Giełda w Hong Kongu – Hong Kong Stock Exchange (HKG)

2556

Giełda w Hong Kongu czyli Hongkong Stock Exchange (HKG) .HK jest członkiem HKEX Group i wiodącym miejscem pozyskiwania kapitału dla emitentów z Hongkongu i Chin kontynentalnych. Jeden z największych rynków papierów wartościowych na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej, Giełda Papierów Wartościowych w Hongkongu ma swoje początki w 1891 r., kiedy to powstało pierwsze w Chinach formalne stowarzyszenie maklerów giełdowych – Association of Stockbrokers w Hongkongu.

Drugi rynek został otwarty w 1921 r., a w 1947 r. oba rynki połączyły się, tworząc Hongkong Stock Exchange. W 1993 r. giełda wprowadziła automatyczne składanie zleceń, a w 1995 r. obrót opcjami na akcje. W 2000 r. połączyła się z Hong Kong Futures Exchange i Hong Kong Securities Clearing Company, tworząc Hong Kong Exchanges and Clearing Ltd., spółkę notowaną na giełdzie publicznej. Ze względu na dominację handlu elektronicznego, w 2017 r. giełda zamknęła swój fizyczny parkiet.

Najważniejszym indeksem akcji spółek notowanych na giełdzie w Hongkongu jest Hang Seng Index.

Hong Kong Stock Exchange (HKG)

Hongkong Stock Exchange (HKG) jest jednym z największych rynków w Azji, a także jest jedną z największych giełd na świecie, na której na koniec 2020 r. notowanych było ponad 2100 spółek, w porównaniu z 1200 w roku 2008. Łączna kapitalizacja rynkowa spółek notowanych na giełdzie wynosiła na koniec 2020 r. około 34 bilionów HKD. Wzrost ten był napędzany przez notowania spółek z Chin kontynentalnych („H-shares” na giełdzie w Hongkongu), których szybki rozwój szedł w parze z ogromnym wzrostem gospodarczym kraju. Minimalna kapitalizacja rynkowa dla notowań wynosi obecnie 500 mln HK$, a minimalna wartość publicznego obrotu wynosi 125 mln HK$. W 2017 r. giełda podniosła te minimalne kwoty w celu wzmocnienia płynności obrotu dla uczestników rynku i podniesienia jakości emitentów giełdowych.

Najlepsze spółki giełdowe pod względem kapitalizacji rynkowej to prawie wszystkie banki i firmy ubezpieczeniowe z Chin kontynentalnych, takie jak Industrial and Commercial Bank of China, China Construction Bank, Bank of China i Ping An Insurance. Jednak Tencent Holdings, chiński konglomerat internetowy, stoi daleko ponad tłumem na pozycji nr 1. (Więcej informacji na ten temat znajduje się w części „How to Trade on the Hong Kong Stock Exchange”).