Chiny kupują złoto

957

Chiny we wrześniu kupiły 5,9 ton złota, które ma stanowić ekonomiczne zabezpieczenie w wojnie handlowej. Od początku roku cena złota wzrosła o 19 procent. i pobił sześcioletni rekord.

To kolejny zakup z Chin, które od grudnia 2018 r. Zwiększyły zapasy rudy o ponad 100 ton. W sumie rezerwy chińskiego banku centralnego obejmują 3,1 bln USD – ponad 62,4 miliona uncji, jak podał Bloomberg https://monitorfx.pl/bloomberg/.

Od początku roku złoto wzrosło o około 19 procent, ponieważ tradycyjnie jest uważane przez inwestorów za bezpieczną przystań w czasach międzynarodowych zawirowań. Od sierpnia cena złota utrzymuje się na najwyższym poziomie od 6 lat – ponad 1500 USD.

Jednym z powodów wzrostu cen kruszców jest wojna handlowa między Chinami i Stanami Zjednoczonymi, a według Neila Wilsona, szefa analityków Markets.com, chińskie zakupy złota przyczyniły się do wzrostu cen.

„Myślę też, że szukają większej stabilności dla juana” – skomentował Wilson. Jego zdaniem masowe zakupy złota przez Chiny pokazują niepewność władz lokalnych co do losów gospodarki i stanowią jedno z zabezpieczeń przed ryzykiem.

Nieoficjalnie szacuje się, że znacznie więcej złota znajduje się w rękach chińskich władz. Mówi się zarówno o zakresie 5000-8000 ton, jak i ilościach astronomicznych – sięgających nawet 20 000 ton. Dla porównania oficjalnie największe rezerwy na świecie mają USA z 8133,5 t. Chiny są teraz szóste, po ubiegłym roku wyprzedziła je Rosja, która pozyskała ponad 200 ton metalu.

W styczniu wartość rezerw walutowych w Chinach również wzrosła, po największym wzroście w ciągu roku – o 15,2 mld USD, do 3,09 bln USD.