4 ciekawostki o walutach, o których na pewno nie wiedziałeś!

1859

Każdego dnia wielu z nas korzysta z wymiany walut – online lub w tradycyjny sposób. Niewielu jednak zastanawia się, dlaczego niektóre waluty wyglądają lub nazywają się nawzajem. Oto 4 najciekawsze fakty na temat walut, o których warto wiedzieć.

Fakt nr 1: Najmniejszy i największy banknot

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie wymiary ma największy banknot na świecie? Jest to filipiński peso 100 000 banknotów o wymiarach 35,56 x 21,59 cm (dla porównania nasz banknot 200 PLN ma wymiary: 14,4 cm x 7,2 cm). Najmniejszy banknot na świecie to banknot z Rumunii, który ma wymiary 2,75 cm x 3,8 cm. Banknot ten ma najniższy nominał w historii Rumunii (10 bani), dlatego niektórzy nazywają go „monetą papierową”. Zobacz także, jakie są waluty i pary walutowe.

Fakt nr 2: Najpiękniejsza waluta?

Czy wiesz, że organizowane są konkursy na najpiękniejszą walutę? W 2013 r. Podczas jednego z nich – konkursu Międzynarodowego Funduszu Walutowego – zwyciężyła hrywna ukraińska. Najpiękniejszą monetą jest banknot 20 dolarów z 1907 r. Według ekspertów najpiękniejszą numizmatyką na świecie jest Augustus Saint-Gaudens.

Fakt nr 3: Królowa jest wszędzie!

Okazuje się, że wizerunek królowej Elżbiety II najczęściej pojawia się na banknotach i monetach. Według ekspertów jej wizerunek jest na walucie 45 krajów! Ciekawe, że ten obraz się zmienia – w zależności od wieku królowej. 8-letnia Elżbieta pojawiła się na kanadyjskim banknocie (był to prawdopodobnie pierwszy banknot z jej wizerunkiem), dziś w obiegu są pieniądze z wizerunkiem 85-letniej królowej.

Fakt nr 4: Z czego są zrobione banknoty?

Wiele osób odpowie na to pytanie,że : z papieru. Niestety nie jest to do końca prawda. Weźmy na przykład dolara. Okazuje się, że jest to 75% bawełna. W Australii i wspomnianej Rumunii zapłacimy pieniędzmi wykonanymi z … plastiku (polimerów). Banknoty wykonane z polimerów są uważane za walutę przyszłości, ponieważ są 4 razy trwalsze niż papierowe.