EUR/PLN w obliczu istotnego wsparcia. Amerykańskie obligacje 10-letnie odbijają z rentownościami

1856
Informacje gospodarcze
Z kraju:

W czwartek Ministerstwo Finansów zaoferuje obligacje za 3-5 mld zł.

Ujemne realne stopy procentowe na razie nie wpływają negatywnie na gospodarkę realną, ale negatywne skutki mogą się objawić pod koniec roku – powiedział J. Kropiwnicki, członek RPP. Jego zdaniem, w ciągu dwunastu miesięcy inflacja nie przekroczy celu, a stopy proc. powinny pozostać niezmienione.

Produkcja przemysłowa w marcu w Polsce wzrośnie ponad 7% r/r – oceniają analitycy Ministerstwa Rozwoju.

Nominalne godzinowe koszty pracy w IV kwartale w Polsce wzrosły o 5,4% r/r, po wzroście o 4,8% r/r w III kwartale – podał Eurostat.

MF spodziewa się po marcu deficytu budżetu na poziomie 5,8 mld zł, czyli 9,8% planu – wynika z harmonogramu wykonania budżetu państwa.

Zadłużenie SP na koniec stycznia wyniosło 930 056,2 mln zł, co oznacza wzrost m/m o 1 395 mln zł (0,2%) – podał resort finansów.

Nie przewidujemy zmian w ustawie o podatku bankowym, czekamy na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie ustawy o podatku od sklepów wielkopowierzchniowych – powiedział wiceminister finansów W. Janczyk.

Nadwyżka budżetu po lutym wyniosła 855,1 mln zł – podało Ministerstwo Finansów. Wpływy budżetu z podatku od niektórych instytucji finansowych po lutym wyniosły 726,4 mln zł, tj. 18,5% planu rocznego.

Budżet państwa może zyskać ponad 32 mld zł w ciągu 10 lat dzięki usprawnieniu identyfikacji wyłudzających VAT. Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywania sektora finansowego dla wyłudzeń skarbowych.

Ze świata:

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May uruchomi Artykuł 50 Traktatu Lizbońskiego 29 marca – poinformował rzecznik prasowy brytyjskiej premier J. Slack.

Rynek walutowy
Ostatnia sesja
Spokojny początek tygodnia

W poniedziałek puste kalendarium sprzyjało spokojnemu przebiegowi sesji. EUR-USD zaparkował w okolicach piątkowego zamknięcia i nawet liczne wypowiedzi członków Fed nie zdołały wyrwać głównej pary z marazmu. Tym bardziej, że kontekst polityki monetarnej w perspektywie 2017 r. pozostaje dość klarowny, a wczorajsze wypowiedzi wpisały się w ścieżkę zarysowaną w zeszłym tygodniu przez J. Yellen. W tym układzie złoty ponownie skorzystał wczoraj na nastrojach w regionie i poprawił zeszłotygodniowy wynik. EUR-PLN spadł w okolice sierpniowych minimów, a USD-PLN przetestował dołek z lutego. Rynki akcji w Europie pozostały dość stabilne, choć WIG zaliczył niewielką korektę.

Dzisiejsza sesja
EUR/PLN w obliczu istotnego wsparcia

EUR/PLN otworzył sesję poziomem 4,2618, odbijając w ślad za zyskującym EUR/USD. Poprawę nastrojów w Europie przynosi po części wczorajsza debata przed wyborami we Francji, co daje dziś szanse EUR/USD na przetestowanie lutowego maksimum. W układzie danych dzisiejsze kalendarium pozostaje ponownie puste, co prawdopodobnie nie będzie przeszkadzać porannym nastrojom. W tym układzie na pierwszy plan może wyjść czynnik techniczny i test istotnego wsparcia przez EUR/PLN. Brak przełamania dołka na 4,2529 będzie przesłanką do odbicia. Pokonanie wsparcia może przynieść realizacje formacji RGR i trwalsze umocnienie złotego. /afr/

Rynek stóp procentowych
Ostatnia sesja
Stabilnie na obligacjach krajowych

Krajowa krzywa rentowności pozostawała wczoraj w bezruchu. Rentowności zmieniały się jedynie symbolicznie o +/-1 p.b., krajowe 10-latki zostały przy poziomie 3,74%. Od prawie dwóch tygodni rodzime benchmarki z długiego końca nie odchylają się istotnie od pułapu 3,75%, czym wyraźnie odbiegają od rynków bazowych. W trakcie wczorajszej sesji amerykańskie 10-latki umacniały się osiągając rentowności 2,472%, co było pokłosiem ubiegłotygodniowego gołębiego Fed. Z kolei niemieckie odpowiedniki z każdym dniem zawężają konsolidację z ostatniego tygodnia i wczoraj pozostały przy poziomie 0,437%.

Dzisiejsza sesja
Sesja bez przełomu

Wtorkowa sesja jest pusta w ważne wydarzenia i publikacje, co sprzyja falowaniu krajowych obligacji 10-letnich w zakresie ostatnich zmian. Dziś 10-latki umacniają się o 1 p.b., wbrew nastrojom na rynkach bazowych. Amerykańskie 10-latki odbijają z rentownościami, korygując nieznacznie poniedziałkowy ruch i aktualnie osiągają pułap 2,49%. W tym samym tonie grają niemieckie odpowiedniki, których rentowności rosną dziś do 0,47%. Wygląda na to, że rodzimy rynek pozostanie dziś niewzruszony na otoczenie zewnętrzne, a inwestorzy wyczekiwać będą na czwartkową aukcję obligacji za kwotę 3-5 mld zł. Dla rynków bazowych ważna będzie druga połowa tygodnia, kiedy to opublikowane zostanie kilka ważnych informacji oraz odbędzie się wystąpienie publiczne szefowej Fed. /tk/