Giełda w Indiach (National Stock Exchange of India)

1349

National Stock Exchange of India Limited (NSE) jest wiodącą indyjską giełdą papierów wartościowych, zlokalizowaną w Bombaju, Maharashtra. NSE została założona w 1992 r. jako pierwsza zdematerializowana giełda elektroniczna w kraju. NSE była pierwszą giełdą w kraju, która zapewniła nowoczesny, w pełni zautomatyzowany system handlu elektronicznego oparty na ekranie monitora, który oferował inwestorom rozproszonym po całym kraju możliwość łatwego handlu. Vikram Limaye jest Dyrektorem Zarządzającym i Dyrektorem Generalnym giełdy w Indiach.

Łączna kapitalizacja rynkowa Indyjskiej Giełdy Papierów Wartościowych wynosi ponad 2,27 bln USD, co czyni ją jedenastą co do wielkości giełdą na świecie w kwietniu 2018 r. Flagowy indeks NSE, NIFTY 50, jest szeroko wykorzystywany przez inwestorów w Indiach i na całym świecie jako barometr indyjskiego rynku kapitałowego. Indeks NIFTY 50 został wprowadzony przez NSE w 1996 roku. Jednak Vaidyanathan (2016) szacuje, że tylko ok. 4% indyjskiej gospodarki / PKB pochodzi w rzeczywistości z giełd w Indiach.

W przeciwieństwie do takich krajów jak Stany Zjednoczone, gdzie prawie 70% PKB kraju pochodzi od dużych firm z sektora przedsiębiorstw, sektor przedsiębiorstw w Indiach stanowi zaledwie 12-14% krajowego PKB (stan na październik 2016 r.). Z tych tylko 7 800 firm jest notowanych na giełdzie, z czego tylko 4000 obraca na BSE i NSE. Tym samym obrót akcjami na giełdach BSE i NSE stanowi zaledwie ok. 4% indyjskiej gospodarki, która większość swojej działalności dochodowej czerpie z tzw. niezorganizowanego sektora i wydatków gospodarstw domowych.

Economic Times szacuje, że do kwietnia 2018 roku 6 krorów (60 mln) inwestorów detalicznych zainwestowało swoje oszczędności w akcje w Indiach albo poprzez bezpośredni zakup akcji, albo poprzez fundusze inwestycyjne. Wcześniej w raporcie Bimal Jalan Committee szacowano, że zaledwie 1,3% ludności Indii zainwestowało na giełdzie, wobec 27% w Stanach Zjednoczonych i 10% w Chinach.

Giełda w IndiachNational Stock Exchange of India
Data założenia1993
LokalizacjaBombaj, Indie
Główne indeksyS&P CNX Nifty, CNX Nifty Junior

Technologia

Systemy transakcyjne NSE to najnowocześniejsza aplikacja. Jej czas działania wynosi 99,99% i codziennie przetwarza ponad miliard wiadomości przy czasie reakcji poniżej milisekundy.

W ciągu tych 20 lat NSE poczyniła ogromne postępy w dziedzinie technologii. W 1994 roku, kiedy rozpoczęto handel, technologia NSE zajmowała się obsługą 2 zleceń na sekundę. Liczba ta wzrosła do 60 zleceń na sekundę w 2001 roku. Dziś NSE może obsługiwać 1,60,000 zleceń/komunikatów na sekundę, z nieskończoną możliwością szybkiego skalowania na żądanie, NSE nieustannie pracuje nad tym, aby cykl rozliczeniowy się skrócił. Rozliczenia zawsze były obsługiwane płynnie. Cykl rozliczeniowy został skrócony z T+3 do T+2/T+1.