Indeks zaufania inwestorów do gospodarki niemieckiej spadł w październiku

618

W październiku indeks zaufania inwestorów i analityków do gospodarki niemieckiej w ciągu ostatnich sześciu miesięcy spadł do minus 24,7 punktów, w porównaiu do września, kiedy spadek wynosił minus 10,6 punktów, podaje ZEW Research Institute. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy obserwowano wzrost indeksu. Eksperci oczekiwali znacznie wolniejszego spadku – tylko do minus 12 punktów. Wskaźnik, który ocenia obecną sytuację gospodarki w kraju, spadł do 70,1 punktu z 76 punktów. Ze słów prezesa ZEW, Achima Wamby, zaufanie do niemieckiej gospodarki zmniejszyło się w związku z nasileniem sporów handlowych między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, a także z obawami przed opuszczeniem UE przez Wielką Brytanię.

Rząd Hiszpanii pogorszył prognozę wzrostu gospodarczego na 2018 i 2019 rok

Hiszpański rząd pogorszył prognozę wzrostu PKB w 2018 roku z 2,7% do 2,6%, a w roku 2019 – z 2,4% do 2,3%. Jak powiedziała minister gospodarki hiszpańskiej Nadia Calvino, zmiana prognozy wynika z obniżenia oceny wzrostu eksportu kraju o 3,6% w tym roku z wcześniej oczekiwanego wzrostu o 4,3%, a także ze wzrostu poziomu bezrobocia wg. prognozy do 15,5 % z 15% w tym roku i do 13,8% z 13% w przyszłym roku. Hiszpański Gabinet Ministrów oczekuje, że deficyt budżetowy w 2019 roku wyniesie 1,8%. Hiszpański rząd poinformował również, że przesłał do Komisji Europejskiej projekt budżetu na 2019 rok.

Zakres rynku produkcji intelektualnej CRL przebije wskaźnik 220 miliardów yuanów do roku 2020.

W 2017 roku Chiny zwiększyły produkcję robotów przemysłowych o 68% do 130 tys. jednostek. Jest to jedną trzecią światowego rynku robotów przemysłowych. Za 2016 rok wielkość chińskiego rynku produkcji intelektualnej wzrosła o 18,4% do 106 miliardów yuanów. Produkcja intelektualna koncentruje się w czterech głównych regionach Chin. Państwowy plan Chińskiej Republiki Ludowej „Made in China-2025” ma na celu osiągnięcie wysokiego poziomu automatyzacji poprzez modernizację fabryk. Zadaniem Chin jest zostać światowym liderem w rozwoju sztucznej inteligencji do 2030 roku. Według agencji prasowej Xinhua oczekuje się, że do roku 2020 wielkość krajowego rynku produkcji intelektualnej w ChRL wzrośnie do około 220 miliardów yuanów.

Sprzedaż detaliczna w USA we wrześniu wzrosła słabo

Dane z amerykańskiego Departamentu Handlu pokazały, że we wrześniu słaby wzrost sprzedaży detalicznej w kraju (tylko o 0,1% w porównaniu do sierpnia) był znacznie niższy od prognozy analityków, którzy oczekiwali wzrostu o 0,6%. Konsekwencje huraganu Florencja były główną przyczyną spadku popytu konsumenckiego na odwiedzanie restauracji, co wpłynęło na sprzedaż we wrześniu. Tempo spadku sprzedaży w placówkach gastronomicznych o 1,8% było najszybsze od grudnia 2016 r. Jednocześnie wzrost sprzedaży detalicznej z wyłączeniem samochodów, benzyny i materiałów budowlanych o 0,5% przekroczył oczekiwania ekspertów, którzy przewidywali wzrost o 0,4%. We wrześniu samochodów i części zamiennych sprzedano o 0,8% więcej niż w sierpniu, kiedy odnotowano spadek sprzedaży o 0,5%. Sprzedaż benzyn wzrosła o 1,1% w ciągu miesiąca, elektroniki – o 0,9%, odzieży – o 0,8%.

Wysokie ceny na ropę naftową negatywnie wpłyną na raportowanie firm niektórych sektorów

Od początku roku cena ropy naftowej marki Brent wzrosła o około 26%, WTI – o 22%. Wzrost cen ropy jest korzystny dla firm naftowych. Jednak Bloomberg pisze, że istnieje kilka sektorów z firmami, na raportowanie których wzrost cen wpłynie negatywnie w trzecim kwartale. Wśród takich sektorów agencja wymienia sektory transportu i chemii, a także akcje konsumenсkie. Wpływu wysokich cen ropy na wyniki kwartalne oczekują europejskie linie lotnicze, które zwiększyły swoje moce konsumenckie w okresie niskich cen i teraz bardzo ciężko jest utrzymać ceny biletów na tym samym poziomie. Sytuacja ta dotknie również firmy, które muszą transportować towary i ludzi. Firmy, które używają produktów ropopochodnych jako surowców, również poniosą wyższe wydatki. 

Inwestorzy nieruchomości brytyjskiej poszukują tańszych obiektów w Północnej Anglii

Inwestorzy nieruchomościowi w Wielkiej Brytanii stracili zainteresowanie atrakcyjną nieruchomością w Londynie ze względu na dodatkowy podatek nałożony w 2016 roku na osób wynajmujących mieszkanie lub budynek, i na posiadaczy co najmniej dwóch jednostek nieruchomości. Inwestorzy są zainteresowani wyższymi zyskami i teraz szukają tańszych budynków w północnej Anglii, gdzie opłata skarbowa jest niższa. Jednak wielu inwestorów w ogóle nie chcą teraz kupować nieruchomość, informuje Bloomberg. Oficjalne dane wskazują na to, że wydatki inwestorów w sektor nieruchomości w pierwszej połowie roku spadły o 30% w porównaniu z tym samym okresem 2015 roku, kiedy wzrosła opłata skarbowa. Miesięczna opłata za wynajem w Londynie wzrosła o 1,6% we wrześniu i wyniosła 980 funtów szterlingów.

Johnson & Johnson zwiększyła zysk kwartalny o 4,5%

Największy na świecie producent towarów zdrowotnych Johnson & Johnson odnotował wzrost zysku netto w trzecim kwartale o 4,6% w ujęciu rocznym do 3 miliardów 934 milionów dolarów. Skorygowany zysk wynosi 2 dolara 5 centów na akcję, przy oczekiwanych 2 dolarach 3 centów na akcję. Przychody osiągnęły 20 miliardów 300 milionów dolarów, przekraczając oceny ekonomistów, którzy przewidywali 20 miliardów 100 milionów dolarów. Dział farmaceutyczny zwiększył sprzedaż kwartalną o 6,7%. Wzrost sprzedaży towarów konsumpcyjnych wyniósł 1,8%. Sprzedaż urządzeń medycznych wzrosła o 0,2%.