Kupno i sprzedaż

1336

Kupno i sprzedaż to sposób, w jaki inwestor lub trader wchodzi na pozycję lub wychodzi z pozycji handlując papierami wartościowymi na giełdzie, takimi jak akcje, obligacje, kryptowaluty, indeksy giełdowe, towary i surowce lub waluty.

Jednym z kluczowych aspektów inwestowania, który czasami jest pomijany, jest sposób, w jaki różne papiery wartościowe są kupowane i sprzedawane. Wraz z wprowadzeniem niższych stawek prowizji, rozluźnieniem regulacji prawnych i wzrostem zainteresowania publicznego inwestowaniem, branża finansowa przeżywa boom z różnymi sposobami kupowania i sprzedawania akcji, obligacji i funduszy inwestycyjnych.

W Polsce można handlować inwestycyjnymi papierami wartościowymi na cztery następujące sposoby:

  • poprzed domy maklerskie
  • firmy inwestycyjne
  • banki
  • Brokerów działających na rynku
  • giełdy kryptowalut

Cena kup i sprzedaj

Każdy instrument finansowy notowany na giełdzie posiada cenę kupna, a także cenę sprzedaży. Są to ceny, po których można kupić lub sprzedać dane aktywa. Dostawca cen tak zwanych kwotowań (na przykład broker) podaje kurs, na podstawie którego oferuje kupno lub sprzedaż danego instrumentu.

W poniższej tabeli przykładowe ceny kupna i sprzedaży. 

Instrument finansowy KwotowaniaCena bid Cena askCena kupnaCena sprzedaży
EUR / USD1,1200/011,12001,12011,12011,1200
EUR / GBP0,7210/110,72100,72110,72110,7210
AUD /USD0,7030/320,70300,70320,70320,7030
AUD / JPY84,35/3884,3584,3884,3884,38
USD / JPY119,97/119.99119,97119,99119,99119,97
USD / CHF0,9628/0,96300,96280,96300,96300,9628
GBP /USD1,5550/531,55501,55531,55531,5550
Cena złota1500/5115001501 1501 1500
Cena srebra15.000/15.03015.000 15.030 15.030 15.000

WARTO ZAPAMIĘTAĆ:

  • Jednym z najczęstszych i najprostszych sposobów kupowania i sprzedawania akcji, funduszy inwestycyjnych i obligacji jest pośrednictwo domu maklerskiego.
  • Najczęściej sposób zawierania transakcji bezpośrednio z emitentem jest trudniejszy niż kupno i sprzedaż papierów wartościowych za pośrednictwem domu maklerskiego.
  • Chociaż większość banków nie sprzedaje akcji, to jednak oferuje fundusze inwestycyjne i obligacje.
  • Istnieje wiele sposobów kupowania i sprzedawania papierów wartościowych; każdy z nich ma swoje zalety, wady i ryzyko, które powoduje znaczny zysk.

Domy maklerskie

Jednym z najczęstszych i najłatwiejszych sposobów kupowania i sprzedawania akcji, funduszy inwestycyjnych i obligacji jest dom maklerski. Firmy brokerskie zazwyczaj wymagają otwarcia konta i zdeponowania określonej kwoty środków w dowód dobrej wiary. Biura maklerskie są popularne, ponieważ (a nie Ty) wykonują większość zakulisowych prac, takich jak wypełnianie niezbędnych formalności i zapewnianie terminowej wypłaty dywidendy. Wybór odpowiedniego brokera jest ważnym pierwszym krokiem dla nowych inwestorów.

Pełnoprawni brokerzy

Historycznie głównym sposobem wejścia inwestorów na rynek papierów wartościowych było po prostu skontaktowanie się z ich brokerem oferującym pełen zakres usług i umożliwienie im zakupu różnych akcji i obligacji w ich imieniu. Ze względu na osobiste relacje, które często rozwijają się między inwestorem a brokerem, brokerzy oferujący pełną obsługę zwykle dzwonią do swoich klientów i przedstawiają zalecenia dotyczące kupna lub sprzedaży określonych papierów wartościowych.

Maklerskie zniżki

Brokerzy dyskontowi stają się coraz bardziej popularni wśród inwestorów dzięki coraz niższym opłatom prowizyjnym. Te domy maklerskie, podobnie jak duże supermarkety, oferują inwestorom ogromny wybór przy niskich kosztach. Inwestorzy muszą jednak wykonać większość pracy sami. W prawie wszystkich dyskontach maklerskich możesz kupować akcje, obligacje lub fundusze powiernicze, dzwoniąc do jednego z przedstawicieli inwestycyjnych – który pobierze prowizję – lub sfinalizując transakcję online.

Tak czy inaczej, musisz wprowadzić bilet zamówienia, który określa rodzaj zabezpieczenia, które chcesz kupić (obligacja, akcje lub fundusz wspólnego inwestowania), cenę, którą chcesz za to zapłacić, ilość, którą chcesz kupić, oraz czas, przez jaki chcesz pozostawić aktywne zamówienie (np. od jednego dnia do jednego miesiąca). Po prawidłowej realizacji zamówienia zamówienie jest wysyłane na giełdę, gdzie akcje, obligacje lub fundusz wspólnego inwestowania są kupowane lub sprzedawane na dowolnych warunkach podanych na bilecie zamówienia.

Bezpośrednio z firmy

Najczęściej metoda przeprowadzania transakcji bezpośrednio z emitentem jest trudniejsza niż kupowanie i sprzedawanie papierów wartościowych za pośrednictwem brokera; aczkolwiek bezpośrednie transakcje mają zalety.

Oceniając tę ​​metodę transakcji, pierwszą rzeczą do rozważenia jest to, czy czujesz się dobrze, trzymając papiery wartościowe samodzielnie? Kiedy kupujesz akcje lub obligacje bezpośrednio od emitenta, będą one przechowywane w certyfikatach, zarówno w formie zarejestrowanej, jak i na okaziciela.

Jeśli zakup jest w formie okaziciela, podmiot wydający nie prowadzi żadnych rejestrów transakcji, co oznacza, że ​​jesteś odpowiedzialny za przechowywanie zabezpieczenia. W przypadku utraty zabezpieczenia w formie okaziciela nie ma możliwości jego odzyskania; osoba, która go znajdzie, jest nowym dumnym właścicielem Twoich akcji. Ten problem nie pojawia się w przypadku funduszy wspólnego inwestowania, ponieważ tak naprawdę nie posiadasz jednostek indywidualnie.

Po drugie, czy potrzebujesz natychmiastowego dostępu do funduszy? W przypadku sprzedaży funduszy inwestycyjnych zazwyczaj można otrzymać gotówkę trzy dni po dacie transakcji. Oczekiwanie na środki ze sprzedaży akcji lub obligacji może jednak być znacznie dłuższe. Na przykład, jeśli chcesz sprzedawać instrumenty, które są w formie zarejestrowanej, musisz podpisać odwrotną stronę każdego certyfikatu i odesłać go z powrotem do firmy wydającej, zanim będziesz mógł otrzymać gotówkę.

Wreszcie, jak ważna jest dla ciebie cena zakupu lub sprzedaży? Jeśli lubisz kupować akcje, obligacje i fundusze wspólnego inwestowania za najniższą możliwą cenę rynkową, kontaktowanie się bezpośrednio z emitentem może nie być dla Ciebie. Kiedy kupujesz akcje lub obligacje bezpośrednio od emitenta, zazwyczaj będziesz musiał je kupić po cenie ustalonej przez emitenta i odsprzedać je po innej ustalonej cenie.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe obawy, dlaczego ktoś miałby kupować i sprzedawać bezpośrednio? W przeciwieństwie do domów maklerskich, które mogą wymagać minimalnej kwoty zakupu w dolarach, firmy zazwyczaj mają niewiele ograniczeń co do minimalnej liczby nabywanych jednostek. Ponadto nie musisz mieć konta, które czasami wymaga minimalnego salda i karze inwestorów długoterminowych opłatami za brak aktywności.

Banki

Chociaż większość banków nie sprzedaje akcji, oferują fundusze wspólnego inwestowania i obligacje. To powiedziawszy, ich wybór będzie ograniczony do funduszy oferowanych przez sam bank lub za pośrednictwem jego partnerów. Na plus, łatwość. Możesz po prostu wejść do dowolnego banku narożnego i kupić fundusze inwestycyjne lub obligacje na miejscu.

Przedstawiciel banku powinien być w stanie powiedzieć ci różne cechy i minimalne kwoty zakupu dostępnych produktów.

Kupno i sprzedaż od osoby fizycznej

Teoretycznie możesz kupować i sprzedawać papiery wartościowe indywidualnie (poza giełdą). Załóżmy, że przyjaciel ma akcje, które chciałbyś kupić, lub krewny, który potrzebuje funduszy, chciałby sprzedać ci obligację. Można to zrobić, ale uważaj na oszustwa, takie jak fałszywe certyfikaty.

W przypadku większości akcji i obligacji, jako kupujący, druga strona będzie musiała podpisać wobec ciebie certyfikaty. Jeśli chcesz sprzedać, musisz podpisać tylko tył certyfikatów, które następnie możesz sprzedać innej stronie. W obu przypadkach po podpisaniu certyfikatów bezpieczeństwa należy je odesłać do firmy w celu ponownej rejestracji pod nazwą nowego właściciela.

Kupno i sprzedaż – Podsumowanie

Istnieje wiele sposobów kupowania i sprzedawania papierów wartościowych; każdy ma swoje zalety, wyzwania i ryzyko. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na kontakt z brokerem oferującym pełen zakres usług, firmą dokonującą emisji, bankiem lub przyjacielem upewnij się, że odrobiłeś lekcje i wybrałeś najlepszą dla siebie drogę.