Ceny mieszkań w Londynie spadły w czerwcu, w największym tempie od września 2009 roku

834

Tempo wzrostu cen domów w Wielkiej Brytanii zmniejszyło się w czerwcu dzięki temu, że nieruchomości mieszkaniowe w Londynie staniały w największym tempie od września 2009 roku. Średnia wartość domu w Londynie w czerwcu wyniosła 447 tysięcy funtów szterlingów, co oznacza spadek o 0,7% w ujęciu rocznym. Według Narodowego Urzędu Statystycznego w czerwcu ceny mieszkań w skali kraju wzrosły o 3% po wzroście o 3,5% w maju. Otóż wzrost cen nieruchomości zwolnił. Średnia cena domu w Wielkiej Brytanii wyniosła w czerwcu 228 tysięcy funtów. Wartość wynajmu nieruchomości prywatnych w kraju wzrosła o 0,9%. W Londynie obserwowano spadek o 0,3%; ta dynamika jest najgorsza od września 2010 roku.

Nowa Zelandia przyjęła ustawę ograniczającą sprzedaż domów obcokrajowcom

Parlament Nowej Zelandii uchwalił ustawę, która ogranicza sprzedaż domów obywatelom zagranicznym, wymagając od nich najpierw uzyskania zgody lokalnego Urzędu ds. Inwestycji Zagranicznych jako dowodu korzyści takiej umowy dla kraju. Nowe zasady nie będą się stosowały do obywateli Australii i Singapuru. Sondaż w 2017 roku wykazał, że 72% Nowozelandczyków poparło zaostrzenie kontroli nad przekazywaniem ziemi obcokrajowcom. Financial Times informuje, że ceny domów w Nowej Zelandii w ciągu ostatnich 10 lat wzrosły o 60%, a udział właścicieli ziemskich wśród obywateli spadł do minimum za okres 70 lat.

Egipt podpisał trzy umowy z firmami lokalnymi i zagranicznymi na wykonanie 15 odwiertów poszukiwawczych

Egipskie Ministerstwo Ropy Naftowej i Zasobów Mineralnych ogłosiło podpisanie trzech nowych umów dotyczących 15 odwiertów poszukiwawczych ropy naftowej i gazu ziemnego w kraju o łącznej wartości 139 milionów 200 tysięcy dolarów. Porozumienie o wierceniu dwóch odwiertów o wartości 105 mln USD w wodach Nour na szelfie Morza Śródziemnego zostało zawarte z egipskimi spółkami Egas i Tharwa oraz włoskim koncernem naftowym i gazowym Eni. Druga umowa z koncernem Egyptian General Petroleum, Eni i chorwackim INA Naftaplin zakłada wiercenie 9 odwiertów poszukiwawczych o wartości 11 milionów 700 tysięcy dolarów w regionie Raas Gatara na Saharze Zachodniej. Egipskie ministerstwo zawarło również umowę z korporacją Egyptian General Petroleum, Eni i brytyjską BP, aby wykonać cztery odwierty naftowe i gazowe w rejonie Nidoko w delcie Nilu na kwotę 22,5 miliona dolarów.

Roczna inflacja w Wielkiej Brytanii w lipcu wyniosła 2,5%

W lipcu ceny konsumpcyjne w Wielkiej Brytanii wzrosły o 2,5% w ujęciu rocznym po wzroście o 2,4% w ciągu trzech miesięcy z rzędu, wynika z danych Narodowego Urzędu Statystycznego ONS. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny nie uległy zmianie. Dynamika obu wskaźników zbiegła się z prognozami rynku. Z wyłączeniem wartości artykułów spożywczych, alkoholu, tytoniu i energii ceny konsumpcyjne wzrosły o 1,9% tak jak i w czerwcu. Żywność i napoje bezalkoholowe zdrożały o 0,2% wobec czerwca. Alkohol i wyroby tytoniowe staniały o 0,3%, odzież i obuwie – o 3,7%. Ceny usług transportowych wzrosły o 1,3%, komunikacji – o 0,5%, opieki zdrowotnej – o 0,1%. Restauracje i hotele podniosły ceny o 0,2%.

Uranium One zamknęłą kopalnię w USA ze względu na niskie ceny uranu

Kanadyjska korporacja zajmująca się wydobyciem uranu Uranium One poinformowała o zakończeniu produkcji w kopalni Willow Creek w stanie Wyoming w Stanach Zjednoczonych, przenosząc obiekt do trybu konserwacji. Zaznaczono, że w latach 2017-2018 prace związane z wierceniem nowych odwiertów i wyposażeniem poligonów geotechnologicznych nie były prowadzone z powodu niskich cen uranu. Dwie spółki wydobywcze uranu – UR-Energy i Energy Fuels złożyły petycję do Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych z prośbą ustalić, czy znaczne ilości importu uranu stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA. Jeżeli w wyniku dochodzenia, zainicjowanego przez ministerstwo handlu USA, zostanie ustalone, że istnieje ryzyko związane z bezpieczeństwem, nałożenie ograniczeń importowych może wpłynąć na sprzedaż uranu przez firmę Uranium One na rynku USA.

Eksport i import Indonezji wzrosły w lipcu ponad prognozy

W lipcu 2018 roku eksport i import Indonezji wzrosły ponad prognozy, informuje projekt finversia.ru, powołując się na dane krajowego urzędu statystycznego. Wzrost eksportu w ujęciu rocznym wyniósł 19,33%, natomiast analitycy prognozowali podwyższenie o 11,68%. W lipcu odnotowano również gwałtowny wzrost importu – o 31,56%, przy prognozach ekspertów na wzrost o 14,2%. Względem poprzedniego miesiąca wielkość eksportu wzrosła o 25,19%, wielkość importu zwiększono o 62,17%. Tak więc w lipcu deficyt handlowy Indonezji wyniósł 2 miliardy 30 milionów dolarów. Eksperci prognozowali deficyt na poziomie 680 milionów dolarów.