Inflacja CPI w państwach OECD spadła do 2,1 procent w ujęciu rocznym w czerwcu

1521

Jak podaje komunikat Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), inflacja CPI w państwach OECD w czerwcu 2019 r. spadła do 2,1 % w ujęciu rocznym wobec 2,3 % miesiąc wcześniej. Po wyłączeniu żywności i energii ten wskaźnik wzrósł do 2,2 % z 2,1 %.

Inflacja CPI w Polsce za ten sam okres według OECD wzrosła do 2,6 % z 2,4 % w ujęciu rocznym, a w ujęciu bazowym do 1,9 % z 1,7 %.

Stopa bezrobocia w Polsce spadła w lipcu do 5,2 %

Jak podała podczas briefingu minister rodziny pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa, stopa rejestrowanego bezrobocia spadła w lipcu do 5,2 % w porównaniu do 5,3 % miesiąc wcześniej. W końcu lipca liczba bezrobotnych wynosiła niewiele ponad 860 tys., czyli o 7,8 tys. mniej, niż miesiąc wcześniej.

Minister ma nadzieję ta tendencja utrzyma się również przez sierpień, bo jest to miesiąc, kiedy jeszcze trwają  prace sezonowe. Według założeń do przyszłorocznego budżetu, stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec 2019 r. wyniesie 5,5%, a na koniec 2020 r. – 5,1%.

Dolar nowozelandzki spadł po obniżce stóp

Dolar nowozelandzki spadł o 2%, po tym jak bank centralny Nowsej Zelandii obniżył główną stopę bardziej niż oczekiwano. To osłabiło dolara australijskiego i umocniło jena.

Skala luzowania polityki w Nowej Zelandii była niespodzianką dla rynków, mimo że wiele banków centralnych przyjęło w tym roku bardziej gołębie nastawienie

Jak mówi raport Barclays, Bank obniżył koszt kredytu o 50 punktów bazowych do 1 procenta, a prezes banku uprzedził o możliwych ujemnych stopach. Dzisiejsza decyzja i wypowiedzi prezesa banku otwierają drogę do dalszego luzowania i obecnie oczekuje się kolejnego cięcia stóp o 25 punktów bazowych w listopadzie, z ryzykiem dalszego luzowania w późniejszym terminie.

Rynek miedzi pod wpływem danych z Chin

Analitycy Morgan Stanley uprzedzają że globalna gospodarka może wejść w recesję, jeśli USA podniosą cła na chońskie towary i jeśli odpowiedź Chin wobec USA petrwa przez następne 4-6 miesięcy.

Import miedzi i jej produktów do Chin spadł o 7 % w ujęciu rocznym ze względu na osłabienie gospodarki.

Na giełdzie Comex w Nowym Jorku miedź wzrosła w cenie o 0,7 % do 2,58 dolarów za funt. Podczas poprzedniej sesji miedź na LME wzrosła o 22 USD do 5705 USD za tonę.

Adidas podał wyniki finansowe za drugi kwartał

W drugim kwartale zyski firmy Adidas były lepsze od szacowanych, podczas gdy dochód okazał się gorszy.

Zysk na akcję spółki wyniósł 2,33 euro, podczas gdy dochód okazał się na poziomie 5,51 mld euro. Analitycy przewidywali zysk na poziomie 2,29 euro na akcję i dochód na poziomie 5,54 mld euro.

W poprzednim kwartale odnotowano zysk na poziomie 3,17 euro na akcje, oraz dochód w wysokości 5,88 mld euro

Po przedstawieniu raportu akcje spółki straciły 1,32 % wartości i koszrowały 269,95 euro w ciągu dnia.