy, ale kierownictwo Oslo Boers zalecało zaakceptować propozycję NASDAQ.

Operator powiedział, że 35,11% akcjonariuszy wcześniej zaakceptowało propozycję NASDAQ, w tym największe akcjonariusze DNB i KLP. Przedstawiciele DNB, największego banku w Norwegii, uważają, że oferta NASDAQ jest najbardziej korzystną dla giełdy.

Niedokończone umowy sprzedaży domów w USA zmniejszyły się w grudniu

Indeks niedokończonych umów sprzedaży domów spadł w grudniu do 99,0. Indeks listopadowy, który był o 2,2% wyższy, został zmieniony z 101,4 do 101,2.

Według analityków indeks miał wzrosnąć o 0,5%. Niedokończone umowy sprzedaży mieszkań – wskaźnik, wykorzystywany do prognozy. Umowy te stają się sprzedażą po 1-2 miesiącach.

Sprzedaż spadła do rekordowo niskiego poziomu w grudniu, a ceny nieruchomości rosły w najwolniejszym tempie. Spadek sprzedaży o 9,8% był dwunastym kolejnym spadkiem.

Częściowe zaprzestanie pracy rządu nie zmieniło sprzedaży w grudniu: 75% pośredników w handlu nieruchomościami nie odczuwało wpływu. Zaufanie konsumentów do rynku nieruchomości spadło z powodu wysokich cen i oprocentowania kredytów hipotecznych, a także korekty na rynku akcji.

McDonald’s zwiększył zysk netto o 14% w 2018 roku

Zysk McDonald’s wzrósł o 14% w 2018 r., wynika z raportów. Firma osiągnęła wskaźnika na poziomie 5,924 mld USD.

Zysk na akcję wyniósł 7,54 USD w porównaniu z 6,37 USD w 2017 roku. Zysk operacyjny McDonald’s zmniejszył się o 8%, do 8,823 mld USD, a przychody spadły o 8% i nieznacznie przekroczyły 21 mld USD.

Kwartalny zysk netto restauracji w ujęciu rocznym zwiększył się dwukrotnie – do 1,415 mld USD, a kwartalny zysk na akcję wyniósł 1,82 USD, wobec 0,87 USD w 2017 roku. Firma zmniejszyła zysk operacyjny o 7% do 2 mld USD, a spadek przychodów wyniósł 3% – do 5,163 mld USD.

McDonald’s zwiększył sprzedaż globalną o 4,5% w 2018 roku. W IV kwartale sprzedaż wzrosła o 4,4%. Prezes McDonald’s, Steve Easterbrook, zauważył imponujący wzrost firmy 14 kwartałów z rzędu i długi pozytywny trend po raz pierwszy od 2012 roku.

Inflacja w Niemczech spadła do 11-miesięcznego minimum w styczniu

Inflacja konsumencka w Niemczech spadła w styczniu bardziej niż oczekiwano, informuje Federalny Urząd Statystyczny. Wzrost cen był najniższy od prawie roku.

Indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł o 1,4% w ujęciu rocznym, po wzroście o 1,7% w grudniu. W grudniu indeks spadł o 0,8% po wzroście o 0,1%. Eksperci spodziewali się spadku o 0,9%.

W celu porównania cen krajowych z cenami w UE funkcjonuje Zharmonizowany Indeks Cen Konsumenckich (HICP). W styczniu jego wskaźnik wzrósł o 1,7% w porównaniu do ubiegłego roku. W styczniu w porównaniu do wartości z grudnia wskaźnik HICP spadł o 1%.

Inflacja cen importowych wyniosła w grudniu 1,3%, co było najniższą wartością od 8 miesięcy. Ostateczne dane z indeksu za styczeń będą dostępne od 21 lutego. Ministerstwo Gospodarki Niemiec deklaruje, że kraj uniknął recesji w czwartym kwartale, a sektor produkcyjny zacznie się naprawiać.