Zysk operacyjny Hyundai w drugim kwartale wzrósł o ponad 30%

1610

Hyundai Motor, największa firma motoryzacyjna w Korei Południowej, w drugim kwartale odnotowała maksymalny wzrost zysku operacyjnego w ciągu 7 lat. Indeks wzrósł o 30,2% w stosunku do tego samego okresu rok wcześniej do 1,24 bln won Korei Południowej, przekraczając prognozę rynkową na poziomie 1,14 bln won. Zysk netto na koniec okresu ustalił się na poziomie 999,3 mld won, co o 23% więcej niż ten sam wskaźnik w 2018 roku. Przychody wyniosły 26,97 bln won, wzrastając o 9,1% w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Pozytywny wpływ na wzrost sprzedaży firmy miał wzrost popytu na duży crossover Palisade i model sedan Sonata, a także deprecjacja wonu Korei Południowej w stosunku do dolara amerykańskiego. Raport śródroczny Hyundaia wykazał wzrost zysku operacyjnego o 26,4% i wzrost zysku netto o 26,6%.

W Chinach rozpoczął się handel na giełdzie firm technologicznych STAR Market

W Chinach odbyło się otwarcie giełdy Nasdaq – STAR Market Stock Exchange dla firm z sektora technologicznego. Na umieszczenie się na nowej stronie zarządzanej przez Giełdę Papierów Wartościowych w Szanghaju, złożyło wnioski ponad 140 firm. W poniedziałek pierwsze 25 firm podwoiło ceny swoich akcji. Średnio ich notowania wzrosły o 140%. Według Reutersa podczas aukcji nastąpił wzrost udziałów o 520%. 37 mld juanów pozyskanych przez pierwsze 25 firm przekroczyło swoje plany o około 20%. Cztery przedsiębiorstwa odnotowały wzrost wartości swoich papierów wartościowych w stosunku do ceny IPO o ponad 200%. Akcje 16 spółek przekroczyły wartość IPO o ponad 100%. W przeciwieństwie do innych chińskich giełd papierów wartościowych na Star Market, nie ustalono żadnych limitów wahań kursów w ciągu pierwszych 5 dni po IPO spółek. Jednocześnie inwestorzy detaliczni mogą uzyskać dostęp do nowej giełdy tylko wtedy, gdy będą posiadać na koncie co najmniej 500 tys. juanów, a ich doświadczenie handlowe stanowi co najmniej 2 lata.

Sprzedaż hurtowa w Kanadzie spadła w maju o 1,8%

W maju sprzedaż hurtowa w Kanadzie według oficjalnych danych spadła o 1,8% w stosunku do poprzedniego miesiąca. Jej wolumen wyniósł 63,8 mld USD. Jednocześnie 86% całkowitego wolumenu sprzedaży hurtowej w 6 podsektorach wykazało spadek. Spadek nastąpił po raz pierwszy po wzroście w ciągu ostatnich 5 miesięcy. Samochodów i części zamiennych sprzedano o 4,3% mniej niż w kwietniu, kiedy ich sprzedaż wzrosła o 2,7%. Ten spadek był najbardziej znaczący od lutego 2018 r. Przemysł motoryzacyjny zmniejszył sprzedaż o 5,2%. Spadek sprzedaży wykazały 4 z 5 branż. Najbardziej spadły dostawy rolne, ich wskaźnik zmniejszył się o 11,1%. Sprzedaż hurtowa w podsektorze żywności, napojów i tytoniu spadła o 1,2%. Jednocześnie w maju zapasy hurtowe wzrosły o 1,1%, ich wzrost obserwuje się po raz dziewiąty z rzędu.

Halliburton zmniejszyła zysk netto 2,4 razy w pierwszej połowie roku

Amerykańska firma Halliburton, która świadczy usługi w przemyśle naftowym i gazowym, opublikowała raport za pierwsze 6 miesięcy bieżącego roku, który wykazał, że jej zysk netto spadł 2,4 razy w ciągu roku do 229 mln USD. Rozwodnione zyski spadły do ​​26 centów z 63 centów. Firma odnotowała również spadek przychodów o 2% do 11,667 mld dolarów. W drugim kwartale zysk netto spadł 6,6 razy w porównaniu z rokiem ubiegłym do 77 mln dolarów. Rozwodnione zyski spadły z 58 centów do 9 centów, będąc znacznie poniżej prognoz ekspertów wynoszących 30 centów. Przychody wyniosły 5,93 mld dolarów, spadając o 3,5% w ciągu roku. Prognoza rynkowa zakładała, że ​​liczba ta będzie na poziomie 5,97 miliard dolarów. Jednocześnie odnotowano kwartalny wzrost przychodów w Europie, krajach WNP i Afryce na poziomie 10% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Agencja Fitch obniżyła prognozę ratingu Boeinga do wartości ujemnej

Agencja Fitch zrewidowała perspektywę ratingu Boeinga i obniżyła ją ze stabilnej do negatywnej. Jednocześnie długoterminowy rating amerykańskiej spółki został potwierdzony na poziomie „A.” Główną przyczyną pogorszenia prognozy była niepewność co do terminu powrotu do eksploatacji samolotów 737 MAX. Agencja ratingowa Fitch zauważyła również, że sytuacja ta ma negatywny wpływ na reputację grupy i jej relacje z klientami. W marcu tego roku 737 MAX rozbił się, w wyniku czego zginęło ponad 150 osób. Po tym wypadku wiele krajów na świecie zamknęło swoje terytorium dla samolotów tego modelu.

Rynek akcji dla firm technologicznych Star Market rozpoczął pracę w Chinach

W poniedziałek giełda firm technologicznych Star Market, która jest analogią giełdy Nasdaq, rozpoczęła pracę w Chinach. W dniu otwarcia w aukcji wzięło udział 25 chińskich firm. Średnia stopa wzrostu ich udziałów wyniosła 140%. Po raz pierwszy ogłoszono zamiar stworzenia takiej platformy w ubiegłym roku. Zrobił to prezydent Xi Jinping. Chińskie władze mają nadzieję, że uruchomienie Star Market pozwoli dużym firmom technologicznym w kraju, takim jak Alibaba lub Xiaomi, na notowanie w Chinach, odmawiając usług zagranicznych giełd. Staje się to szczególnie istotne na tle konfliktu handlowego ze Stanami Zjednoczonymi i włączenia do czarnej listy spółki Huawei.

Aktywność brytyjskich producentów spadła za trzy miesiące przed lipcem

Badanie brytyjskich producentów przeprowadzone przez Konfederację Przemysłu Brytyjskiego wykazało, że w okresie trzech miesięcy do lipca aktywność w brytyjskim sektorze przemysłowym spadła w najszybszym tempie od lipca 2016 r. Wskaźnik, który określa poziom optymizmu w stosunku do ogólnej sytuacji gospodarczej, spadł do minus 32%. Nowe zamówienia spadły w tym okresie, podczas gdy w poprzednich 3 miesiącach do kwietnia ich wskaźnik wzrastał o 5%. Ocena uczestników salda zamówień krajowych spadła do minus 19%. Jednocześnie saldo zamówień eksportowych spadło do minus 28%. Saldo zamówień w lipcu wyniosło minus 34%, co jest znacznie poniżej minus 15% miesiąc wcześniej. Słabość brytyjskiego sektora produkcyjnego wynika z niepewności Brexitu. Uczestnicy badania wyrazili nadzieję, że nowy premier będzie w stanie zmienić sytuację na lepsze, co zwiększyłoby zaufanie producentów do wznowienia inwestycji w rozwój produkcji.