Inwestowanie przed i po otwarciu giełdy?

2336

Co to jest „premarket” i „aftermarket”? Większość spółek giełdowych publikuje ważne informacje, np. dane finansowe przed lub po otwarciu giełdy. Ogłoszenia te mają zazwyczaj największy wpływ na cenę akcji spółek notowanych na giełdzie. Mimo to, większość inwestorów musi poczekać, aż giełda otworzy się i rozpocznie handel w regularnych godzinach, aby zareagować na te zmiany. Może to już prowadzić do największych podwyżek cen i może mieć poważne konsekwencje dla wyników handlowych. Handel poza normalnymi godzinami jest bardzo popularny na Wall Street.

Tematy omówione w tym artykule:

  • Pojęcia „premarket“ i „aftermarket“,
  • Przykłady inwestycji poza regularnymi godzinami otwarcia giełdy i dlaczego miało by Cię to interesować,
  • Po co czekać?

Handel przed otwarciem i po zamknięciu giełdy

Terminy ” pre-market” i ” aftermarket” są związane z otwarciem giełdy. Na przykład godzina otwarcia nowojorskiej giełdy papierów wartościowych, NYSE, rozpoczyna się od 15:30 do 22:00 czasu środkowoeuropejskiego. Handel przedrynkowy oznacza przedsprzedaż. W przeciwnym przypadku, transakcja, która ma miejsce po zamknięciu giełdy jest określana jako „after-market”.

Ten rodzaj inwestycji jest szczególnie popularny na rynku amerykańskim. Korzystając z platform niektórych firm można handlować na akcjach amerykańskich od godziny 10:00 czasu polskiego. Jednak po zamknięciu giełdy nowojorskiej o godzinie 22:00 można handlować akcjami do godziny 2:00.

Nie tylko w USA, ale również w Europie można handlować poza normalnymi godzinami otwarcia giełdy. W następnej sekcji znajdą Państwo dwa przykłady tego typu obrotu.

Przykłady handlowania w aftermarket i premarket

Rok 2017 był smutnym rokiem dla amerykańskiej firmy Under Armour, Inc. Inwestorzy nie byli zadowoleni, a wartość akcji UAAA spadła w ciągu roku o 50%. U niektórych brokerów można handlować w godzinach posesyjnych, co pozwala na zarządzanie pozycjami nawet wtedy, gdy giełda jest zamknięta. Gdybyś nie miał takiej opcji, jak w przypadku wielu brokerów w Polsce, nie mógłbyś interweniować do godziny 15:30 dnia następnego.

Wykres po lewej stronie pokazuje handel w regularnych godzinach handlu. Po prawej stronie wykresu znajdują się informacje, w tym informacje pre-market i aftermarket. Różnice pomiędzy tymi dwoma wykresami są wyraźnie widoczne.

Na prawym wykresie widać, że wartość akcji UAA spadła o prawie 25% na rynku wtórnym. Istnieje również różnica w wolumenie obrotów. W zwykłych godzinach handlowych wolumen obrotu wynosił poniżej 45 milionów, na drugim wykresie wolumen wynosi 52 miliony. Oznacza to, że ponad 7 milionów akcji zostało sprzedanych poza normalnymi godzinami handlu.

W takich sytuacjach możesz zaoszczędzić dużo pieniędzy, jeśli potrafisz zarządzać swoimi pozycjami i po zamknięciu giełdy. Nie musisz czekać do 15.30 następnego dnia, ale możesz interweniować natychmiast, jeśli zajdzie taka potrzeba. Nie masz więc żadnych zaległości z wieloma innymi inwestorami, którzy mogą działać natychmiast. Chociaż handel na rynku wtórnym i przedrynkowy jest znacznie bardziej popularny w Ameryce, jest on możliwy również na rynkach europejskich.

Dlaczego miałbyś dłużej czekać na handel

Jako inwestor indywidualny masz taką samą możliwość interwencji jak profesjonalny inwestor. Dlaczego miałbyś czekać na otwarcie giełdy o 9:00 lub 15:30, ponieważ możesz wykuwać żelazo, gdy jest gorąco. Dlatego twoja niekorzyść dla profesjonalnych inwestorów jest zmniejszona.

Na koniec chciałbym coś zrobić z handlem poza godzinami otwarcia giełdy. Płynność jest często znacznie niższa niż w zwykłych godzinach handlowych, więc uważaj na spread, ponieważ często jest wyższy niż zwykle.

Aby chronić klientów, możesz używać tylko zleceń LMT (zlecenie z limitem), nie możesz handlować zleceniami STP ani MKT.