Dominacja Bitocina

799

Bitcoin BTC to największa na świecie kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej (kapitalizacja rynkowa) i zarządza dużą częścią wolumenu obrotu (i uwagi) na rynkach kryptowalut. Jeśli spojrzymy na podsumowującą kapitalizację rynkową wszystkich istniejących kryptowalut, możemy uzyskać całkowitą wycenę kapitalizacji rynkowej dla całej przestrzeni kryptowalut. Dlatego dominacja Bitcoin jest opisana jako stosunek kapitalizacji rynkowej Bitcoin do reszty rynków kryptowalut.

Przez wiele lat, podczas gdy Bitcoin był zdecydowanie największą kryptowalutą – i jedną z niewielu istniejących – jej dominacja była znacznie bliższa 100% niż obecnie. Jednak dominacja Bitcoinów znacznie spadła, gdy powstały nowe kryptowaluty. Jest to prawdopodobnie związane ze zwiększoną popularnością ICO po wprowadzeniu Ethereum i standardu tokenów ERC-20.

Co ciekawe, na dominację Bitcoinów często wpływają tak zwane „sezony altowe”, w których altcoiny zyskują udział w rynku w stosunku do Bitcoin, zmniejszając w ten sposób dominację Bitcoin. Należy jednak pamiętać, że na dominację Bitcoinów nie zawsze ma bezpośredni wpływ rynek byka lub niedźwiedzia, ponieważ jest to stosunek, a nie termin bezwzględny. Oznacza to, że jeśli cena bitcoinów spadnie, ale reszta rynku kryptowalut spadnie w podobnym tempie, to dominacja bitcoinów prawdopodobnie pozostanie taka sama.

Chociaż dominacja Bitcoin jest interesującą statystyką, należy pamiętać, że nie odzwierciedla ona jej rzeczywistej wartości (szczególnie ze względu na monety rozwidlone i preminowane, które wpływają na całkowitą kapitalizację rynkową w bardzo nienaturalny sposób). Warto również zauważyć, że kapitalizacja rynkowa nie oznacza napływu pieniędzy. Jest to tylko pomiar oparty na podaży w obiegu i bieżącej cenie rynkowej.

W czasach, gdy Bitcoin był jedyną kryptowalutą zbywalną na giełdach kryptowalut, jego dominacja wynosiła około 100%. Dziś, kiedy w kosmosie jest więcej kryptowalut, jego dominacja jest z pewnością mniejsza niż 100%, ale niekoniecznie jest to dobra lub zła rzecz. Jest to tylko narzędzie, które może dać nam lepszą perspektywę ewolucji przestrzeni kryptograficznej.