10 Największych firm w Australii według kapitalizacji rynkowej

2521

Australijska Giełda Papierów Wartościowych (ASX) jest jedną z 10 największych światowych giełd papierów wartościowych pod względem wartości, z łączną kapitalizacją rynkową wynoszącą około 2 biliony dolarów. Jest to również największy rynek instrumentów pochodnych na stopy procentowe w Azji oraz jedna z pięciu największych na świecie giełd zajmujących się pozyskiwaniem kapitału. ASX, z siedzibą w Sydney, twierdzi, że był to pierwszy duży rynek finansowy otwarty każdego dnia.

Australijska giełda papierów wartościowych została utworzona 1 kwietnia 1987 r., łącząc sześć niezależnych państwowych giełd w kraju. Każda z tych giełd pochodzi z XIX wieku, choć handel akcjami w Australii sięga aż 1788 roku. Kiedy w 2006 roku Australian Stock Exchange i Sydney Futures Exchange połączyły się w jedną całość, początkowo znana była jako Australian Securities Exchange. W dniu 1 sierpnia 2010 r. spółka zmieniła nazwę na ASX Group.

Najlepsze firmy australijskie według kapitalizacji rynkowej

Poniżej znajduje się lista 10 najlepszych firm w Australii, które na dzień 1 lutego 2020 r. były objęte limitem rynkowym.

BANK PAŃSTWOWY

Commonwealth Bank of Australia jest największym bankiem w Australii pod względem aktywów, depozytów i limitu rynkowego. Jest również największym przedsiębiorstwem w Australii pod względem limitu rynkowego, wynoszącego 149,7 mld dolarów.

Bank został założony w 1911 roku, a działalność rozpoczął w następnym roku. Bank zatrudnia 52.000 osób (na dzień sporządzenia niniejszego pisma) i ma ponad 800.000 akcjonariuszy. Jego siedziba znajduje się w Sydney.

Bank oferuje szeroki zakres usług bankowych w Australii i Nowej Zelandii, jak również na całym świecie, w tym bankowość detaliczną i biznesową, bankowość inwestycyjną, zarządzanie majątkiem oraz międzynarodowe usługi finansowe. Prowadzi również 1 172 oddziały i 3 963 bankomaty w Australii.

CSL LIMITED

CSL Limited jest drugą co do wielkości spółką w Australii pod względem pułapu rynkowego, wynoszącego 141,3 mld dolarów.

Firma została założona w 1916 roku jako Commonwealth Serum Laboratories „w celu zaspokojenia potrzeb zdrowotnych narodu odizolowanego” przez I wojnę światową, jak mówi strona internetowa firmy. Została założona jako CSL Limited w 1991 roku i notowana na ASX w 1994 roku. Siedziba firmy znajduje się w Parkville, w Australii.

Oprócz Australii, firma prowadzi działalność głównie w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Chinach. Prowadzi działalność w dwóch segmentach: CSL Behring oferuje terapie osoczowe w przypadku niedoboru odporności, zaburzeń krwawienia i zaburzeń neurologicznych; oraz Seqirus produkuje i dystrybuuje nieplasmowe produkty bioterapeutyczne i szczepionki przeciwko grypie[8].

Grupa BHP Limited

Grupa BHP Limited jest jedną z wiodących firm surowcowych na świecie i trzecią co do wielkości firmą pod względem limitu rynkowego, wynoszącego 112,7 mld dolarów.

BHP zostało założone w 1885 roku i ma siedzibę w Melbourne. Zatrudnia ponad 72 tys. pracowników i kontrahentów, z których większość znajduje się w Australii i obu Amerykach. Firma jest jednym z czołowych producentów rudy żelaza, węgla i miedzi na świecie. Posiada również znaczne udziały w sektorze ropy naftowej i gazu. W tym samym czasie Melbourne jest jednym z największych producentów rudy żelaza, węgla i miedzi na świecie.

KORPUS BANKOWY WESTPAC

Westpac jest pierwszym bankiem w Australii i jego najstarszą firmą, której początki sięgają 1817 roku, kiedy to powstał jako Bank Nowej Południowej Walii. Zmieniła nazwę na Westpac Banking Corp. w październiku 1982 roku po przejęciu Commercial Bank of Australia.

Bank jest czwartą co do wielkości firmą pod względem limitu rynkowego, wynoszącego 89,6 mld dolarów.

Bank z siedzibą w Sydney świadczy usługi bankowe i finansowe w Australii, Nowej Zelandii, Azji, regionie Pacyfiku i na całym świecie. Działa poprzez cztery oddziały: Consumer, Business, Westpac Institutional Bank, oraz Westpac New Zealand.

NARODOWY BANK AUSTRALII

National Australia Bank jest trzecim co do wielkości bankiem w kraju i jego największym bankiem biznesowym, choć prowadzi również interesy z konsumentami. Założona w 1834 roku i mająca siedzibę w Docklands, firma miała limit rynkowy na poziomie 75,2 mld dolarów.

Firma zatrudnia ponad 30.000 pracowników i obsługuje dziewięć milionów klientów w Australii, Nowej Zelandii i na świecie.

ANZ BANKING GROUP LIMITED

ANZ z siedzibą w Melbourne jest czwartym co do wielkości bankiem w Australii i szóstym co do wielkości przedsiębiorstwem pod względem pułapu rynkowego, którego wartość na dzień 1 lutego 2020 roku wynosiła 71,7 mld dolarów.

Bank został utworzony w 1835 r. jako Bank Australazji. Obecnie działa na 33 rynkach świata, w tym m.in. w Australii i Nowej Zelandii.

WOOLWORTHS GROUP LIMITED

Woolworths Group Limited, duży detalista w branży spożywczej i winiarskiej oraz operator hoteli, jest siódmą co do wielkości firmą w kraju pod względem kapitalizacji rynkowej, z wartością 52,7 mld USD. Z siedzibą w Bella Vista, firma została założona w 1924 r.

Woolworths Group prowadzi kilka sieci spożywczych, w tym 1.024 supermarkety Woolworths i sklepy Metro. W Nowej Zelandii prowadzi 180 supermarketów Countdown. Jej jednostka Endeavour Drinks prowadzi sprzedaż wina i likierów za pośrednictwem 1 577 sklepów pod markami Dan Murphy’s, Summergate i BWS, a także Cellarmasters, platform internetowych winemarket.com.au i Langtons. Ponadto, jego jednostka BIG W prowadzi 183 dyskontowe sklepy z ogólnymi towarami. Prowadzi również sieć 328 hoteli.

WESFARMERS LIMITED

Inny sprzedawca detaliczny, Wesfarmers Limited z siedzibą w Perth, jest ósmą co do wielkości australijską spółką o kapitalizacji rynkowej, której wartość wynosi 51,1 mld dolarów.

Założona w 1914 roku jako spółdzielnia rolnicza z Zachodniej Australii, Wesfarmers prowadzi działalność w zakresie ulepszania domów i mieszkania na świeżym powietrzu za pośrednictwem swoich sklepów Bunnings, odzieży i ogólnego asortymentu za pośrednictwem 231 sklepów Kmart i 289 sklepów Target oraz artykułów biurowych za pośrednictwem 167 sklepów Officeworks.

Jej dział przemysłowy zajmuje się sprzedażą chemikaliów, produktów energetycznych i nawozów sztucznych oraz produktów przemysłowych i bezpieczeństwa. Firma twierdzi, że jest jednym z największych pracodawców w Australii i ma około 484 000 akcjonariuszy.

MACQUARIE GROUP LIMITED

Macquarie Group Limited jest spółką świadczącą zdywersyfikowane usługi finansowe, oferującą klientom zarządzanie aktywami, doradztwo, bankowość oraz rozwiązania w zakresie ryzyka i kapitału.

Firma z siedzibą w Sydney została założona w 1969 roku jako Hill Samuel Australia z trzema pracownikami. Obecnie jest globalnym przedsiębiorstwem działającym w ponad 27 krajach specjalizujących się w zasobach, rolnictwie i towarach oraz energii i infrastrukturze, głównie w regionie Azji i Pacyfiku. Firma zajmuje dziewiąte miejsce pod względem pułapu rynkowego na poziomie 50,3 mld USD.

TELSTRA CORP.

TELSTRA CORP. Limited jest firmą świadczącą usługi telekomunikacyjne i informacyjne. Jest dziesiątą co do wielkości firmą australijską z limitem rynkowym wynoszącym 45,6 mld dolarów.

Z siedzibą w Melbourne, firma została założona w 1901 roku jako Australian and Overseas Telecommunications Corp. Limited i zmieniła nazwę na Telstra Corp. w kwietniu 1993 roku. Firma obsługuje klientów biznesowych i konsumenckich za pośrednictwem czterech oddziałów: Telstra Consumer and Small Business, Telstra Enterprise, Networks and IT, oraz Telstra InfraCo.

Podsumowanie

Giełda w Australii (ASX) jest jedną z 10 największych pod względem wartości giełd papierów wartościowych na świecie, o łącznej kapitalizacji rynkowej wynoszącej około 2 biliony dolarów amerykańskich. Pierwotnie nazywana Australian Stock Exchange, firma powstała w 1987 roku, łącząc sześć niezależnych państwowych giełd papierów wartościowych w kraju. W 2006 roku Australian Stock Exchange połączyła się z Sydney Futures Exchange, a w 2010 roku zmieniono jej nazwę na ASX Group.

Do 10 największych firm notowanych na giełdzie pod względem kapitalizacji rynkowej należą cztery największe banki w kraju oraz globalna firma świadcząca usługi finansowe, duża firma farmaceutyczna, dwie firmy detaliczne, międzynarodowa firma zajmująca się zasobami naturalnymi oraz firma telekomunikacyjna.