Giełda w Szwecji (Nasdaq Stockholm)

2107

Nasdaq Stockholm AB, dawniej znany jako Sztokholmska Giełda Papierów Wartościowych (szwedzki: Stockholmsbörsen), jest giełdą papierów wartościowych znajdującą się w Frihamnen, Sztokholm, Szwecja. Założona w 1863 roku, stała się podstawową giełdą papierów wartościowych w krajach nordyckich. Na giełdzie notowanych jest ponad 300 spółek.

Giełda w Szwecji
RodzajGiełda Papierów Wartościowych
LokalizacjaSztokholm , Szwecja
Założony1863
WłaścicielNasdaq Nordic
WalutaKorona szwedzka
IndeksyOMX Sztokholm 30
Strona internetowanasdaqomxnordic.com

Sztokholmska Giełda Papierów Wartościowych została przejęta przez giełdę kontraktów terminowych OM w 1998 r. Założona w 1863 r., stała się podstawową giełdą papierów wartościowych krajów nordyckich. Po połączeniu OM z Helsińską Giełdą Papierów Wartościowych w 2003 r. w celu utworzenia obecnej giełdy OMX, działalność giełd sztokholmskiej i helsińskiej została połączona. Od 2008 roku Sztokholmska Giełda Papierów Wartościowych jest częścią Nasdaq, Inc. (wcześniej Nasdaq OMX Group) i jej rynków nordyckich Nasdaq. Od października 2014 r. giełda działała pod prawną nazwą Nasdaq OMX Stockholm AB (przemianowaną na Nasdaq Stockholm AB w 2015 r.).

Przed wprowadzeniem 1 czerwca 1990 r. do obrotu elektronicznego cały obrót odbywał się na parkiecie Sztokholmskiego Gmachu Giełdy Papierów Wartościowych.

Jego normalne sesje giełdowe odbywają się w godzinach od 09:00 do 17:30 we wszystkie dni tygodnia, z wyjątkiem sobót, niedziel i świąt zadeklarowanych przez Giełdę z wyprzedzeniem.